Rezort financií navrhuje využiť plán obnovy aj na budovanie vodárenskej infraštruktúry či adaptačné opatrenia. Zuzany Vranayovej, Martiny Paulíkovej, Igora Bodíka a ďalších sme sa pýtali, ako návrh hodnotia.
Pozitívne hodnotenie kladenia dôrazu na prírode blízke opatrenia, budovanie vodárenskej infraštruktúry či ochranu pred povodňami. Takto odborníci vnímajú priority plánu obnovy v oblasti vodárenstva a vodného hospodárstva.
Respondenti v rámci ankety, ktorú pripravil denník Voda-portal.sk, vo veľkej miere ocenili využitie plánu obnovy v spomínanom sektore. Zároveň však poukazujú na oblasti, ktorým by mal štát venovať väčší priestor.
Na druhej strane škály sa nachádza štátny vodohospodársky podnik, ktorý prevažne nesúhlasí s prioritami a cieľmi predloženého plánu.
O čo ide?
Ministerstvo financií prednedávnom predstavilo Národný integrovaný reformný plán, z ktorého má vychádzať reformný program. Ten Slovensko zašle Európskej komisii v súvislosti s čerpaním prostriedkov z takzvaného Plánu obnovy EÚ.
Opatreniam v oblasti vodárenstva a vodného hospodárstva sa vládny reformný plán podrobnejšie venuje v kapitole „Zelená ekonomika“.
Navrhované investície a reformy v tejto oblasti okrem vodárenstva a vodného hospodárstva zasahujú aj do odpadového hospodárstva (viac na Odpady-portal.sk), ale aj energetiky (viac na Energie-portal.sk), ochrany krajiny či dopravy.
V rámci vodárenstva a vodného hospodárstva sa strategický dokument zameriava na pružnejšie adaptačné a vodozádržné opatrenia, ekologizáciu vodných elektrární, lepšiu protipovodňovú ochranu a zvýšenú mieru napojenosti na ČOV. Prehľad navrhovaných reforiem a investícií sme priniesli v tomto článku.
Anketa
Odborníkov a ďalšie relevantné subjekty sme oslovili s otázkou:
„Súhlasíte s prioritami a vytýčenými cieľmi Národného integrovaného reformného plánu v oblasti vodárenstva a vodného hospodárstva?“
Respondenti mohli na otázku odpovedať stručne jednou z možností:
- "ÁNO" (prikláňam sa viac alebo prevažne ku kladnej odpovedi),
- "NIE" (prikláňam sa viac alebo prevažne k negatívne odpovedi),
- "???" (nerozhodná odpoveď/nesprávne položená otázka).
K otázke mohli oslovení odborníci okrem toho pridať podrobnejšiu odpoveď a stručne tak objasniť svoje stanovisko. Prečítajte si ich odpovede.
Zuzana Vranayová, riaditeľka Ústavu pozemného staviteľstva zo Stavebnej fakulty Technickej univerzity v Košiciach a odborníčka na efektívne hospodárenie s vodou v budovách
ÁNO
Veľmi správne a v dohľadnej časovej vízii sú nastavené míľniky a ciele:
Míľnik 1: 2021: Schválenie prioritizácie protipovodňových opatrení s dôrazom na prírode blízke opatrenia.
Míľnik 2: 2022: Prijatie plánu výstavby zelených striech.
Míľnik 3: do 2026: Investície do budovania prírode blízkych protipovodňových opatrení a vodozádržných opatrení vrátane zelenej obnovy meandrov, lužných lesov, mokradí a iných vodných prvkov.
Míľnik 4: do 2026: Realizované investície do budovania kanalizácií a vodovodov.
Míľnik 5: do 2026: Zvýšenie rozlohy i dostupnosti zelene v mestách.
Hlavným výsledkovým ukazovateľom bude podiel pripojených obyvateľov k čistiarňam odpadových vôd, zvýšenie počtu chránených obyvateľov pred povodňami a zvýšenie podielu zelene na rozlohe krajských miest.
Je zrejmé, že sa vychádzalo z príkladov dobrej praxe a úspešných zahraničných skúseností. Ak sa to všetko podarí aj u nás s vybudovaním pilotných projektov, prípravou dotácií, legislatívy, manuálov, zaškolení odborníkov a zákonodarcov, vidím to ako veľmi optimistický rozvoj v tejto oblasti.
Diana Motúzová, redaktorka, Voda-portal.sk
???
Zostáva vám 53% na dočítanie.
Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.
Predplatné obsahuje:
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
- Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť
chcem získať predplatné
© PROPERTY & ENVIRONMENT s. r. o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.