Eversheds Sutherland
INNOGY
INISOFT

Proteíny dokážu vylepšiť proces reverznej osmózy

Dánska spoločnosť Aquaporin pracuje na technológii, ktorá je oproti klasickej reverznej osmóze energeticky aj ekonomicky efektívnejšia.

Proteíny dokážu vylepšiť proces reverznej osmózy

Foto: Aquaporin

Odvetvie úpravy odpadových vôd každoročne rastie asi o 5 %, čo je spôsobené rastúcim dopytom po čistej vode po celom svete.

Dáni vyvíjajú technológiu, ktorá dokáže premeniť klasickú reverznú osmózu na efektívny a ekologický spôsob úpravy odpadovej vody.

Aquaporin je spoločnosť pomenovaná podľa proteínu, ktorý prenáša molekuly vody cez bunkovú membránu. Vďaka týmto vodným kanálom je dánska biotechnológia schopná vyčistiť vodu o 50 % rýchlejšie ako konvenčné technológie.

Misiou spoločnosti je využívať proteíny vodného kanála na čistenie vody v aplikáciách, ako je čistenie pitnej vody, odsoľovanie či úprava priemyselných odpadových vôd.

Počas užívania si osviežujúceho pohára vody z vodovodného kohútika alebo supermarketu si veľa ľudí často ani neuvedomuje rozsiahlosť krokov čistenia, ktorými voda prešla.

Tieto metódy veľakrát zahŕňajú reverznú osmózu, čo je však nákladný proces, pri ktorom dochádza k tlačeniu molekúl vody cez malé póry v syntetickom membránovom filtri.

Vylepšená reverzná osmóza

Cieľom spoločnosti Aquaporin je urýchliť metódu reverznej osmózy aj odstránenie odpadu z tohto procesu. Za týmto účelom spoločnosť vylepšuje klasickú syntetickú poréznu membránu prostredníctvom modernej biotechnológie.

„Konvergencia klasickej membránovej techniky a biotechnológie vytvára úplne nové spôsoby myslenia o spracovaní vody,“ zdôrazňuje generálny riaditeľ spoločnosti Aquaporin Peter Holme Jensen.

Spoločnosť vyrába membrány s bielkovinami nazývanými akvaporíny, ktoré prenášajú molekuly vody oveľa rýchlejšie ako tradičné membrány.

Akvaporíny sú kľúčové proteíny na prepravu vody v mnohých organizmoch vrátane prírodného filtračného systému ľudských obličiek.

Práve preto sa spoločnosť snaží vyrábať membrány na filtrovanie vody, ktoré napodobňujú bunkové membrány v prírode.

„Tento membránový proteín vyrábame v priemyselnom fermentačnom procese a využívame ho ako inteligentný stavebný prvok v novej generácii vodných membrán,“ vysvetľuje generálny riaditeľ spoločnosti.

Priemyselná úprava aj kozmické misie

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933) na 1 rok
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý vidíte na obrázku.

Captcha image
Show another codezobraziť iný obrázok

Mohlo by vás zaujímať

V Česku vyrábajú pivo z recyklovanej vody

V Česku vyrábajú pivo z recyklovanej vody

Česká Veolia v spolupráci s pivovarom Čížová predstavili jedinečné pivo vyrobené z recyklovanej vody. Ultračistú vodu zabezpečuje membránová technológia.

Európske moria sú znečistené, problémy spôsobujú hlavne kovy

Európske moria sú znečistené, problémy spôsobujú hlavne kovy

EEA si posvietila na kontamináciu v Baltskom, Čiernom, Stredozemnom mori a v oblasti Severovýchodného Atlantiku. Európa tak napriek postupnému znižovaniu kontaminácie stanovené ciele do roku 2021 pravdepodobne nesplní.

Ivan Kmotrík sa priznal, že spoluvlastní dcérsku spoločnosť BVS

Ivan Kmotrík sa priznal, že spoluvlastní dcérsku spoločnosť BVS

Kontroverzný veľkopodnikateľ je už oficiálnym spolumajiteľom Infra Services. Pojednávania na súde sa však opäť nezúčastnil.