Štát prehodnotil zoznam zraniteľných oblastí, cieľom je vyššia ochrana vôd (+ zoznam obcí) | VODA-PORTAL.SK
Eversheds Sutherland
BELIMO
INISOFT

Štát prehodnotil zoznam zraniteľných oblastí, cieľom je vyššia ochrana vôd (+ zoznam obcí)

Smernica o dusičnanoch umožňuje členským štátom vymedziť v rámci svojho územia konkrétne zraniteľné oblasti. V porovnaní s rokom 2017 sa ich počet mierne zvýšil. Niektoré obce ubudli.

Štát prehodnotil zoznam zraniteľných oblastí, cieľom je vyššia ochrana vôd (+ zoznam obcí)

Foto: Voda-portal.sk

Ministerstvo životného prostredia SR vyradí desiatky obcí zo zoznamu obcí, ktoré spadajú pod takzvané citlivé a zraniteľné oblasti na základe smernice o dusičnanoch. Mnohé však do zoznamu pribudnú. Vyplýva to z návrhu nariadenia vlády, ktorým sa ustanovujú citlivé oblasti a zraniteľné oblasti (odkaz na celý návrh nájdete na konci článku). Návrh je aktuálne v medzirezortnom pripomienkovom konaní. Pripomienkovať je možné do 15. decembra.

Zraniteľné oblasti sú poľnohospodársky využívané územia, odkiaľ odtekajú vody zo zrážok do povrchových vôd alebo vsakujú do podzemných vôd, v ktorých je koncentrácia dusičnanov vyššia ako 50 mg.l-1 alebo v blízkej budúcnosti môže byť táto hranica prekročená.

Smernica umožňuje členským štátom vymedziť v rámci svojho územia konkrétne zraniteľné oblasti alebo za zraniteľnú oblasť označil územie celého štátu a uplatňovať tak sprísnené opatrenia celoštátne. Ďalej zaväzuje členské štáty revidovať zoznam zraniteľných oblastí najmenej raz za štyri roky.

Prehodnocovali sme už niekoľkokrát

Slovensko v rokoch 2008 a 2012 prehodnocovalo zraniteľné oblasti na základe výsledkov monitorovania podzemných vôd. Napriek tomu, že z celkového počtu 1 520 zraniteľných oblastí bolo 260 oblastí v roku 2012 navrhnutých na vyradenie z dôvodu nízkych koncentrácií dusičnanov v monitorovacích objektoch, k ich vyradeniu nedošlo.

Na území mimo zraniteľných oblastí boli tri katastrálne územia navrhnuté na zaradenie do zraniteľných oblastí, v praxi však k tomu opäť nedošlo. Dôvodom pre tento postup bola podľa MŽP najmä potreba väčšieho počtu údajov na relevantné preukázanie klesajúcich alebo stabilných trendov vývoja dusičnanov.

 
 

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Predplatné obsahuje:

  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Printový mesačník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Mohlo by vás zaujímať

Rozdelili ďalšie milióny z eurofondov na vodozádržné opatrenia. Uspelo 13 miest a obcí

Rozdelili ďalšie milióny z eurofondov na vodozádržné opatrenia. Uspelo 13 miest a obcí

Pozreli sme sa na to, ktoré projekty získali najviac finančných prostriedkov za viac ako dva roky trvania tejto eurofondovej výzvy. Najvyšší balík obdržala malá obec na Záhorí.

Nevidíme riešenie, tvrdí OZ Za našu vodu a podáva sťažnosť na MŽP pre skládku vo Vrakuni

Nevidíme riešenie, tvrdí OZ Za našu vodu a podáva sťažnosť na MŽP pre skládku vo Vrakuni

Ministerstvo sa za tri roky neposunulo ani o krok vpred, tvrdí združenie. Začiatok sanačných prác je stále v nedohľadne.

Hladiny podzemných vôd v Európe sú veľmi nízke, ukázali satelitné dáta

Hladiny podzemných vôd v Európe sú veľmi nízke, ukázali satelitné dáta

Podrobné informácie získavajú výskumníci vďaka dvom vesmírnym satelitom, ktoré pre ich vzájomné postavenie nazvali Tom a Jerry.