Eversheds Sutherland
BELIMO
INISOFT

Revidovaná smernica o pesticídoch by mala obsahovať jasnejšie ciele ochrany vôd

Európske vodárenské spoločnosti upozorňujú, že súčasná smernica o udržateľnom používaní pesticídov vykazuje značné množstvo nedostatkov.

Revidovaná smernica o pesticídoch by mala obsahovať jasnejšie ciele ochrany vôd

Foto: Depositphotos

Pesticídy aj naďalej spôsobujú problémy kvalite vôd v Európe a generujú zbytočné náklady na dodatočnú úpravu vody v dôsledku znečisťujúcich činností. Zväz európskych vodárenských spoločností je presvedčený, že revidovaná smernica o udržateľnom používaní pesticídov by mala obsahovať jasnejšie ciele aj monitoring ich plnenia. Kľúčom je tiež prepojenie cieľov medzi jednotlivými dcérskymi smernicami.

Tejto oblasti sa venuje aj nedávna Stratégia Z farmy na stôl (F2F, Farm2Fork ), ktorá vznikla ako jedno z kľúčových opatrení Európskej zelenej dohody. V oznámení Komisia napríklad informuje, že prijme dodatočné opatrenia na zníženie celkovej miery používania chemických pesticídov i z nich vyplývajúceho rizika o 50 % a miery používania rizikovejších 13 pesticídov o 50 % do roku 2030.

Článok 11 zo smernice o trvalo udržateľnom používaní pesticídov obsahuje konkrétne opatrenia na ochranu vodného prostredia a pitnej vody.

Ide napríklad o uprednostňovanie pesticídov, ktoré sa podľa smernice 1999/45/ES neoznačujú za nebezpečné pre vodné prostredie a ani neobsahujú prioritné rizikové látky či používanie zmierňujúcich opatrení, ktoré minimalizujú riziko znečistenia prostredia mimo miesta aplikácie.

Medzi tieto opatrenia patrí napríklad vytvorenie nárazníkových zón primeranej veľkosti na ochranu necieľových vodných organizmov a ochranných pásiem pre povrchové a podzemné vody používané na čerpanie pitnej vody, kde sa pesticídy nesmú používať ani skladovať.

Patrí sem však aj obmedzenie na najnižšiu možnú mieru alebo vylúčenie aplikovania pesticídov na cestách, železničných tratiach, veľmi priepustných povrchoch, pozdĺž nich alebo pri inej infraštruktúre v blízkosti povrchových alebo podzemných vôd, prípadne na nepriepustných povrchoch s vysokým rizikom odtoku do povrchovej vody alebo kanalizácie.

Hoci znenie článku odkazuje na ustanovenia rámcovej smernice o vode, tieto všeobecné povinnosti členských štátov sa podľa Európskeho zväzu národných asociácií poskytovateľov služieb pre dodávky vody a odpadové vody (European Federation of National Associations of Water and Waste Water Services – EurEau) vo veľkej miere nesplnili.

Platiť by mal znečisťovateľ

Zväz rovnako tvrdí, že vodárenské spoločnosti neboli za posledné desaťročie svedkami výrazného poklesu prítomnosti a koncentrácie pesticídov vo vodných zdrojoch.

Aj z tohto dôvodu EurEau plne podporuje ambície stratégie F2F a cieľ navrhovaný Komisiou na zníženie používania pesticídov o 50 % do roku 2030, zdôrazňuje význam zníženia emisií v ploche povodia pitnej vody, ako aj ustanovenie (článok 8) novej smernice o pitnej vode, ktoré ukladá príslušným orgánom povinnosť vykonať posúdenie rizika pre povodie pre miesta odberu vody určenej na ľudskú spotrebu.

 
 

Zostáva vám 61% na dočítanie.

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Predplatné obsahuje:

  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Alebo zadajte kód pre odomknutie obsahu tohto článku:

odomknúť tento článok

Kód pre odomknutie obsahu vybraného článku v cene 7,50 € + DPH si môžete zakúpiť cez platobnú bránu CardPay tu.


Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.



Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Chcú meniť nariadenie o útvaroch podzemných vôd. Vláda predložila plán na ďalší rok

Chcú meniť nariadenie o útvaroch podzemných vôd. Vláda predložila plán na ďalší rok

Nový plán legislatívnych úloh počíta len so zopár zmenami, ktoré sa týkajú vôd.

Vedia predvídať vlnobitie. Roboty môžu zefektívniť pobrežné elektrárne

Vedia predvídať vlnobitie. Roboty môžu zefektívniť pobrežné elektrárne

Vďaka novej technológii, ktorá umožňuje použitie robotov aj na rozbúrenom mori, by mohla byť prevádzka pobrežných veterných elektrární aj prílivových turbín lacnejšia, rýchlejšia a bezpečnejšia.

Využijú už existujúcu ČOV. Vodárne chcú pripojiť dve obce do systému kanalizácie

Využijú už existujúcu ČOV. Vodárne chcú pripojiť dve obce do systému kanalizácie

Obsah žúmp sa v súčasnosti dostáva do podzemných vôd aj vodných tokov, konštatuje vodárenská spoločnosť.

X
X
X
X