Oceánová batéria uskladňuje energiu z obnoviteľných zdrojov na morskom dne | VODA-PORTAL.SK
Eversheds Sutherland
BELIMO
INISOFT

Oceánová batéria uskladňuje energiu z obnoviteľných zdrojov na morskom dne

Problém s uskladňovaním energie vyrobenej na mori má vyriešiť technológia, ktorá prečerpávaním vody reguluje prúdenie energie do siete.

Oceánová batéria uskladňuje energiu z obnoviteľných zdrojov na morskom dne

Foto: Ocean Grazer

Vodná elektráreň na morskom dne

Veľkou prekážkou, ktorej čelia obnoviteľné zdroje energie, je nekonzistencia produkcie elektriny a s ňou spojená problematika jej uskladňovania. Pre časové úseky, kedy nesvieti slnko alebo nefúka vietor, musia byť obnoviteľné zdroje doplnené o uskladňovacie systémy.

Potenciálne riešenie pre elektrinu vyrobenú z vetra či slnka na mori predstavuje startup Ocean Grazer, ktorý sídli v holandskom meste Groningen. Založili ho Frits Bliek a Max Duursma, experti s viac ako dvadsaťročnými skúsenosťami z námorného a energetického sektora.  

Ocean Battery je modulárne riešenie uskladňovania energie z obnoviteľných zdrojov, vyrobenej napríklad veternými turbínami alebo plávajúcimi solárnymi parkami.

Ide o prečerpávací vodný systém, ktorý funguje ako vodná elektráreň na dne mora a umožňuje ekologicky uskladniť elektrickú energiu, pričom jeho veľkosť sa dá prispôsobiť od malých úžitkových množstiev až po rozsah gigawatthodín. Systém sa umiestni na morské dno a prepojí s veternou alebo slnečnou elektrárňou prevádzkovanou na mori.

Uskladňuje sa potenciálna energia

Vo svojej podstate jednoduchý, no efektívny mechanizmus je založený na známom koncepte vodnej priehrady. Systém čerpá vodu z pevných nádrží do pružných vakov umiestnených na morskom dne.  Tým pádom sa prebytočná energia zo solárneho alebo veterného parku na mori uskladňuje ako potenciálna energia v podobe vody pod vysokým tlakom.

Do morského dna je vsadená betónová nádrž, ktorá pojme až dvadsať miliónov vody, ktorú udržiava pod nízkym tlakom. Táto pevná nádrž je čerpadlami a turbínami prepojená s flexibilným vakom na morskom dne. Prebytočná energia z obnoviteľných zdrojov sa dá využiť na prečerpávanie vody z pevnej nádrže do vaku.

 
 

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Predplatné obsahuje:

  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Printový mesačník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Rozdelili ďalšie milióny z eurofondov na vodozádržné opatrenia. Uspelo 13 miest a obcí

Rozdelili ďalšie milióny z eurofondov na vodozádržné opatrenia. Uspelo 13 miest a obcí

Pozreli sme sa na to, ktoré projekty získali najviac finančných prostriedkov za viac ako dva roky trvania tejto eurofondovej výzvy. Najvyšší balík obdržala malá obec na Záhorí.

Nevidíme riešenie, tvrdí OZ Za našu vodu a podáva sťažnosť na MŽP pre skládku vo Vrakuni

Nevidíme riešenie, tvrdí OZ Za našu vodu a podáva sťažnosť na MŽP pre skládku vo Vrakuni

Ministerstvo sa za tri roky neposunulo ani o krok vpred, tvrdí združenie. Začiatok sanačných prác je stále v nedohľadne.

Hladiny podzemných vôd v Európe sú veľmi nízke, ukázali satelitné dáta

Hladiny podzemných vôd v Európe sú veľmi nízke, ukázali satelitné dáta

Podrobné informácie získavajú výskumníci vďaka dvom vesmírnym satelitom, ktoré pre ich vzájomné postavenie nazvali Tom a Jerry.