Eversheds Sutherland
INNOGY
MARIUS PEDERSEN

Severoslovenské vodárne a kanalizácie pokračujú v odkanalizovaní Kysúc

Problém im však spôsobuje neukončený proces verejného obstarávania.

Severoslovenské vodárne a kanalizácie pokračujú v odkanalizovaní Kysúc

Foto: SEVAK, a. s.

Severoslovenské vodárne a kanalizácie (SEVAK) vlani opäť hospodárili v červených číslach. Reálne výkony spoločnosti však prevýšili stanovený plán.

Úspech priniesli predovšetkým tržby za vodu odkanalizovanú. Vyplýva to z výročnej správy za rok 2017, ktorú spoločnosť zverejnila na svojej webovej stránke (odkaz nájdete na konci článku).

Až 96,5 % akcií vlastnia mestá a obce z regiónov Žiliny a Kysúc, 0,11 % vlastní sedem obcí z regiónov Oravy a Považia a 3,39 % akcií je na účte samotnej vodárenskej spoločnosti, ktoré získala odkúpením od akcionárov.

Verejné obstarávanie zatiaľ vlani neukončené

Čo sa týka realizovaných investičných akcií, vlani spoločnosť pokračovala na príprave stavby Zásobovanie vodou, odkanalizovanie a čistenie OV regiónu Stredné Kysuce. Na jej financovaní sa podieľa Kohézny fond EÚ a štátny rozpočet.

V roku 2016 došlo k ukončeniu verejného obstarávania na služby, pričom bola uzatvorená aj zmluva o poskytnutí služieb.

Foto: SEVAK, a. s.

Poskytovateľ však požiadal o posúdenie zákazky aj Úrad pre verejné obstarávanie, a teda celý proces verejného obstarávania zhotoviteľa stavby nebol vlani ukončený.

Slovenská agentúra životného prostredia vzhľadom na dĺžku trvania celého procesu schválila posun začatia aktivít.

Investície do ČOV aj vodovodov

Celkový investičný plán na minulý rok bol schválený vo výške 6,9 milióna eur z vlastných zdrojov. Z plánovanej výšky zdrojov do konca roka 2017 prestavali 97,1 %.

Oproti roku 2016 ide o značnú zmenu, keďže v tomto období vlastné zdroje predstavovali menej ako tretinu celkových zdrojov.

„Investičná činnosť bola zameraná na realizáciu a prípravu stavieb spolufinancovaných z fondov EÚ a stavieb financovaných z vlastných zdrojov a predstavovala rozšírenie, rekonštrukciu a modernizáciu existujúcich vodohospodárskych zariadení,“ uvádza sa vo výročnej správe.

Foto: SEVAK, a. s.

Celkovo bolo v investičnom pláne zaradených 19 stavieb, z ktorých 8 prechádzalo ešte z predchádzajúceho roku.

Medzi stavby, ktoré boli realizované v roku 2017 dodávateľsky, patria projekty Zásobovanie vodou, odkanalizovanie a čistenie odpadových vôd okresu Bytča, Považský Chlmec - stoková sieť Vodovod Pšurnovice I. etapa či Rekonštrukcia kanalizácie a ČSOV Budatín č. 1.

Najdôležitejšími stavbami, ktoré boli realizované vlastnými kapacitami spoločnosti, boli SKV Žilina – Čierne – prepojenie vodovodu na zvýšenie prevádzkového tlaku či rozšírenie vodovodu v Kysuckom Novom Meste.

Straty vody na 30 percentách

„Na úseku výroby zostala voda vyrobená na úrovni roku 2016 a voda fakturovaná taktiež. V oblasti odvádzania a čistenia odpadovej vody došlo v ukazovateli voda odkanalizovaná k nárastu oproti roku 2016,“ sumarizuje hlavné výsledky spoločnosti predsedníčka predstavenstva Tatiana Štrbová.

