Eversheds Sutherland
INISOFT
MARIUS PEDERSEN

Stavebné práce na VD Gabčíkovo majú omeškanie. Podpísal sa na ňom aj COVID-19

Na celkové ukončenie projektu by však táto skutočnosť nemala mať vplyv.

Modernizácia plavebných komôr VD Gabčíkovo má omeškanie. Podpísal sa na ňom aj COVID-19

Foto: Vodohospodárska výstavba

Už od februára 2016 je v platnosti projekt pod názvom Inovácia a modernizácia plavebných komôr Vodného diela Gabčíkovo. Daný projekt sa koná pod záštitou Ministerstva dopravy a výstavby Slovenskej republiky, ale aj za finančnej pomoci fondov Európskej únie.

V prezentácii zverejnenej na webovej stránke 52. konferencie vodohospodárov v priemysle, ktorá sa v tomto roku práve z dôvodu pandemickej situácie nekonala, informovala o napredovaní projektu a vplyve pandémie na priebeh stavebných prác projektová manažérka zo štátneho podniku Vodohospodárska výstavba Lenka Koprivová.

V rámci projektu Upgrade of Gabčíkovo locks sa vykonáva komplexná inovácia a modernizácia oboch plavebných komôr.

„Následne, po ukončení projektu, bude Stupeň Gabčíkovo schopný poskytnúť nepretržité a stabilné plavebné podmienky a zabezpečiť bezpečný prejazd cez plavebné komory,“ uviedla L. Koprivová.

Modernizácia plavebných komôr

Medzi kľúčové aktivity projektu patrí stabilizácia podložia, modernizácia horných a dolných vrát, inovácia plniaceho a prázdniaceho systému a vytvorenie expertného kontrolného systému.

Projekt je spolufinancovaný z Nástroja na prepájanie Európy CEF vo výške 85 %, čo predstavuje takmer 123 miliónov eur bez DPH.

Jednou z hlavných aktivít projektu sú stavebné práce vykonávané na plavebných komorách. Komplexnú inováciu a modernizáciu oboch plavebných komôr má za úlohu spoločnosť Metrostav.

Na zabezpečenie ich plynulej a bezpečnej prevádzky je potrebné nahradiť dolné a horné vráta, bezpečnostné prvky ako dynamické ochrany či plávajúce bitvy, upraviť systém plnenia a prázdnenia a jeho príslušenstvo, vytvoriť expertný kontrolný systém a sanovať podložie a dilatácie.

„V rámci prác na dolnom zhlaví bola ukončená montáž veľkorozmerných oceľových dielov oboch krídel dolných vrát, a tak sú obe krídla vážiace dokopy vyše 1 000 ton pripravené na zasunutie do ložísk,“ vysvetľuje L. Koprivová.

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate na 1 rok

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X)
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Mohlo by vás zaujímať

Čistenie odpadových vôd riasami sa možno stane najinovatívnejšou technológiou roka

Čistenie odpadových vôd riasami sa možno stane najinovatívnejšou technológiou roka

Technológia z dielne britskej spoločnosti prináša prírode blízke čistenie odpadovej vody a produkuje cenné vedľajšie produkty.

Nový Regulačný sandbox má podporiť zavádzanie inovácií vo vodohospodárstve

Nový Regulačný sandbox má podporiť zavádzanie inovácií vo vodohospodárstve

ÚRSO aktuálne očakáva podnety od regulovaných subjektov, akademických inštitúcií, ako aj od inovatívnych firiem. V nultom ročníku plánuje schváliť približne 10 až 15 projektov.

Je rozhodnuté. Prefiltrovanú odpadovú vodu z Fukušimy vypustia do oceánu

Je rozhodnuté. Prefiltrovanú odpadovú vodu z Fukušimy vypustia do oceánu

Z vody sa podarilo odfiltrovať väčšinu rádioaktívnych izotopov, avšak jeden z nich, trícium, sa existujúcimi technológiami nedá odstrániť.