V novej štúdii vedci zistili, že premiestňovanie zásob vody v dôsledku ľudskej činnosti vplýva na to, ako sa točí planéta.
Redistribúcia vody ovplyvňuje rotáciu Zeme
Ľudstvo spod zeme prečerpáva a presúva tak obrovské objemy vody, že medzi rokmi 1993 a 2010 sa Zem v dôsledku tejto činnosti naklonila o takmer osemdesiat centimetrov na východ. Na základe klimatických modelov vedci v minulosti odhadli, že medzi rokmi 1993 a 2010 sme odčerpali 2150 gigaton vody, teda objem, ktorý sa dá prirovnať k zvýšeniu hladiny mora o šesť milimetrov.
Overiť tento predpoklad však nie je jednoduché a jedným z možných spôsobov je meranie rotačnej osi, teda pomyselného bodu, okolo ktorého sa otáča planéta Zem a ktorého pozícia vo vzťahu k zemskej kôre je premenlivá.
Rozmiestnenie vody na planéte vplýva na celkové rozloženie hmotnosti na nej, takže, v dôsledku tejto skutočnosti, ak pribudne určitá hmotnosť na točiaci sa vrch zemegule, planéta sa začne točiť o čosi inak a tento jav sa celkove môže odraziť napríklad na stúpaní hladiny oceánu.
„K zmene rotačnej osi Zeme dochádza v skutočnosti dosť často. Z našej štúdie vyplýva, že spomedzi príčin súvisiacich s klímou je redistribúcia podzemnej vody faktorom, ktorý má úplne najväčší vplyv na presun rotačnej osi,“ vysvetľuje geofyzik Ki-Weon Seo z Národnej univerzity v Seoule, ktorý štúdiu viedol.
Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.
Predplatné obsahuje:
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
- Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť
chcem získať predplatné
© PROPERTY & ENVIRONMENT s. r. o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.