Eversheds Sutherland
INNOGY
INECS

Prelomový objav budúcnosti: Ako sa prirodzene obnovuje voda vo vesmíre

Vedci zistili, že molekuly vody sa na asteroidoch pohybujúcich sa vo vesmíre dokážu regenerovať. Vďaka tomu sa rozšírili aj na iné telesá bez atmosféry.

Prelomový objav budúcnosti: Ako sa prirodzene obnovuje voda vo vesmíre

Foto: Max Pixel

Výskum vody vo vesmíre sa stáva čoraz dôležitejší najmä z hľadiska budúcich výprav do blízkych i vzdialených kútov slnečnej sústavy.

V posledných desaťročiach bola voda vo vesmíre objavená aj na takých miestach, kde ju v minulosti nik nečakal – na Marse, Mesiaci, či na extrémnej planéte Merkúr, kde sa striedajú teploty v rozmedzí 600 stupňov Celzia.

Podľa doterajších výskumov sa voda nachádza aj na približne tisícke blízkozemských objektov, z ktorých prevažnú väčšinu tvoria asteroidy.

V pásme planétok medzi obežnými dráhami Marsu a Jupitera sa podľa predošlých štúdii voda na asteroidoch udržiava veľmi dlhý čas – desaťtisíc až milión rokov.

Vedcov preto trápila otázka, ako je možné, že si asteroidy udržiavajú svoje zásoby vody tak dlho.

Zdroj: NASA

V novej práci nazvanej "Regeneratívne zdroje vody na povrchoch telies bez atmosféry", ktorá bola publikovaná v časopise Nature Astronomy vedci ukázali, ako sa na povrchu asteroidov môže obnovovať voda.

Na výskume, ktorý financovala NASA pracovali austrálski vedci z Curtinovej univerzity v spolupráci s vedcami z Univerzity na Hawaii a Kalifornskej štátnej univerzity v San Marcos.

Vedúca autorka Dr. Katarina Miljkovicová zo západoaustrálkeho Vesmírneho vedeckého a technologického centra Curtinovej univerzity uviedla, že na udržanie zásob molekúl vody na asteroidoch sú potrebné dva faktory zodpovedné za zvetrávanie vo vesmíre - elektróny a tepelný šok.

Tento komplexný proces regenerácie molekúl povrchovej vody by mohol byť tiež mechanizmom, ktorým sa dopĺňajú zásoby vody na iných telesách bez atmosféry, ako je napríklad Mesiac," uviedla Dr. Miljkovicová pre portál Curtinovej univerzity.

„Toto zistenie má potenciálne významné dôsledky, pretože všetci vieme, že dostupnosť vody v slnečnej sústave je mimoriadne dôležitým prvkom pre obývateľnosť  vesmíru,“ dodala hlavná autorka štúdie.

Infračervené snímky povrchu mesiaca z indickej sondy Chandrayaan-1 zobrazujúce vodou nasýtené minerály vyvrhnuté z mladého kráteraFoto: Wikimedia Commons

Projekt financovaný NASA simuloval poveternostné podmienky v páse asteroidov na kuse austrálskeho meteoritu Murchison, ktorý spadol na Zem vo Victorii pred 50 rokmi.

Pokusy prebiehali vo vnútri špeciálneho zariadenia za veľmi nízkych teplôt, čím sa výskumníci usilovali napodobniť podmienky na povrchu asteroidov.


Na simuláciu slnečného vetra tím použil excitované elektróny. Vzorku následne vystavili pôsobeniu pulzného infračerveného lasera, ktorý mal materiál ohriať a napodobniť tak teplotné šoky vzniknuté pri bombardovaní mikrometeoritmi, čiže časticami medziplanetárneho prachu o priemere 0,05 až 2 milimetrov.

Nakoniec vedci meteorit ožiarili elektrónmi aj laserom, čo malo simulovať spolupôsobenie solárneho vetra, kozmického žiarenia a dopadov miniatúrnych meteoritov.

Slnečný vietor má významný podiel na obnove vody na telesách bez atmosféry. Zdroj: JPL/NASA

Vo všetkých troch prípadoch boli monitorované hladiny molekúl vody na povrchu skúmaného telesa.

Pri samostatnom spôsobe ožarovania vedci nezistili žiadne významné zmeny. Avšak pri kombinácii oboch typov žiarenia sa objavili pozorovateľné premeny – rozpad organických zlúčenín a fylosilikátov (kremičitanov).

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933) na 1 rok
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý vidíte na obrázku.

Captcha image
Show another codezobraziť iný obrázok

Mohlo by vás zaujímať

EEA: Suchá aj záplavy v Únii budú naberať na intenzite

EEA: Suchá aj záplavy v Únii budú naberať na intenzite

Ak krajiny neprijmú adaptačné opatrenia, extrémnych udalostí bude pribúdať, tvrdí Európska environmentálna agentúra.

NKÚ SR: Nedostatok financií zo štátneho rozpočtu ohrozuje činnosť SVP

NKÚ SR: Nedostatok financií zo štátneho rozpočtu ohrozuje činnosť SVP

Štátny podnik je presvedčený, že dlhodobo poddimenzované financovanie sa podpísalo na technickom stave vodných stavieb. Bezpečnostné riziká však podľa neho zatiaľ nehrozia.

V USA odstraňujú patogény v potrubiach pomocou elektrického poľa a nanočastíc

V USA odstraňujú patogény v potrubiach pomocou elektrického poľa a nanočastíc

Má ísť o efektívne riešenie, ktoré reaguje na problémy bežných postupov odstraňovania patogénov v potrubiach.