Eversheds Sutherland
INISOFT
Belimo

Celosvetovo sa upravuje 50 percent odpadovej vody

Holandskí vedci v novej štúdii zistili, že na celom svete sa vyčistí približne o tretinu viac odpadových vôd, ako uvádzali predošlé odhady. Problémovými však naďalej zostávajú rozvojové krajiny.

Celosvetovo sa upravuje 50 percent odpadovej vody

Foto: Pexels

Výsledky prekonali predpoklady

Vedci z Utrechtskej univerzity a Univerzity OSN v novej štúdii dospeli k záveru, že sa čistí asi polovica celosvetovo vyprodukovaných odpadových vôd, predchádzajúce odhady sa pritom pohybovali okolo 20 %.

Ide o sľubné zistenie, no napriek tomu autori výskumu podotýkajú, že v rozvojových krajinách je miera čistenia odpadových vôd stále veľmi nízka.

Denne vzniká na celom svete obrovské množstvo odpadovej vody, či už činnosťou jednotlivcov alebo výrobných závodov. Vedci upozorňujú, že ak nedochádza k správnemu odvádzaniu a úprave, odpadové vody môžu vážne ohrozovať ľudské zdravie a znečisťovať životné prostredie.

Výzvy v rozvojových krajinách

Na odhad objemu odpadovej vody, ktorá sa ročne na svete vyprodukuje, odvedie, vyčistí a opätovne použije, použili autori štúdie národné štatistiky.

„Celosvetovo sa ročne vyprodukuje približne tristopäťdesiatdeväť miliárd kubických metrov odpadovej vody, čo zodpovedá stoštyridsiatim štyrom miliónom olympijských bazénov,“ uvádza Edward Jones, Ph.D., hlavný autor štúdie, ktorý pôsobí ako výskumný pracovník na Utrechtskej univerzite.

„Približne 48 % tejto vody sa v súčasnosti vypúšťa bez úpravy. To je oveľa menej ako často uvádzaný podiel 80 %,“ konštatuje.

foto: Pexels

Hoci v kontexte týchto výsledkov sa vyhliadky v porovnaní s predchádzajúcimi odhadmi javia optimistickejšie, vedci zdôrazňujú, že stále musíme čeliť mnohým výzvam.

„Vidíme, že najmä rozvojové krajiny, kde v budúcnosti pravdepodobne dôjde k väčšine populačného rastu, v miere čistenia odpadových vôd zaostávajú,“ vysvetľuje Edward Jones.

„Predovšetkým v týchto krajinách je pravdepodobné, že produkcia odpadových vôd porastie rýchlejším tempom ako súčasný rozvoj infraštruktúry odvádzania a čistenia odpadových vôd. To predstavuje vážne nebezpečenstvo ako pre ľudské zdravie, tak aj pre životné prostredie. Je pred nami ešte dlhá cesta.“

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate na 1 rok

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X)
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Splaškové kaly nenachádzajú využitie len v poľnohospodárstve. Smernica by sa mala rozšíriť

Splaškové kaly nenachádzajú využitie len v poľnohospodárstve. Smernica by sa mala rozšíriť

České vodárenské spoločnosti zdôrazňujú, že existujúca smernica by mala byť rozšírená o všetky možnosti využitia splaškového kalu, ako je napríklad aj výroba druhotných surovín.

V projektoch protipovodňovej ochrany treba narábať hospodárnejšie, tvrdí NKÚ

V projektoch protipovodňovej ochrany treba narábať hospodárnejšie, tvrdí NKÚ

Slovenský vodohospodársky podnik sa však so závermi analýzy NKÚ nestotožňuje. Konštatuje, že použitá metóda nezohľadňuje konkrétne špecifiká jednotlivých stavieb.

Rezistencia na antibiotiká je globálny problém. Ako pomôže čistenie vôd?

Rezistencia na antibiotiká je globálny problém. Ako pomôže čistenie vôd?

Kľúčom môže byť mapovanie degradácie génov rezistentných voči antibiotikám vo vodách.