Eversheds Sutherland
BELIMO
MARIUS PEDERSEN

Chcú oživiť 350 km slovenských riek. Mimovládky so štátom spúšťajú nový projekt

Iniciatíva počíta aj s odstránením 15 bariér na vodných tokoch.

rieka

Foto: Voda-portal.sk

Zlepšiť ekologický stav riek Dunaj, Hron, Ipeľ a Belá, podporiť obnovu týchto vodných tokov a opätovne oživiť rieky. To je hlavným cieľom projektu “Living Rivers” (Živé rieky), ktorý v spolupráci s ďalšími deviatimi partnerskými organizáciami spúšťa Výskumný ústav vodného hospodárstva.

Ekologický stav viac ako polovice slovenských vodných tokov podľa tvorcov projektu nie je dobrý. Iniciatíva „Living Rivers“ má priniesť konkrétne zlepšenia. Odborníci z desiatky organizácií chcú v priebehu niekoľkých rokov navrhnúť efektívne riešenia, z ktorých viaceré aj zrealizujú. Projekt tak má prispieť k zlepšeniu ekologického stavu na 344 kilometroch vodných tokov na Slovensku.

Zapája sa ministerstvo, VV aj Česi

Veľký podiel na súčasnom stave vodných tokov majú ich nevhodné úpravy a hydromorfologické zmeny – narušenia spojitosti riek, mokradí a biotopov.

„V súlade s opatreniami 3. Vodného plánu SR sa budú pripravované aktivity zameriavať na prírode blízku obnovu riek, riečnych nív a lužných lesov prostredníctvom obnovy riečnych procesov. Konkrétne pôjde o opätovné pripojenie odrezaných bočných ramien, obnovu prirodzených riečnych brehov a odstraňovanie alebo spriechodňovanie migračných bariér brániacich pohybu vodných živočíchov a sedimentov vo vodných tokoch,“ vymenúva Katarína Holubová, riaditeľka VÚVH, vedúceho partnera projektu.

Desaťročný projekt vyžaduje spoluprácu mnohých odborných inštitúcií. Okrem Výskumného ústavu vodného hospodárstva sa na ňom podieľajú aj Ministerstvo životného prostredia SR, Slovenský vodohospodársky podnik, š. p., Štátna ochrana prírody SR, Bratislavské regionálne ochranárske združenie (BROZ), WWF (Svetový fond na ochranu prírody) Slovensko, Catch me if you can o. z., Fakulta rybářství a ochrany vod Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích, Správa Tatranského národného parku a Vodohospodárska výstavba, š. p.

Riaditeľka WWF Slovensko Miroslava Plassmann: „Projekt nám otvára jedinečnú príležitosť modernej revitalizácie riečnych ekosystémov na Slovensku. Je výnimočný nielen svojim progresívnym prístupom v oblasti zlepšovania ekologického stavu vôd, ale aj nadštandardnou spoluprácou medzi odbornými, štátnymi a neziskovými organizáciami. Kladie tiež dôraz na intenzívnu diskusiu s vlastníkmi a užívateľmi,“ hovorí riaditeľka WWF Slovensko Miroslava Plassmann.

Spriechodnia 15 bariér 

 
 

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Predplatné obsahuje:

  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Viac vyrobenej elektriny, ale aj naplavenín. Vodohospodári bilancujú mimoriadne prietoky

Viac vyrobenej elektriny, ale aj naplavenín. Vodohospodári bilancujú mimoriadne prietoky

Vodohospodárska výstavba hlási za prvý polrok 2024 tržby v objeme viac ako 160 miliónov eur.

Nenapúšťajte bazény nárazovo, apelujú vodárne. Niektoré ponúkajú alternatívu

Nenapúšťajte bazény nárazovo, apelujú vodárne. Niektoré ponúkajú alternatívu

Napúšťanie bazénov môže skokovo znížiť tlak vo vodovodoch. Z potrubí sa zároveň môžu uvoľňovať inkrusty.

Zaplavili lužné lesy pri Dunaji. Vodohospodári ukončili simuláciu

Zaplavili lužné lesy pri Dunaji. Vodohospodári ukončili simuláciu

Prietok zvýšili z bežných hodnôt na dvojnásobok.

X
X
X
X