NO DIG konferencia
BELIMO
INISOFT

Špongia vyrobená z peľu efektívne odstraňuje kontaminanty z vody, poradí si aj s ropou

Singapurskí vedci vyvinuli finančne nenákladný a biologicky rozložiteľný materiál z peľu, ktorý by mohol figurovať pri čistení vody po úniku ropy.

Špongia vyrobená z peľu efektívne odstraňuje kontaminanty z vody, poradí si aj s ropou

Foto: Pexels

Ekologické odstraňovanie ropných škvŕn

Tím vedcov z Nanyangskej technologickej univerzity (NTU) v Singapure vyvinul opakovane použiteľnú, biologicky odbúrateľnú špongiu, ktorá dokáže ľahko nasať ropu a organické rozpúšťadlá z kontaminovaných vodných zdrojov. Črtá sa sľubný alternatívny spôsob odstraňovania ropných škvŕn.

Ropné škvrny sa odstraňujú ťažko a vedú k vážnemu dlhodobému poškodeniu morského ekosystému. Bežné metódy čistenia, napríklad použitím chemických disperzantov na štiepenie ropy na veľmi malé kvapôčky, alebo absorpciou drahými, nerecyklovateľnými materiálmi, môžu životné prostredie poškodiť ešte vážnejšie.

Autori inovatávneho konceptu zatiaľ vyvinuli špongie, ktoré majú priemer 5 cm. Výskumný tím zložený z vedcov zo singapurskej NTU a Sungkyunkwanskej univerzity v Južnej Kórei verí, že keď tieto špongie zväčšia, mohli by sa stať ekologickým riešením únikov ropy do vodného prostredia.

 „Upravením materiálových vlastností peľu náš tím úspešne vyvinul špongiu, ktorá sa dokáže v kontaminovaných vodných zdrojoch selektívne zamerať na ropu a absorbovať ju. Keďže používame materiál, ktorý sa hojne nachádza v prírode, špongia je cenovo dostupná, biologicky odbúrateľná a ekologická,“ uvádza profesor Cho Nam-Joon z NTU, ktorý výskum viedol.

Peľ má mnoho žiaducich vlastností

Súčasná štúdia vychádza z predošlej práce vedcov na NTU, v ktorej sa zameriavali na hľadanie nových spôsobov využitia peľu premenou jeho tvrdého obalu na mikrogélové častice. Tento mäkký, gélový materiál sa používa ako základná surovina pri výrobe nových environmentálne udržateľných materiálov.

Minulý rok výskumný tím pod vedením profesora Cho a profesora Subru Suresha vyvinul z peľu papierový materiál, ktorý má predstavovať zelenšiu alternatívu papiera vyrobeného z dreva. Tento „peľový papier“ sa ohýba reakciou na meniacu sa úroveň vlhkosti prostredia, čo je vlastnosť, ktorá by mohla byť užitočná pre robotiku, vývin senzorov či umelých svalov.

„Peľ, ktorý sa nepoužije na opeľovanie rastlín, sa často považuje za biologický odpad. Našou snahou je nájsť nové využitie tohto ‚odpadu‘ a premeniť ho na prírodný zdroj, ktorý je obnoviteľný, cenovo dostupný a biologicky odbúrateľný,“ vysvetľuje profesor Cho.  

Dodáva, že peľ je tiež biologicky kompatibilný a pri kontakte s telesnými tkanivami nespôsobuje imunologické, alergické ani toxické reakcie. Preto je potenciálne vhodným kandidátom na výrobu materiálov, ktoré sa používajú pri ošetrovaní rán, alebo na použitie v protézach a elektronických prístrojoch, ktoré sa implantujú do tela.

Gélovitá hmota z kvetov

Špongia je vyrobená zo slnečnicového peľu a je hydrofóbna, teda vďaka vrstve prírodnej mastnej kyseliny odpudzuje vodu. V laboratórnych experimentoch vedci preukázali schopnosť špongie absorbovať ropné kontaminanty rôznej hustoty, napríklad benzín a motorové oleje, pričom rýchlosť procesu bola porovnateľná s komerčnými absorbentmi ropy.

 
 

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Predplatné obsahuje:

  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Nenapúšťajte bazény nárazovo, apelujú vodárne. Niektoré ponúkajú alternatívu

Nenapúšťajte bazény nárazovo, apelujú vodárne. Niektoré ponúkajú alternatívu

Napúšťanie bazénov môže skokovo znížiť tlak vo vodovodoch. Z potrubí sa zároveň môžu uvoľňovať inkrusty.

Zaplavili lužné lesy pri Dunaji. Vodohospodári ukončili simuláciu

Zaplavili lužné lesy pri Dunaji. Vodohospodári ukončili simuláciu

Prietok zvýšili z bežných hodnôt na dvojnásobok.

Treba obrovské investície, do vodárenstva musí vstúpiť štát, mieni Soták

Treba obrovské investície, do vodárenstva musí vstúpiť štát, mieni Soták

Vo vodárenstve je investičný dlh 10 miliárd eur a najväčšia vodárenská spoločnosť má tržby 120 miliónov eur, upozorňuje predseda Klubu 500.

X
X
X
X