Eversheds Sutherland
INNOGY
INECS

Ochranári vyzývajú novú vládu: Chceme čistejšie rieky aj posilnenú autoritu MŽP SR

Slovenský ochranársky snem prišiel s viacerými požiadavkami, ktoré sa týkajú ochrany životného prostredia.

Ochranári vyzývajú novú vládu: Chceme čistejšie rieky aj posilnenú autoritu MŽP SR

Foto: Pixabay

Minulý týždeň došlo na Slovensku k zásadnej zmene, keďže prezidentka SR Zuzana Čaputová v sobotu (21. marca) vymenovala novú vládu, ktorá bude nasledujúce štyri roky formovať to, ako bude republika fungovať. Vládnu koalíciu tvoria strany a hnutia, a to OĽaNO, Sme rodina, SaS a Za ľudí.

Novým ministrom životného prostredia sa stal Ján Budaj (OĽaNO). Zelený rezort tak v priebehu nasledujúcich rokov bude musieť riešiť mnohé neľahké výzvy.

Ochranári prišli s požiadavkami

Slovenský ochranársky snem (S-O-S) vyzval novú vládu, aby do svojho programového vyhlásenia na roky 2020 až 2024 zapracovala viaceré opatrenia, ktoré by mali minimalizovať negatívne environmentálne a sociálne vplyvy.

Medzi podpísanými členmi sú napríklad Daniel Lešinský, ktorý sa dlhodobo venuje problematike udržateľného poľnohospodárstva.

Ďalej výzvu podpísal environmentalista Mikuláš Huba, ale aj Michal Deraj, Elena Fatulová, členka dozornej rady BVS Alena Trančíková či programová manažérka Nadácie Ekopolis Martina Paulíková.

Žiadajú posilniť autoritu ministra životného prostredia

Ochranári v prvom rade požadujú legislatívne zakotviť povinnosť nadrezortnej či prierezovej súčinnosti a koordinácie rezortných politík, ktoré sa týkajú životného prostredia a garantovať ich napríklad prostredníctvom podpredsedníčky vlády pre investície a informatizáciu.

S-O-S zároveň žiada posilniť autoritu ministra životného prostredia a obsadiť odborné posty v rezorte najkompetentnejšími disponibilnými ľuďmi s dôrazom na ich odbornosť a zásadovosť, a nie politickú príslušnosť.

Dôraz na zelené verejné obstarávanie

Podľa ochranárov je kľúčová práve dostatočná informovanosť verejnosti. Práve z tohto dôvodu požadujú, aby bola umožnená bezodkladná a permanentná on-line dostupnosť dát, ktorá súvisí so životným prostredím.

V ďalšom bode S-O-S požaduje eliminovať negatívne vplyvy využívania verejných financií (vrátane fondov EÚ) na prírodu, krajinu či dokonca klímu.

Tu zdôrazňuje najmä potrebu využívať zelené verejné obstarávanie na minimálne 70 % celkového objemu investovaných verejných financií a zakotvenie tohto opatrenia aj v partnerskej dohode s Európskou komisiou na roky 2021 až 2027.

Ochranári sú takisto presvedčení, že by nová vláda mala motivačne nastaviť a účinne kontrolovať dodržiavanie princípu znečisťovateľ platí a princípu predbežnej opatrnosti na všetkých úrovniach a vo všetkých sektoroch.

Klimatická zmena aj odpady

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate na 1 rok

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X)
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Mohlo by vás zaujímať

Štát chce znížiť spotrebu pesticídov, realita ukazuje opak

Štát chce znížiť spotrebu pesticídov, realita ukazuje opak

Poľnohospodárstvo je pritom dôležitým zdrojom znečistenia vôd. Štatistiky ukazujú, že spotreba pesticídov na Slovensku kolíše a často medziročne narastá.

A. Zemanová spustila projekt záchrany Žitného ostrova. Zapojiť sa môžu odborníci aj aktivisti

A. Zemanová spustila projekt záchrany Žitného ostrova. Zapojiť sa môžu odborníci aj aktivisti

Nápady je možné zasielať do konca leta.

Rusko plánuje vyzdvihnúť dekády ukladaný rádioaktívny odpad z arktických vôd

Rusko plánuje vyzdvihnúť dekády ukladaný rádioaktívny odpad z arktických vôd

Vedci varujú, že časom by mohla nastať ekologická katastrofa.