Eversheds Sutherland
BELIMO
MARIUS PEDERSEN

Priemyselné podniky znižujú tlak na vodné zdroje vďaka efektívnejšej výrobe

Všeobecný trend ukazuje, že podniky každoročne znižujú odbery povrchovej vody. Ak aj dôjde k nárastu, súvisí to s navýšením produkcie. Spotreba vody na tonu vyrobenej produkcie však klesá. Je to vďaka efektívnejšiemu hospodáreniu.

Priemyselné podniky znižujú tlak na vodné zdroje vďaka efektívnejšej výrobe

Foto: Pixabay

Priemysel vyvíja značný tlak na vodné zdroje. Slovenské podniky nie sú výnimkou. Na Slovensku sa priemysel v roku 2016 podieľal až 76,2 % na celkových odberoch povrchovej vody. Denník Voda-portal.sk preto zaujímalo, ako s touto skutočnosťou jednotlivé podniky nakladajú.

Pociťujú intenzívnejšie prejavy sucha? Snažia sa zefektívniť výrobu tým spôsobom, že zavádzajú opatrenia na šetrenie s vodou?

Podniky zavádzajú nové normy

Slovalco, podnik na výrobu hliníka, musí taktiež každoročne spotrebovať veľké objemy vody na zabezpečenie svojej prevádzky. Výroba hliníka predstavuje obzvlášť veľkú záťaž na okolité životné prostredie.

V súvislosti s intenzívnejšími suchami v posledných rokoch však Slovalco zatiaľ nepociťuje žiadne zmeny v dodávkach vody pre svoju produkciu.

Práve naopak, odber vody má za posledných päť rokov mierne stúpajúci trend, avšak táto skutočnosť súvisí podľa spoločnosti s nárastom produkcie.

„Naopak vo vyjadrení spotreby vody na tonu vyrobenej produkcie je trend klesajúci. Slovalco má od roku 2016 zavedený systém ISO 50001, v rámci ktorého sa snaží optimalizovať spotreby energií, medzi ktoré patrí aj voda,“ uviedol pre Voda-portal.sk projektový manažér Richard Schweigert.

Ide o normu, ktorá špecifikuje požiadavky na vybudovanie, udržiavanie a zefektívnenie systému energetického manažmentu. Vyžaduje vykonávať analýzu súčasného stavu riadenia a zaznamenávať úspory pre interné alebo externé použitie.

Bane majú technologickej vody dostatok

Hornonitrianske bane Prievidza vo svojich prevádzkach využívajú vodu na pitné účely, ale aj technologickú vodu.

V prvom prípade získavajú jednotlivé bane vodu z vlastných zdrojov, ktoré sú postačujúce pre potreby jednotlivých prevádzok. Spoločnosť Hornonitrianske bane Prievidza je tak v produkcii vody pre vlastné potreby sebestačná, bez obmedzení.

Špecifickým prípadom je práve technologická voda. Takáto voda používaná v prevádzkach je taktiež získavaná vo vlastnej réžii, keďže banská činnosť vykonávaná v podzemí je príznačná tým, že jej sprievodným javom je odvodňovanie hornín na ložisku.

„Táto banská voda je odvádzaná na povrch, ale časť tejto vody sa spätne vracia do podzemia v podobe technologickej vody – skrápanie, plavenie, voda do požiarneho vodovodu. Vzhľadom na túto skutočnosť prevádzky v podzemí nepociťovali doteraz nedostatok technologickej vody,“ vysvetľuje pre Voda-portal.sk tlačová hovorkyňa HBP Adriana Siváková.

Spotrebu vody znižuje aj Slovnaft

Tlak na vodné zdroje vyvíjajú aj rafinérie. Hovorca spoločnosti Slovnaft Ladislav Procházka však zdôrazňuje, že spotreba vody každoročne klesá.

Keďže spoločnosť odoberá úžitkovú vodu z Dunaja, suchá doposiaľ nespôsobili také výrazné zníženie vody v rieke, aby mal podnik závažnejšie problémy s prečerpávaním požadovaného množstva vody.

Vodu Slovnaft získava práve prečerpávaním vody podávacou stanicou do prívodného kanála. Ním úžitková voda z Dunaja už gravitačne priteká do ústrednej vodárne, kde ju pracovníci prečisťujú na hrabliciach a bubnových filtroch. Po tomto procese dochádza k jej prečerpávaniu do technológie.

„Keďže voda patrí k v našej spoločnosti k strategickým surovinám, máme neustály záujem znižovať jej spotrebu, a preto postupne napájame výrobné jednotky na cirkulačné centrá,“ uviedol pre Voda-portal.sk Ladislav Procházka.

V súčasnosti Slovnaft prevádzkuje šesť cirkulačných centier, kde ročne precirkuluje približne 280 miliónov metrov kubických vody.

Ide o uzavretý chladiaci okruh, kde ohriata voda z procesu výroby je ochladzovaná na cirkulačnom centre a následne vracaná späť do procesu výroby.

Za štyri roky klesla spotreba o tretinu

Výhodou prevádzkovania cirkulačných centier je podľa hovorcu Slovnaftu práve zníženie množstva nakupovanej dunajskej vody, ale zároveň aj zníženie množstva vypúšťaných odpadových vôd.

„Ďalšími opatreniami na zníženie spotreby vody je inštalácia vzduchových chladičov na výrobných jednotkách a racionalizácia spotreby vody. Za posledné štyri roky sa spotreba vody v spoločnosti znížila o tretinu,“ vysvetľuje tlačový hovorca na záver.

 
 

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Predplatné obsahuje:

  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.



Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Nepolievajte záhrady, neumývajte autá. Prvé slovenské mesto obmedzuje používanie vody

Nepolievajte záhrady, neumývajte autá. Prvé slovenské mesto obmedzuje používanie vody

Dočasný zákaz je reakciou na pokles výdatnosti vodárenských zdrojov.

Riešili, či pokračovať v dlhopisoch. Valné zhromaždenie VVS otvorilo viacero tém

Riešili, či pokračovať v dlhopisoch. Valné zhromaždenie VVS otvorilo viacero tém

Schválili tiež účtovnú uzávierku, Východoslovenská vodárenská spoločnosť je opäť v červených číslach.

Envirofond vybral cez poplatky za odber vody a vypúšťanie odpadových vôd rádovo menej

Envirofond vybral cez poplatky za odber vody a vypúšťanie odpadových vôd rádovo menej

Dôvodom je zmena legislatívy.

X
X
X
X