Macro Components
INNOGY
BELIMO

Podpora recyklácie vôd zo strany štátu je u nás oproti susedným krajinám pozadu

Systémy na recykláciu sivej aj dažďovej vody sú pre obyvateľov z ekonomického hľadiska často nedostupné. Pomôcť by mohlo vykonanie legislatívnych zmien.

Podpora recyklácie vôd zo strany štátu je u nás oproti susedným štátom pozadu

Foto: Depositphotos

Politici by mali vykonať legislatívne zmeny, ktoré sa týkajú využívania dažďových a sivých vôd. Na podujatí Recyklácia vôd ako nástroj riešenia klimatickej krízy, ktorý organizovala Slovenská rada pre zelené budovy, sa na tom zhodli zástupcovia spoločností podnikajúcich vo vodnom hospodárstve, ako aj zástupcovia akademickej obce.

 „Voda je národným bohatstvom, avšak čísla ukazujúce stav dostupnosti pitnej vody v budúcnosti sú alarmujúce. Vieme, že s vodou je potrebné šetriť, to sa však nezaobíde bez opory v legislatíve,“ uviedla Martina Huňačková, obchodno-technická zástupkyňa spoločnosti ASIO-SK, pričom podľa nej je potrebné zabezpečiť, aby schvaľovanie systémov na využívanie dažďovej a sivej vody bolo bezproblémové.

„Najlepším a najlacnejším zdrojom sú úspory. Ak teda ušetríme na bytovom dome vďaka dažďovým a sivým vodám a úsporným výtokom približne 40 % nákladov na pitnú vodu, bude sa postupnou modernizáciou, resp. novou úspornou výstavbou navyšovať rezerva zdrojov vody,“ uviedol Zdeněk Petrů, konateľ spoločnosti Koncept Ekotech. Zároveň dodal, že práve tak sa môže zabezpečiť strategická sebestačnosť v oblasti vody pre budúce generácie.

Podpora zo strany štátu nie je dostatočná

Účastníci podujatia sa zhodli, že je dôležité, aby sa v oblasti architektúry a stavebníctva neprinášali len lacné a rýchle riešenia, ale aj zelené riešenia, ktoré podporujú spomaľovanie klimatickej zmeny a sú dlhodobo udržateľné a prospešné. A tento trend by mal podporovať aj štát.

„Avšak aj čo sa týka dotácií a grantov sme na Slovensku o niekoľko krokov pozadu oproti susednej Českej republike. Systémy na recykláciu sivej aj dažďovej vody sú pre bežných obyvateľov z ekonomického hľadiska často nedostupné a pre developerov nezaujímavé,“ skonštatovala M. Huňačková.

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate na 1 rok

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X)
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Mohlo by vás zaujímať

Štát prehodnotil zoznam zraniteľných oblastí, cieľom je vyššia ochrana vôd (+ zoznam obcí)

Štát prehodnotil zoznam zraniteľných oblastí, cieľom je vyššia ochrana vôd (+ zoznam obcí)

Smernica o dusičnanoch umožňuje členským štátom vymedziť v rámci svojho územia konkrétne zraniteľné oblasti. V porovnaní s rokom 2017 sa ich počet mierne zvýšil. Niektoré obce ubudli.

Poslanci schválili zákon o vodovodoch a kanalizáciách. Aj s pozmeňujúcim návrhom

Poslanci schválili zákon o vodovodoch a kanalizáciách. Aj s pozmeňujúcim návrhom

Vlastníci verejných vodovodov a kanalizácií budú musieť po novom vytvárať účelovú finančnú rezervu na obnovu sietí. Vodárenským spoločnostiam a obciam však pribudnú aj iné povinnosti.

Ako je na tom Rudno po ničivej povodni? Obyvateľom má pomoc poskytnúť štát

Ako je na tom Rudno po ničivej povodni? Obyvateľom má pomoc poskytnúť štát

Zo štátneho rozpočtu by mali obyvatelia obce získať viac ako 250-tisíc eur.