NO DIG konferencia
BELIMO
MARIUS PEDERSEN

Prelomový objav budúcnosti: Ako sa prirodzene obnovuje voda vo vesmíre

Vedci zistili, že molekuly vody sa na asteroidoch pohybujúcich sa vo vesmíre dokážu regenerovať. Vďaka tomu sa rozšírili aj na iné telesá bez atmosféry.

Prelomový objav budúcnosti: Ako sa prirodzene obnovuje voda vo vesmíre

Foto: Max Pixel

Výskum vody vo vesmíre sa stáva čoraz dôležitejší najmä z hľadiska budúcich výprav do blízkych i vzdialených kútov slnečnej sústavy.

V posledných desaťročiach bola voda vo vesmíre objavená aj na takých miestach, kde ju v minulosti nik nečakal – na Marse, Mesiaci, či na extrémnej planéte Merkúr, kde sa striedajú teploty v rozmedzí 600 stupňov Celzia.

Podľa doterajších výskumov sa voda nachádza aj na približne tisícke blízkozemských objektov, z ktorých prevažnú väčšinu tvoria asteroidy.

V pásme planétok medzi obežnými dráhami Marsu a Jupitera sa podľa predošlých štúdii voda na asteroidoch udržiava veľmi dlhý čas – desaťtisíc až milión rokov.

Vedcov preto trápila otázka, ako je možné, že si asteroidy udržiavajú svoje zásoby vody tak dlho.

Zdroj: NASA

V novej práci nazvanej "Regeneratívne zdroje vody na povrchoch telies bez atmosféry", ktorá bola publikovaná v časopise Nature Astronomy vedci ukázali, ako sa na povrchu asteroidov môže obnovovať voda.

Na výskume, ktorý financovala NASA pracovali austrálski vedci z Curtinovej univerzity v spolupráci s vedcami z Univerzity na Hawaii a Kalifornskej štátnej univerzity v San Marcos.

Vedúca autorka Dr. Katarina Miljkovicová zo západoaustrálkeho Vesmírneho vedeckého a technologického centra Curtinovej univerzity uviedla, že na udržanie zásob molekúl vody na asteroidoch sú potrebné dva faktory zodpovedné za zvetrávanie vo vesmíre - elektróny a tepelný šok.

Tento komplexný proces regenerácie molekúl povrchovej vody by mohol byť tiež mechanizmom, ktorým sa dopĺňajú zásoby vody na iných telesách bez atmosféry, ako je napríklad Mesiac," uviedla Dr. Miljkovicová pre portál Curtinovej univerzity.

„Toto zistenie má potenciálne významné dôsledky, pretože všetci vieme, že dostupnosť vody v slnečnej sústave je mimoriadne dôležitým prvkom pre obývateľnosť  vesmíru,“ dodala hlavná autorka štúdie.

Infračervené snímky povrchu mesiaca z indickej sondy Chandrayaan-1 zobrazujúce vodou nasýtené minerály vyvrhnuté z mladého kráteraFoto: Wikimedia Commons

Projekt financovaný NASA simuloval poveternostné podmienky v páse asteroidov na kuse austrálskeho meteoritu Murchison, ktorý spadol na Zem vo Victorii pred 50 rokmi.

Pokusy prebiehali vo vnútri špeciálneho zariadenia za veľmi nízkych teplôt, čím sa výskumníci usilovali napodobniť podmienky na povrchu asteroidov.


Na simuláciu slnečného vetra tím použil excitované elektróny. Vzorku následne vystavili pôsobeniu pulzného infračerveného lasera, ktorý mal materiál ohriať a napodobniť tak teplotné šoky vzniknuté pri bombardovaní mikrometeoritmi, čiže časticami medziplanetárneho prachu o priemere 0,05 až 2 milimetrov.

Nakoniec vedci meteorit ožiarili elektrónmi aj laserom, čo malo simulovať spolupôsobenie solárneho vetra, kozmického žiarenia a dopadov miniatúrnych meteoritov.

Slnečný vietor má významný podiel na obnove vody na telesách bez atmosféry. Zdroj: JPL/NASA

Vo všetkých troch prípadoch boli monitorované hladiny molekúl vody na povrchu skúmaného telesa.

Pri samostatnom spôsobe ožarovania vedci nezistili žiadne významné zmeny. Avšak pri kombinácii oboch typov žiarenia sa objavili pozorovateľné premeny – rozpad organických zlúčenín a fylosilikátov (kremičitanov).

 
 

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Predplatné obsahuje:

  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Nenapúšťajte bazény nárazovo, apelujú vodárne. Niektoré ponúkajú alternatívu

Nenapúšťajte bazény nárazovo, apelujú vodárne. Niektoré ponúkajú alternatívu

Napúšťanie bazénov môže skokovo znížiť tlak vo vodovodoch. Z potrubí sa zároveň môžu uvoľňovať inkrusty.

Zaplavili lužné lesy pri Dunaji. Vodohospodári ukončili simuláciu

Zaplavili lužné lesy pri Dunaji. Vodohospodári ukončili simuláciu

Prietok zvýšili z bežných hodnôt na dvojnásobok.

Treba obrovské investície, do vodárenstva musí vstúpiť štát, mieni Soták

Treba obrovské investície, do vodárenstva musí vstúpiť štát, mieni Soták

Vo vodárenstve je investičný dlh 10 miliárd eur a najväčšia vodárenská spoločnosť má tržby 120 miliónov eur, upozorňuje predseda Klubu 500.

X
X
X
X