Štát chce z klasických eurofondov podporiť odkanalizovanie a distribúciu pitnej vody, otázka dobudovania vodovodov a kanalizácií však nebude prioritou zelenej obnovy.
Včera (15. decembra) rezort financií zorganizoval online verejnú diskusiu k pripravovanému Plánu obnovy, v rámci ktorého sa panelisti venovali aj otázkam zelenej obnovy. Do akej miery však budú vodárenské a vodohospodárske projekty súčasťou zelených investícií?
Lívia Vašáková, generálna riaditeľka zo sekcie plánu obnovy v rámci Ministerstva financií SR, vysvetľuje, že zelená ekonomika je prierezovou témou. Zdôrazňuje, že obnova musí byť zelená, pričom by do nej malo putovať 37 % z celkovej alokácie.
Na splnenie zeleného cieľa by tak malo smerovať 2,16 miliardy eur, avšak rátajú sa len opatrenia s pozitívnym vplyvom na klímu. V oblasti vodného hospodárstva je to hlavne adaptácia na zmenu klímy.
Naopak, otázka dobudovania vodovodov a kanalizácií, prípadne riešenie environmentálnych záťaží, sa do týchto cieľov započítava len na 40 %, prípadne vôbec.
„To neznamená, že tieto oblasti nemôžeme zahrnúť do Plánu obnovy, ale už súperia s veľkými národnými prioritami, ako je školstvo a zdravotníctvo,“ hovorí L. Vašáková.
Okrem toho všetky reformy a investície v pláne musia prejsť cez „do no significant harm“ kritérium, teda nijakým spôsobom nemôžu škodiť životnému prostrediu.
Problémom boli aj MVE
V rámci zelenej ekonomiky sa v súčasnosti uvažuje o štyroch veľkých oblastiach. Prvou je reforma a podpora obnoviteľných zdrojov energie, za ktorou nasleduje zelená obnova budov, modernizácia železníc a dekarbonizácia priemyslu.
Štátny tajomník envirorezortu Michal Kiča zároveň zdôrazňuje, že aj v oblasti obnoviteľných zdrojov energie chce ministerstvo podporovať také projekty, ktoré budú mať celkový pozitívny vplyv na životné prostredie.
„Musíme sa vyvarovať opakovaniu scenára z minulosti, keď napríklad podpora obnoviteľných zdrojov energie spôsobovala škody na životnom prostredí. Ak hovoríme napríklad o malých vodných elektrárňach na rieke Hron, v tomto prípade čelíme infringementu. Musíme teda zabezpečiť, aby konkrétne opatrenia nešli touto cestou,“ vysvetľuje M. Kiča.
Dôraz na adaptačné opatrenia
Zostáva vám 55% na dočítanie.
Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.
Predplatné obsahuje:
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
- Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť
chcem získať predplatné
© PROPERTY & ENVIRONMENT s. r. o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.