Macro Components
INISOFT
Belimo

Päť najnovších technológií čistenia odpadových vôd

Britský portál o vodnom hospodárstve zostavil rebríček piatich najmodernejších postupov, ktoré by mohli postupne nahradiť súčasné systémy na úpravu vody.

Päť najnovších technológií čistenia odpadových vôd

Foto: Flickr

Výrobcovia produktov na úpravu vody po celom svete skúmajú najmodernejšie technológie filtrácie vody, ako sú uhlíkové nanorúrky a pokrokové membránové systémy, s cieľom poskytnúť svojim zákazníkom čo najlepšie služby.

Portál Water Technology, ktorý sa venuje vodnému hospodárstvu, vybral päť najnovších technológií, ktoré sa pravdepodobne v blízkej budúcnosti stanú alternatívami k existujúcim procesom čistenia odpadových vôd.

Nanotechnológia

Ako prvú web predstavuje nanotechnológiu, ktorá zahŕňa niekoľko prístupov a procesov použitia materiálov na atómovej a molekulárnej úrovni. Za výhody procesov čistenia vody založených na nanotechnológiách sa v porovnaní s konvenčnými metódami považujú napríklad ich modularita, vysoká efektivita a priaznivé sú aj z finančného hľadiska.

V rámci nanotechnológií sa na úpravu vody používajú predovšetkým nanočastice striebra, medi a železa s nulovou valenciou, ale tiež nanoštruktúrované fotokatalyzátory, nanomembrány a nanoadsorbenty.

Veľký pomer povrchovej plochy nanočastíc k objemu zvyšuje adsorpciu chemických a biologických častíc a zároveň umožňuje oddeľovanie kontaminantov pri veľmi nízkych koncentráciách. Nanoadsorbenty majú špecifické fyzikálne a chemické vlastnosti, ktoré umožňujú odstraňovanie kovových znečisťujúcich látok z vody.

Uhlíkové nanorúrky sa pre účely čistenia vody považujú za popredný nanomateriál. Filtračné systémy založené na uhlíkových nanorúrkach dokážu z vody odstraňovať organické, anorganické aj biologické zlúčeniny.

Akustická nanorúrková technológia

Akustickú nanorúrkovú technológiu vyvinuli vedci z Johnsonovho vesmírneho strediska v NASA. Na smerovanie vody cez uhlíkové nanorúrky s malým priemerom sa namiesto tlaku využíva akustika.

Táto technológia je založená na akusticky riadenej molekulárnej mriežke, ktorá je integrovaná do uhlíkových nanorúrok, ktoré umožňujú prechod molekúl vody a zároveň blokujú väčšie molekuly a kontaminanty.

Výhodou je, že sa pri tomto postupe spotrebuje menej energie ako pri použití tradičných filtračných systémov a namiesto odstraňovania znečisťujúcich látok z vody sa vyčistená voda odvádza a kontaminanty zostávajú, čím odpadá potreba filtračný systém preplachovať.

Primárne sa akustická nanorúrková technológia využíva v čistiarňach odpadových vôd, zdravotníckych zariadeniach, laboratóriách, liehovaroch, zariadeniach na odsoľovanie morskej vody či rôznych priemyselných zariadeniach.

Inovácia sa vďaka integrácii viacerých filtrov dá upraviť podľa konkrétnych filtračných potrieb používateľov. Patentovaná akustická nanorúrková technológia od NASA je prístupná pre firmy, ktoré môžu získať licenciu a na jej základe vyvíjať komerčné produkty na čistenie vody.

Fotokatalytická technológia čistenia vody

Úprava vody pomocou fotokatalýzy sa v posledných rokoch dostala do popredia vďaka svojej účinnosti pri čistení kontaminovanej vody. Táto technológia využíva na odstránenie toxických látok z vody fotokatalyzátor a ultrafialové žiarenie.

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate na 1 rok

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X)
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Splaškové kaly nenachádzajú využitie len v poľnohospodárstve. Smernica by sa mala rozšíriť

Splaškové kaly nenachádzajú využitie len v poľnohospodárstve. Smernica by sa mala rozšíriť

České vodárenské spoločnosti zdôrazňujú, že existujúca smernica by mala byť rozšírená o všetky možnosti využitia splaškového kalu, ako je napríklad aj výroba druhotných surovín.

V projektoch protipovodňovej ochrany treba narábať hospodárnejšie, tvrdí NKÚ

V projektoch protipovodňovej ochrany treba narábať hospodárnejšie, tvrdí NKÚ

Slovenský vodohospodársky podnik sa však so závermi analýzy NKÚ nestotožňuje. Konštatuje, že použitá metóda nezohľadňuje konkrétne špecifiká jednotlivých stavieb.

Rezistencia na antibiotiká je globálny problém. Ako pomôže čistenie vôd?

Rezistencia na antibiotiká je globálny problém. Ako pomôže čistenie vôd?

Kľúčom môže byť mapovanie degradácie génov rezistentných voči antibiotikám vo vodách.