ÚRSO za poklesom vidí úsporné opatrenia spojené s drahším vodným a stočným.
Nové vodovody a kanalizácie na Slovensku pribúdajú len veľmi pomaly, infraštruktúra sa však predsa len každým rokom postupne zväčšuje. Rovnako tak pomaly rastie aj počet domácností pripojených na kanalizáciu či vodovod.
O množstve pitnej vody, ktorá pretečie vodovodmi alebo o objeme odpadovej vody, ktorá sa dostane do kanalizácie, to však už neplatí. Potvrdzuje to i najnovšia štatistika.
Vodárenské spoločnosti vlani dodali 198,21 mil. m3 pitnej vody, čo bolo najmenej za posledných sedem rokov. Rovnako tak kleslo aj množstvo odvádzanej a čistenej odpadovej vody.
Vyplýva to z najčerstvejších dát o vývoji v slovenskom vodárenstve, ktoré vo svojej výročnej správe za rok 2023 priniesol Úrad pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO). Pozreli sme sa na ne bližšie.
Čo ukazuje štatistika
Vodárenské spoločnosti podľa údajov ÚRSO v minulom roku dodali o tri milióny kubíkov (- 3,057 mil. m3) menej pitnej vody ako v predchádzajúcom roku 2022. Medziročne to predstavuje pokles o 1,5 % a zároveň ide o najnižšiu úroveň od roku 2016.
„Pokleslo tiež množstvo odvádzanej odpadovej vody verejnými kanalizáciami, ktoré sa znížilo oproti predchádzajúcemu roku o 1 111 000 m3 (- 0,6 %),“ píše sa vo výročnej správe ÚRSO. Aj v tomto prípade ide o najmenší objem od roku 2016, teda za posledných sedem rokov.
Zostáva vám 42% na dočítanie.
Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.
Predplatné obsahuje:
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
- Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť
chcem získať predplatné
© PROPERTY & ENVIRONMENT s. r. o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.