Za akých podmienok môžu zelené strechy zabrániť lokálnym záplavám v strednej Európe? Poľskí výskumníci kvantifikovali, kedy sú tieto prvky zelenej infraštruktúry najúčinnejšie.
Po celom svete sa čoraz častejšie vyskytujú extrémne poveternostné javy a Európa nie je výnimkou. Veľký problém predstavujú hlavne v zastavaných mestských oblastiach.
Takmer všetky mestá v Európe majú samostatné kanalizačné systémy určené špeciálne na zvládnutie veľkého povrchového odtoku. Väčšina z nich sa však nachádza v podzemí a bola postavená pred mnohými rokmi, pričom dnes nemá kapacitu na efektívne zvládnutie väčších objemov.
Akékoľvek náhle zvýšenie povrchového odtoku počas prívalových dažďov môže spôsobiť lokálne záplavy a paralyzovať celý systém.
Bohužiaľ, situáciu nie je možné napraviť z krátkodobého hľadiska, keďže zvýšenie účinnosti povrchového odtokového systému je náročné a veľmi nákladné. Dôvodom je väčšinou vysoká hustota zástavby miest a skutočnosť, že kanalizačné systémy sú vedené hlboko pod zemou.
Ako ukázali mnohí autori, zelené plochy vytvorené na strechách budov ponúkajú riešenie tohto problému. Umožňujú odparovanie vody a absorpciu pôdou a rastlinami na streche, čím znižujú množstvo vody vypúšťanej do dažďovej kanalizácie. Týmto spôsobom sa iba malá časť filtruje cez pôdne a drenážne vrstvy a následne sa vypúšťa do kanalizácie.
Účinnosť tohto riešenia, samozrejme, závisí vo veľkej miere od miestnych klimatických podmienok, a to najmä od množstva a povahy zrážok, priemerných teplôt a vlhkosti, ako aj vegetácie, ktorú je možné použiť na strechách. Kľúčovú rolu však zohráva aj hustota budov v mestských oblastiach.
Prípadová štúdia v Poľsku
Najnovšia štúdia poľských výskumníkov (odkaz na celý dokument nájdete na konci článku) predstavuje pokus o predpovedanie zníženia zaťaženia systému odtoku dažďovej vody zavedením zelených striech vo vybraných častiach poľského mesta Opole – Staré mesto a centrum mesta.
Výberom tohto mesta chceli autori poukázať, ako zvýšenie percenta budov so zelenými strechami môže v podmienkach strednej a východnej Európy znížiť mieru odtoku do kanalizácie.
Opole je stredne veľké mesto so 130-tisíc obyvateľmi a je architektonicky a klimaticky veľmi reprezentatívnym príkladom tejto časti Európy. Mesto má samostatnú dažďovú kanalizáciu, ktorá ústi priamo do Odry pretekajúcej centrom mesta.
Analýza pomocou GIS
Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného
za 99 € bez DPH získate na 1 rok
- Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X)
- Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
- Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
- Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
chcem sa prihlásiť
chcem získať predplatné
© PROPERTY & ENVIRONMENT s. r. o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.