Eversheds Sutherland
BELIMO
MARIUS PEDERSEN

Prítomnosť olova vo vode sa bude dať zistiť pomocou smartfónu

Výskumníci vyvinuli lacný systém, ktorý prostredníctvom mobilného telefónu a špeciálnej šošovky odhalí kontamináciu pitnej vody olovom.

Prítomnosť olova vo vode sa bude dať zistiť pomocou smartfónu

Analytical Chemistry

Smartfón sa premení na mikroskop

Vedci z University of Houston vyvinuli inteligentný mikroskop, ktorý nainštalovali na obyčajný mobilný telefón Lumina 640 s osem megapixelovým fotoaparátom.

Technológia vychádza z predošlého výskumu odborníka v oblasti elektroinžinierstva a počítačového inžinierstva Wei-Chuan Shiha a jeho tímu, ktorému sa podarilo zostrojiť lacnú elastomérovú šošovku, ktorá dokáže takmer akýkoľvek smartfón premeniť na mikroskop.

Zariadenie vedcov z Houstonu kombinuje nano-kolorimetriu a mikroskopiu v tmavom poli do mikroskopu, ktorý sa dá pripevniť na smartfón.

Odhalí aj minimálne množstvo olova

Pomôcka dokáže odhaliť aj hodnoty pod limitom stanoveným Agentúrou pre ochranu životného prostredia (Environmental Protection Agency, ďalej EPA – pozn. red.). Tento mesiac ho predstavili vo vedeckom časopise Analytical Chemistry.

„Smartfónová nano-kolorimetria je rýchla, lacná a má potenciál umožniť spotrebiteľom vlastnoručne sa presvedčiť či voda, ktorú pijú, neobsahuje olovo,“ tvrdia výskumníci.

Vážne zdravotné problémy môže spôsobiť aj malé množstvo olova. Nebezpečné je najmä pre malé deti, u ktorých môže spôsobiť neurologické poškodenia.

Normy EPA stanovujú, že hladina olova v pitnej vode musia byť nižšie ako pätnásť častíc olova v pomere ku miliarde častíc vody.

Profesor Shih uvádza, že testovacie súpravy v súčasnosti dostupné pre spotrebiteľov nie sú dostatočne citlivé na to, aby dokázali hladinu olova presne určiť.

Systém, ktorý však teraz vedci prinášajú, je prenosný, ľahko sa používa a je schopný odhaliť prítomnosť olova aj v koncentrácii päť častíc olova na miliardu častíc pitnej vody. Špeciálna šošovka je pritom vyrobená na atramentovej tlačiarni.

Šošovka analyzuje farby

Špeciálnu šošovku skombinovali so smartfónom Lumina 640 s osem megapixelovým fotoaparátom a jej efektivitu potom otestovali na početných vzorkách vody, ktorá obsahovala rôzne množstvá olova v rozmedzí od 1,37 častice k miliarde až po stosedemdesiatpäť častíc k miliarde.

Potom do vzoriek pridali chrómanové ióny, ktoré reagujú s olovom, pričom vzniknú nanočastice, ktoré sa dajú vystopovať skombinovaním kolorimetrickej analýzy a mikroskopie.

Analýza merala jednak intenzitu nanočastíc, ktorá sa zhodovala s koncentráciou olova, no zároveň potvrdila, že pôvodná reakcia bola vyvolaná práve prítomnosťou olova. Vynález má schopnosť analyzovať farby, čo mu umožňuje identifikovať častice olova v nanoskopických rozmeroch.

Vedci boli  výskumu motivovaní najmä kritickým stavom pitnej vody v Michigane, kde problém s kontamináciou olovom riešia už od roku 2014. Teraz dúfajú, že ich vynález pomôže ľuďom zistiť, či je voda, ktorú pijú, nezávadná.


Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.



Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Zdarma či so zľavou. Vodárne sprístupňujú rozbory vody aj na Svetový deň vody 2025

Zdarma či so zľavou. Vodárne sprístupňujú rozbory vody aj na Svetový deň vody 2025

Špeciálne akcie ohlásili vodárenské spoločnosti naprieč celým Slovenskom.

Nepáči sa im, že majú platiť len oni. Farmafirmy a výrobcovia kozmetiky napadli smernicu

Nepáči sa im, že majú platiť len oni. Farmafirmy a výrobcovia kozmetiky napadli smernicu

Vodári apelujú na národné vlády, aby do rozhodnutia Súdneho dvora EÚ pokračovali v transpozícii.

Chcú energeticky využiť vodovod a potok. Na Liptove má vyrásť malá vodná elektráreň

Chcú energeticky využiť vodovod a potok. Na Liptove má vyrásť malá vodná elektráreň

Investor tvrdí, že projekt pomôže záhradkárom v oblasti.

X
X
X
X