Pri plánovaní obnovy sietí treba brať do úvahy priame diagnostické metódy, ktoré presnejšie vystihujú potrebu obnovy ako matematický výpočet, pripomína odborník.
Kľúčom pri plánovaní obnovy vodárenskej infraštruktúry je zabezpečiť efektívne nastavenie preinvestovaných finančných prostriedkov. Nestačí sa spoliehať len na štatistické modely a vek potrubia, dôležité je podložiť tieto dáta aj konkrétnymi dátami priamo z terénu, zdôrazňuje odborník v reakcii na legislatívnu iniciatívu Ministerstva životného prostredia SR.
O čo ide? Koncom júla envirorezort avizoval, že pripravuje novelizáciu vyhlášky, ktorou sa ustanovuje obsah plánu obnovy verejného vodovodu, plánu obnovy verejnej kanalizácie a postup pri ich vypracúvaní.
Reaguje tak na vlaňajšiu veľkú novelu zákona o verejných vodovodoch a verejných kanalizáciách, ktorá pripravila pôdu pre nové povinnosti vlastníkov VV a VK.
Novelizácia sa má týkať predovšetkým oblasti vytvárania účelovej finančnej rezervy. Stredoslovenská vodárenská spoločnosť (StVS) však vidí možný priestor na zlepšenie aj v ďalších sférach.
Zohľadniť treba miestne skúsenosti a priority
Podnik vysvetľuje, že do hodnotiacej metodiky technického stavu vodovodnej siete a následného plánovania obnovy vstupujú konkrétne technické ukazovatele. Každý ukazovateľ má pritom svoju priradenú váhu podľa jeho významu pre technický stav siete. Presný návrh metodiky a spôsoby, ktorými sa vyhodnocuje technický stav sietí, je však vždy na konkrétnych potrebách vlastníka a prevádzkovateľa.
Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.
Predplatné obsahuje:
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
- Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť
chcem získať predplatné
© PROPERTY & ENVIRONMENT s. r. o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.