Uhlík sa efektívne ukladá v mangrovových porastoch, slaniskách, ale aj vo fjordoch, pričom miera ukladania závisí od regionálnych klimatických a hydrologických podmienok.
Pobrežia sú skladiskami uhlíka
Z novej analýzy vedcov z austrálskej Southern Cross University vyplýva, že pobrežné ekosystémy pohlcujú obrovské množstvo oxidu uhličitého, no iné skleníkové plyny, napríklad metán a oxid dusný, ukladanie CO2 naopak maria.
Štúdia, v ktorej sa tím výskumníkov zameral na rovnováhu týchto troch plynov v desiatich oblastiach sveta, bola publikovaná v časopise Nature Climate Change.
Charakter pobrežných oblastí je naprieč rôznymi časťami sveta rôznorodý a od špecifík, ktorými sa vyznačuje, napríklad či ide o fjordy, mangrovové lesy alebo porasty morskej trávy, sa odvíja, v akej miere sa pobrežné ekosystémy stávajú zásobárňami uhlíka.
„Porozumenie tomu, ako a kde dochádza k uvoľňovaniu a absorpcii skleníkových plynov v pobrežných ekosystémoch, je dôležitým prvým krokom k zavedeniu efektívnych stratégií zmierňovania dopadov klimatickej zmeny,“ hovorí hlavná výskumníčka Dr. Judith Rosentreter, ktorá pôsobí na Southern Cross University.
„Napríklad ochrana a obnova mangrovov a slaných močiarnych biotopov je sľubnou stratégiou, ako posilniť ukladanie CO2 v pobrežných mokradiach,“ dodáva vedkyňa.
Medzi ďalšie aktivity patrí obmedzovanie prísunu živín, organickej hmoty a odpadovej vody do pobrežných vôd, od ktorého závisí množstvo metánu a oxidu dusného, ktoré sa uvoľňuje do atmosféry.
Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.
Predplatné obsahuje:
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
- Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť
chcem získať predplatné
© PROPERTY & ENVIRONMENT s. r. o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.