INNOGY
INNOGY
MARIUS PEDERSEN

Celosvetovo sa upravuje 50 percent odpadovej vody

Holandskí vedci v novej štúdii zistili, že na celom svete sa vyčistí približne o tretinu viac odpadových vôd, ako uvádzali predošlé odhady. Problémovými však naďalej zostávajú rozvojové krajiny.

Celosvetovo sa upravuje 50 percent odpadovej vody

Foto: Pexels

Výsledky prekonali predpoklady

Vedci z Utrechtskej univerzity a Univerzity OSN v novej štúdii dospeli k záveru, že sa čistí asi polovica celosvetovo vyprodukovaných odpadových vôd, predchádzajúce odhady sa pritom pohybovali okolo 20 %.

Ide o sľubné zistenie, no napriek tomu autori výskumu podotýkajú, že v rozvojových krajinách je miera čistenia odpadových vôd stále veľmi nízka.

Denne vzniká na celom svete obrovské množstvo odpadovej vody, či už činnosťou jednotlivcov alebo výrobných závodov. Vedci upozorňujú, že ak nedochádza k správnemu odvádzaniu a úprave, odpadové vody môžu vážne ohrozovať ľudské zdravie a znečisťovať životné prostredie.

Výzvy v rozvojových krajinách

Na odhad objemu odpadovej vody, ktorá sa ročne na svete vyprodukuje, odvedie, vyčistí a opätovne použije, použili autori štúdie národné štatistiky.

„Celosvetovo sa ročne vyprodukuje približne tristopäťdesiatdeväť miliárd kubických metrov odpadovej vody, čo zodpovedá stoštyridsiatim štyrom miliónom olympijských bazénov,“ uvádza Edward Jones, Ph.D., hlavný autor štúdie, ktorý pôsobí ako výskumný pracovník na Utrechtskej univerzite.

„Približne 48 % tejto vody sa v súčasnosti vypúšťa bez úpravy. To je oveľa menej ako často uvádzaný podiel 80 %,“ konštatuje.

foto: Pexels

Hoci v kontexte týchto výsledkov sa vyhliadky v porovnaní s predchádzajúcimi odhadmi javia optimistickejšie, vedci zdôrazňujú, že stále musíme čeliť mnohým výzvam.

„Vidíme, že najmä rozvojové krajiny, kde v budúcnosti pravdepodobne dôjde k väčšine populačného rastu, v miere čistenia odpadových vôd zaostávajú,“ vysvetľuje Edward Jones.

„Predovšetkým v týchto krajinách je pravdepodobné, že produkcia odpadových vôd porastie rýchlejším tempom ako súčasný rozvoj infraštruktúry odvádzania a čistenia odpadových vôd. To predstavuje vážne nebezpečenstvo ako pre ľudské zdravie, tak aj pre životné prostredie. Je pred nami ešte dlhá cesta.“

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate na 1 rok

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X)
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Štát prehodnotil zoznam zraniteľných oblastí, cieľom je vyššia ochrana vôd (+ zoznam obcí)

Štát prehodnotil zoznam zraniteľných oblastí, cieľom je vyššia ochrana vôd (+ zoznam obcí)

Smernica o dusičnanoch umožňuje členským štátom vymedziť v rámci svojho územia konkrétne zraniteľné oblasti. V porovnaní s rokom 2017 sa ich počet mierne zvýšil. Niektoré obce ubudli.

Poslanci schválili zákon o vodovodoch a kanalizáciách. Aj s pozmeňujúcim návrhom

Poslanci schválili zákon o vodovodoch a kanalizáciách. Aj s pozmeňujúcim návrhom

Vlastníci verejných vodovodov a kanalizácií budú musieť po novom vytvárať účelovú finančnú rezervu na obnovu sietí. Vodárenským spoločnostiam a obciam však pribudnú aj iné povinnosti.

Ako je na tom Rudno po ničivej povodni? Obyvateľom má pomoc poskytnúť štát

Ako je na tom Rudno po ničivej povodni? Obyvateľom má pomoc poskytnúť štát

Zo štátneho rozpočtu by mali obyvatelia obce získať viac ako 250-tisíc eur.