Nespoliehajme sa len na výpočty. Pri plánovaní obnovy potrebujeme dáta z terénu, radí odborník | VODA-PORTAL.SK
Eversheds Sutherland
BELIMO
MARIUS PEDERSEN

Ako určiť rizikovosť vodárenskej infraštruktúry? Samotné výpočty nepomôžu, radí odborník

Pri plánovaní obnovy sietí treba brať do úvahy priame diagnostické metódy, ktoré presnejšie vystihujú potrebu obnovy ako matematický výpočet, pripomína odborník.

Obnova vodovodov

Foto: Depositphotos

Kľúčom pri plánovaní obnovy vodárenskej infraštruktúry je zabezpečiť efektívne nastavenie preinvestovaných finančných prostriedkov. Nestačí sa spoliehať len na štatistické modely a vek potrubia, dôležité je podložiť tieto dáta aj konkrétnymi dátami priamo z terénu, zdôrazňuje odborník v reakcii na legislatívnu iniciatívu Ministerstva životného prostredia SR.

O čo ide? Koncom júla envirorezort avizoval, že pripravuje novelizáciu vyhlášky, ktorou sa ustanovuje obsah plánu obnovy verejného vodovodu, plánu obnovy verejnej kanalizácie a postup pri ich vypracúvaní.

Reaguje tak na vlaňajšiu veľkú novelu zákona o verejných vodovodoch a verejných kanalizáciách, ktorá pripravila pôdu pre nové povinnosti vlastníkov VV a VK.

Novelizácia sa má týkať predovšetkým oblasti vytvárania účelovej finančnej rezervy. Stredoslovenská vodárenská spoločnosť (StVS) však vidí možný priestor na zlepšenie aj v ďalších sférach.

Zohľadniť treba miestne skúsenosti a priority

Podnik vysvetľuje, že do hodnotiacej metodiky technického stavu vodovodnej siete a následného plánovania obnovy vstupujú konkrétne technické ukazovatele. Každý ukazovateľ má pritom svoju priradenú váhu podľa jeho významu pre technický stav siete. Presný návrh metodiky a spôsoby, ktorými sa vyhodnocuje technický stav sietí, je však vždy na konkrétnych potrebách vlastníka a prevádzkovateľa.

 
 

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Predplatné obsahuje:

  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Printový mesačník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Mohlo by vás zaujímať

Koncentrácia mikroplastov sa líši v rôznych častiach Atlantiku, zistila štúdia

Koncentrácia mikroplastov sa líši v rôznych častiach Atlantiku, zistila štúdia

Vo vodách severoatlantického prúdu sa podľa nového výskumu vyskytuje podstatne väčšie množstvo plastových úlomkov z obalov, lán či farebných náterov ako v iných častiach oceánu.

Vlčanov rezort volá po doplnení vodného zákona. Reaguje na nedávne rozhodnutie MŽP

Vlčanov rezort volá po doplnení vodného zákona. Reaguje na nedávne rozhodnutie MŽP

Slovensko je podľa agrorezortu povinné vytvoriť vnútroštátny právny rámec v súvislosti s udeľovaním povolení na výrobu regenerovanej vody určenej na poľnohospodárske zavlažovanie.

Hranice chránených vodohospodárskych oblastí sa majú vymedzovať inak, navrhuje MŽP

Hranice chránených vodohospodárskych oblastí sa majú vymedzovať inak, navrhuje MŽP

Vymedzenie hraníc v nariadeniach, ktoré boli prijaté ešte za bývalého režimu, nie je postačujúce, hovorí Budajov rezort. Pripravuje nové nariadenie.