Odobrili novelu vodného zákona. Je prelomovou zmenou prístupu k fungovaniu riek, hovorí MŽP | VODA-PORTAL.SK
Eversheds Sutherland
BELIMO
MARIUS PEDERSEN

Odobrili novelu vodného zákona. Je prelomovou zmenou prístupu k riekam, hovorí MŽP

Právna úprava má zjednodušiť niektoré postupy, ktoré sa týkajú prípravy, povoľovania a realizácií revitalizácií vodných tokov.

Národná rada SR

Foto: Voda-portal.sk

Slovensko bude podporovať prinavracanie prirodzenej podoby riek na svojom území. Uviedlo to Ministerstvo životného prostredia SR (MŽP) v reakcii na prijatú novelu zákona o vodách, ktorú v piatok (17. februára) odobrili poslanci Národnej rady SR (NR SR).

Novela reaguje na potrebu obnovovania prirodzeného fungovania riečnych tokov a prejavov klimatických zmien, ktoré prispievajú k výskytu čoraz výraznejších hydrologických extrémov v podobe sucha či povodní.

Schválenie poslaneckého návrhu privítal aj samotný envirorezort, podľa ktorého sa vďaka nemu zmení prístup k fungovaniu riek na Slovensku.

Ministerstvo v tomto kontexte hovorí, že vodné toky bývali na Slovensku v minulosti často umelo napriamované a prirodzené korytá riek vybetónované, čo malo urýchliť odtok vody z územia a zabrániť tak vzniku povodní. Problémom však bolo, že umelé zásahy výrazne obmedzili vodozádržnú funkciu riek, v dôsledku čoho sa z okolitej krajiny začala vytrácať voda.

 „V minulom roku Slovensko čelilo bezprecedentnému suchu. Prognózy klimatológov ukazujú, že tento rok môže byť situácia ešte horšia. Rýchle odtekanie vody z územia situácii nijako nepomáha. Riešením je práve oslobodzovanie našich riek spod vplyvu umelých zásahov, vďaka ktorému sa voda vráti späť do krajiny,“ uviedol štátny tajomník MŽP Michal Kiča.

Čo rieši novela?

Cieľom najnovšej poslaneckej novely zákona o vodách bolo upraviť a zjednodušiť niektoré postupy, ktoré sa týkajú prípravy, povoľovania a realizácií revitalizácií vodných tokov.

S tou pritom počíta aj Plán obnovy a odolnosti SR, ktorý na tento účel vyčlenil viac ako 62 miliónov eur. Do roku 2026 by malo prejsť obnovou približne 96 kilometrov vodných tokov.

Zmeny majú prispieť k znižovaniu výskytu sucha alebo povodní, obnove a rozvoju biodiverzity, zvýšeniu vodozádržnej kapacity krajiny, podpore samočistiacej schopnosti tokov či adaptácii krajiny na očakávané negatívne dôsledky zmeny klímy.

Schválili pozmeňujúci návrh

Poslanci prijali zákon aj s pozmeňujúcim návrhom (odkaz na všetky potrebné dokumenty nájdete v závere článku) s cieľom zabezpečiť súlad predovšetkým s ohľadom na stavebný zákon, ktorý ustanovuje spôsoby a postupy pre odstraňovanie alebo zmenu vodných stavieb.

 
 

Zostáva vám 48% na dočítanie.

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Predplatné obsahuje:

  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Printový mesačník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Alebo zadajte kód pre odomknutie obsahu tohto článku:

odomknúť tento článok

Kód pre odomknutie obsahu vybraného článku v cene 7,50 € + DPH si môžete zakúpiť cez platobnú bránu CardPay tu.


Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Plán manažmentu povodňového rizika schválime už čoskoro, sľubuje Budajov rezort

Plán manažmentu povodňového rizika schválime už čoskoro, sľubuje Budajov rezort

Nedostatky v oblasti manažmentu povodňových rizík nám už dlhšiu dobu vyčíta Európska komisia.

Čistenie brehov aj návštevy nádrží. Na svetový (týž)deň vody vodohospodári pripravili množstvo aktivít

Čistenie brehov aj návštevy nádrží. Na svetový (týž)deň vody vodohospodári pripravili množstvo aktivít

Svetový deň vody každoročne pripadá na 22. marec. Slovenský vodohospodársky podnik však pre verejnosť pripravil nie deň, ale týždeň sprievodných podujatí na území celého Slovenska.

Stovky miliónov eur z plánu obnovy sú v ohrození. Poslanci zablokovali kľúčovú reformu

Stovky miliónov eur z plánu obnovy sú v ohrození. Poslanci zablokovali kľúčovú reformu

Vládny návrh zákona, ktorý mal reflektovať aj na oblasť ochrany vôd, protipovodňové opatrenia či manažment dažďových vôd, neprešiel do druhého čítania v NR SR o jediný hlas.