Vedci si posvietili na farbivá, ktoré sa ťažko odstraňujú a kontaminujú životné prostredie. Vyvinuli polymér, ktorý vodu vyčistí.
Farbivá kontaminujú vodu
Výskumníci zo Štátnej univerzity v Severnej Karolíne vyvinuli metódu odstraňovania určitých farbív z vody prostredníctvom syntetického polyméru, ktorý je následne možné opätovne použiť. Potenciálne sa črtá nový spôsob čistenia odpadových vôd v priemysle, predovšetkým textilnom či kozmetickom.
„Farbivá sa používajú všade, vrátane textilného priemyslu, vo farmaceutikách, kozmetike, pri výrobe papiera, kože a dokonca aj v medicíne. Ak tieto kontaminanty nie sú po farbení a konečnej úprave z odpadových vôd správne odstránené, môžu významne prispievať k znečisteniu životného prostredia a predstavujú riziko pre zdravie ľudí,“ uvádza hlavná autorka štúdie Januka Budhathoki-Uprety.
Polymér na seba lepí farbivá
V štúdii, ktorá bola publikovaná vo vedeckom časopise ACS Applied Polymer Materials, výskumníci predstavujú syntetický polymér nazývaný polykarbodiimid. V rámci výskumu testovali schopnosť tohto materiálu čistiť odpadovú vodu, pričom ho najprv rozpustili v rozpúšťadle a potom zmiešali s vodou kontaminovanou farbivami.
Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.
Predplatné obsahuje:
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
- Printový mesačník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť
chcem získať predplatné
© PROPERTY & ENVIRONMENT s. r. o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.