Eversheds Sutherland
INNOGY
MARIUS PEDERSEN

Osvetová kampaň má propagovať vodu z vodovodu a bojovať proti plastom

Východoslovenská vodárenská spoločnosť spustila osvetovú kampaň, ktorá má ľudí povzbudiť, aby začali využívať pitnú vodu z verejných vodovodov. Chce tak bojovať proti plastovému odpadu, ktorý každoročne narastá.

Osvetová kampaň má propagovať vodu z vodovodu a bojovať proti plastom

Foto: Pixabay

Východoslovenská vodárenská spoločnosť sa rozhodla chrániť podzemné vody na Slovensku prostredníctvom spustenia novej kampane „Neprodukujem odpad – predchádzam jeho vzniku“.

Sústredila sa na plasty, ktoré sa čoraz viac stávajú globálnym problémom. Konkrétne sa zamerala na tie plasty, ktoré vznikajú ako odpad po dopití nápojov v PET fľašiach.

„Aj keď plasty sú na našej planéte pomerne nové, pretože sa vyrábajú len od roku 1907, svojou takmer nezničiteľnou povahou spôsobujú v oblasti nakladania s odpadom veľké a špeciálne problémy. Atraktivita plastu je v jej odolnosti, nízkej cene,“ zdôrazňuje generálny riaditeľ Východoslovenskej vodárenskej spoločnosti Stanislav Hreha.

Ľudia ich využívajú takmer denne, pritom si často ani neuvedomujú, že tak vytvárajú obrovskú masu odpadu.

Milión PET fliaš za minútu

Každú minútu ľudia po celom svete nakúpia asi milión plastových fliaš. Podľa odhadov má toto číslo ešte narásť, pričom do roku 2021 bude pravdepodobne hodnota vyššia o 20 percent.

V roku 2016 ľudia po celom svete nakúpili približne 480 miliárd plastových fliaš. Ide o exponenciálny rast, keďže len dekádu dozadu to bolo „len“ 300 miliárd.

Sú PET fľaše škodlivé?

Ďalším problémom je možná škodlivosť PET fliaš na ľudský organizmus pri prijímaní tekutín z takéhoto materiálu.

Úrad verejného zdravotníctva SR však zdôrazňuje, že pri správnom procese výroby, skladovania, distribúcie a používania nepredstavujú PET fľaše zdravotné riziko pre spotrebiteľa vo vzťahu k látkam, ktoré by mohli migrovať z PET fliaš a ohroziť zdravie ľudí.

Východoslovenská vodárenská spoločnosť taktiež nespája problematiku PET fliaš so zdravotným stavom, ale práve s bremenom, ktoré predstavujú pre životné prostredie a zdroje podzemných vôd.

VVS spustila kampaň

„VVS, a. s. sa v záujme ochrany životného prostredia a predovšetkým vodných zdrojov rozhodla otvorene poukázať na problém s plastovým odpadom, konkrétne v meste najväčšieho akcionára spoločnosti – v meste Košice. Od 15. septembra 2018 pripravila lokálnu kampaň, ktorá poukazuje na problémy s nadprodukciou odpadu plastu, informuje o ťažkostiach s jeho likvidáciou, v zásade o neschopnosti ľudstva ho recyklovať,“ zdôrazňuje Hreha.

Zároveň dodáva, že táto kampaň má čisto osvetový charakter, keďže propagácia vyššej spotreby pitnej vody z verejného vodovodu neprinesie vodárenskej spoločnosti nijaké výraznejšie zisky.

Podľa generálneho riaditeľa spoločnosti ide dokonca o zanedbateľné množstvá spotrebovanej vody vo vzťahu k celkovému množstvu odberu.

Vodárne šíria osvetu

Nová kampaň má tak čiastočne nadväzovať na osvetovú kampaň Asociácie vodárenských spoločností pod názvom Pijem zdravú vodu, ktorá taktiež propaguje využívanie vody z vodovodu na pitné účely.

Podľa vodárenskej spoločnosti sú benefity vody z vodovodu ekonomické aj ekologické. Jeden liter nestojí ani štvrť centa a nezaťažuje pritom životné prostredie plastovými obalmi.

Generálny riaditeľ taktiež zdôrazňuje, že za viac ako 15 rokov svojej existencie sa vodárenská spoločnosť systematicky zaoberá ochranou životného prostredia.

Propagujú aj zvýšenú napojenosť na verejnú kanalizáciu

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate na 1 rok

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X)
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Štát z nových eurofondov vyčlení stámilióny eur na zlepšenie prístupu k pitnej vode

Štát z nových eurofondov vyčlení stámilióny eur na zlepšenie prístupu k pitnej vode

Nové eurofondy, ktoré Slovensko dostane na roky 2021 až 2027, majú riešiť aj problém s prístupom k pitnej vode v regiónoch. Informovala o tom vicepremiérka Veronika Remišová.

Z eurofondov poputujú ďalšie milióny eur do kanalizácií aj ČOV

Z eurofondov poputujú ďalšie milióny eur do kanalizácií aj ČOV

Aktuálna alokácia výzvy by sa po schválení zmeny OP KŽP Európskou komisiou mala výrazne navýšiť.

Kontamináciu vody by mohla odhaliť dotyková obrazovka smartfónu

Kontamináciu vody by mohla odhaliť dotyková obrazovka smartfónu

Vedci pracujú s myšlienkou využiť technológiu dotykového displeja na zisťovanie prítomnosti kontaminantov. Na obrazovku by stačilo kvapnúť vzorku vody a smartfón by vyhodnotil, či je bezpečná na pitie.