Macro Components
INNOGY
MARIUS PEDERSEN

Poľskí vedci vypočítali, kedy sú zelené strechy najefektívnejšie

Za akých podmienok môžu zelené strechy zabrániť lokálnym záplavám v strednej Európe? Poľskí výskumníci kvantifikovali, kedy sú tieto prvky zelenej infraštruktúry najúčinnejšie.

Poľskí vedci vypočítali, kedy sú zelené strechy najefektívnejšie

Foto: Depositphotos

Po celom svete sa čoraz častejšie vyskytujú extrémne poveternostné javy a Európa nie je výnimkou. Veľký problém predstavujú hlavne v zastavaných mestských oblastiach.

Takmer všetky mestá v Európe majú samostatné kanalizačné systémy určené špeciálne na zvládnutie veľkého povrchového odtoku. Väčšina z nich sa však nachádza v podzemí a bola postavená pred mnohými rokmi, pričom dnes nemá kapacitu na efektívne zvládnutie väčších objemov.

Akékoľvek náhle zvýšenie povrchového odtoku počas prívalových dažďov môže spôsobiť lokálne záplavy a paralyzovať celý systém.

Bohužiaľ, situáciu nie je možné napraviť z krátkodobého hľadiska, keďže zvýšenie účinnosti povrchového odtokového systému je náročné a veľmi nákladné. Dôvodom je väčšinou vysoká hustota zástavby miest a skutočnosť, že kanalizačné systémy sú vedené hlboko pod zemou.

Ako ukázali mnohí autori, zelené plochy vytvorené na strechách budov ponúkajú riešenie tohto problému. Umožňujú odparovanie vody a absorpciu pôdou a rastlinami na streche, čím znižujú množstvo vody vypúšťanej do dažďovej kanalizácie. Týmto spôsobom sa iba malá časť filtruje cez pôdne a drenážne vrstvy a následne sa vypúšťa do kanalizácie.

Účinnosť tohto riešenia, samozrejme, závisí vo veľkej miere od miestnych klimatických podmienok, a to najmä od množstva a povahy zrážok, priemerných teplôt a vlhkosti, ako aj vegetácie, ktorú je možné použiť na strechách. Kľúčovú rolu však zohráva aj hustota budov v mestských oblastiach.

Prípadová štúdia v Poľsku

Najnovšia štúdia poľských výskumníkov (odkaz na celý dokument nájdete na konci článku) predstavuje pokus o predpovedanie zníženia zaťaženia systému odtoku dažďovej vody zavedením zelených striech vo vybraných častiach poľského mesta Opole – Staré mesto a centrum mesta.

Výberom tohto mesta chceli autori poukázať, ako zvýšenie percenta budov so zelenými strechami môže v podmienkach strednej a východnej Európy znížiť mieru odtoku do kanalizácie.

Opole je stredne veľké mesto so 130-tisíc obyvateľmi a je architektonicky a klimaticky veľmi reprezentatívnym príkladom tejto časti Európy. Mesto má samostatnú dažďovú kanalizáciu, ktorá ústi priamo do Odry pretekajúcej centrom mesta.

Analýza pomocou GIS

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate na 1 rok

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X)
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Alebo zadajte kód pre odomknutie obsahu tohto článku:

odomknúť tento článok

Kód pre odomknutie obsahu vybraného článku v cene 9 € si môžete zakúpiť cez platobnú bránu CardPay tu.


Mohlo by vás zaujímať

Čistenie odpadových vôd riasami sa možno stane najinovatívnejšou technológiou roka

Čistenie odpadových vôd riasami sa možno stane najinovatívnejšou technológiou roka

Technológia z dielne britskej spoločnosti prináša prírode blízke čistenie odpadovej vody a produkuje cenné vedľajšie produkty.

Nový Regulačný sandbox má podporiť zavádzanie inovácií vo vodohospodárstve

Nový Regulačný sandbox má podporiť zavádzanie inovácií vo vodohospodárstve

ÚRSO aktuálne očakáva podnety od regulovaných subjektov, akademických inštitúcií, ako aj od inovatívnych firiem. V nultom ročníku plánuje schváliť približne 10 až 15 projektov.

Je rozhodnuté. Prefiltrovanú odpadovú vodu z Fukušimy vypustia do oceánu

Je rozhodnuté. Prefiltrovanú odpadovú vodu z Fukušimy vypustia do oceánu

Z vody sa podarilo odfiltrovať väčšinu rádioaktívnych izotopov, avšak jeden z nich, trícium, sa existujúcimi technológiami nedá odstrániť.