Foto: Výročná správa SEVAK, a. s. 

Oproti predchádzajúcemu roku vlani mierne klesol objem vody fakturovanej, a to o 38-tisíc metrov kubických. V minulom roku bol jej súhrnný objem 10,4 milióna metrov kubických.

Celkové straty vody pri výrobe a jej doprave k odberateľovi dosiahli 29,2 % z vody vyrobenej, čo je približná úroveň roku 2016.

Foto: Výročná správa SEVAK, a. s. 

Zásobovanosť obyvateľov z verejných vodovodov každoročne postupne narastá. Vlani dosiahla hodnotu 78,3 %, čo je o 0,5 % viac ako v predchádzajúcom roku. V porovnaní s rokom 2011 je to nárast o tri percentá.

V oblasti odvádzania odpadovej vody došlo tiež k miernemu nárastu. Vlani tak spoločnosť spoplatnila 11,5 milióna metrov kubických odpadovej vody vypustenej do verejnej kanalizácie, čo je o 243-tisíc metrov kubických viac ako v roku 2016.

Foto: Výročná správa SEVAK, a. s. 

Percentuálny vývoj napojenosti obyvateľov na verejnú kanalizáciu v porovnaní s rokom 2011 zaznamenal rapídnejší skok ako zásobovanosť pitnou vodou. Zatiaľ čo v roku 2011 bola napojenosť na úrovni 53,3 %, vlani dosiahla výšku 60,4 %. Oproti roku 2016 narástla o 0,5 %.

Výkony nad rámec plánu

Vo finančnom pláne boli na vlaňajší rok plánované výkony (bez vnútropodnikových) v celkovej výške 30,27 milióna eur, v skutočnosti však došlo k vyššiemu plneniu plánu o 460-tisíc eur.

Hlavný úspech zaznamenal vývoj vody fakturovanej, kde boli skutočné výkony v hodnote 9,37 milióna eur, čo predstavuje plnenie na 100,01 %.

V prípade vody odkanalizovanej dokonca skutočné výkony dosiahli výšku 11,65 milióna eur, čo predstavuje plnenie na 101 %.

Foto: Výročná správa SEVAK, a. s. 

Plánované náklady (bez vnútropodnikových) vo finančnom pláne boli v celkovej výške 30,36 milióna eur. V skutočnosti však bola ich hodnota 30,64 milióna eur, išlo teda o nárast o 273-tisíc eur.

Hospodárili stratovo

Skutočne dosiahnutý účtovný hospodársky výsledok za minulý rok tak predstavoval zisk v hodnote 100 855 eur. Po zdanení sa však vodárenská spoločnosť prepadla do červených čísel, keďže hospodársky výsledok za rok 2017 dosiahol -136 750 eur.

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate na 1 rok

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X)
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Štát z nových eurofondov vyčlení stámilióny eur na zlepšenie prístupu k pitnej vode

Štát z nových eurofondov vyčlení stámilióny eur na zlepšenie prístupu k pitnej vode

Nové eurofondy, ktoré Slovensko dostane na roky 2021 až 2027, majú riešiť aj problém s prístupom k pitnej vode v regiónoch. Informovala o tom vicepremiérka Veronika Remišová.

Z eurofondov poputujú ďalšie milióny eur do kanalizácií aj ČOV

Z eurofondov poputujú ďalšie milióny eur do kanalizácií aj ČOV

Aktuálna alokácia výzvy by sa po schválení zmeny OP KŽP Európskou komisiou mala výrazne navýšiť.

Kontamináciu vody by mohla odhaliť dotyková obrazovka smartfónu

Kontamináciu vody by mohla odhaliť dotyková obrazovka smartfónu

Vedci pracujú s myšlienkou využiť technológiu dotykového displeja na zisťovanie prítomnosti kontaminantov. Na obrazovku by stačilo kvapnúť vzorku vody a smartfón by vyhodnotil, či je bezpečná na pitie.