Odtok dažďovej vody zo solárnych parkov a s ním súvisiaca miera erózie závisia od vegetácie aj typu pôdy, vyplýva z novej štúdie.
Voda z panelov odteká príliš rýchlo
Počet veľkých úžitkových solárnych systémov rastie a s ním aj obavy o to, aké môže mať inštalácia solárnych panelov na rozsiahle plochy dopady na prirodzené hydrologické procesy. Otázkou sa zaoberali vedci z Pensylvánskej štátnej univerzity, ktorých nový výskum nedávno vyšiel v odbornom periodiku Journal of Hydrology.
Solárne panely sú vodovzdorné a keď prší, dážď po nich steká, čo môže byť problematické pri rozsiahlych fotovoltických inštaláciách, keďže dažďová voda môže, predovšetkým pri búrkach a prívalových dažďoch, odtekať vo veľkých objemoch a rýchlo – podobným spôsobom, ako napríklad z betónu či asfaltu.
Vedci sa rozhodli tento efekt študovať v rámci ročného terénneho výskumu, ktorý bol zameraný na pôdnu vlhkosť, slnečné žiarenie a vegetáciu v dvoch solárnych parkoch vybudovaných v hornatom teréne v strede amerického štátu Pensylvánia.
Ich pôvodné obavy sa nepotvrdili a z výsledkov štúdie vyplynulo, že veľkokapacitné solárne inštalácie nemajú negatívne dopady na reguláciu odtoku dažďovej vody.
Zostáva vám 79% na dočítanie.
Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.
Predplatné obsahuje:
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
- Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť
chcem získať predplatné
© PROPERTY & ENVIRONMENT s. r. o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.