Nórska technológia na termo-mechanické sušenie priemyselných a vodárenských kalov je výhodné riešenie | VODA-PORTAL.SK
Eversheds Sutherland
BELIMO
MARIUS PEDERSEN

Nórska technológia na termo-mechanické sušenie priemyselných a vodárenských kalov je výhodné riešenie

Koncovým produktom TMD sušičky je veľmi jemný granulovaný prášok, ktorý je ideálnou prísadou do výroby hnojív alebo vo forme peletiek poslúži ako palivo pre kotly na tuhé palivá.

FJELL TMD 400

Termo-mechanická sušička odpadových kalov FJELL TMD 400 / Foto: Fjell Technology Group

Fjell Technology Group (FTG) je jedným z popredných dodávateľov technológií zameraných na spracovanie zariadení pre odpadové suroviny (zariadení na spracovanie rybej múčky a oleja) a zariadení na odvodnenie a sušenie vodárenských a priemyselných kalov.

FTG má jedinečnú kombináciu dlhoročných skúseností (viac ako 40 rokov) a vynikajúcej kompetencie v odbore, je lídrom vo výskume a vývoji v oblasti odvodňovanie a sušenie kalov. Ponúka robustné a prémiová riešenia pre širokú škálu od malých rybích fariem až po veľké mestské a priemyselné čistiarne odpadových vôd.

Skupina FTG je držiteľom certifikátu ISO9001 pre výskum, konštrukciu, výrobu, montáž a uvedenie do prevádzky stacionárnych a rotačných procesných strojov.

FTG má 3 prioritné obchodnej oblasti:

Akvakultúra

Kompletné systémy pre zachytávanie, zahusťovanie, odvodňovanie a sušenie odpadových vôd z akvakultúry. Naše realizované projekty priniesli vynikajúci výkon a výsledky. Môžeme sa pochváliť prvým svetovým hubom pre sušenie rybieho kalu, ktorý prijíma mokrý kal z rýb zo štyroch rôznych rybacích veľkofarem.

Čistiarne komunálnych odpadových vôd

Kompletné systémy pre odvodnenie a sušenie komunálneho kalu. Dodali sme čistiarne kalov napríklad do oblasti Stavanger v Nórsku, Monze v Taliansku, Mekke v Saudskej Arábii a HVC Dordrecht v Holandsku.

Spracovanie rybej múčky a oleja

Kompletné závody na spracovanie rýb a priemyselných rýb produkujúce rybiu múčku a olej najvyššej kvality. Skupina FTG postavila kompletné závody v Nórsku aj v zahraničí (Japonsko je dôležitým trhom) a má niekoľko prebiehajúcich dodávok pre zariadenia na palube (trawlery) aj na pevnine.

Skupina FTG už mnoho rokov vyvíja a dodáva systémy pre recykláciu kalov do komunálnych čistiarní odpadových vôd a ťažkého priemyslu ropného, plynárenského a ďalších priemyselných odvetví.

Za posledné štyri roky sme dali prioritu rastúcej potrebe riešenia čistenia odpadových vôd pre akvakultúrny priemysel a komunálne čistiarne odpadových vôd.

Technológia pracuje s odpadovou vodou s menej ako 0,1% obsahom sušiny a pomocou najmodernejšej technológie zachytí organický materiál v odpadovej vode, zahustí, odvodní a vysuší kal až na 90 - 95 % obsah sušiny.

Termo-mechanická sušička odpadových kalov

Patentovaný sušič kalov Fjell TMD je veľmi kompaktná a dobre fungujúca patentovaná technológia.

Konečným produktom je veľmi jemný granulovaný prášok, ktorý je plne hygienizovaný a stabilizovaný a ideálny ako prísada do výroby hnojív alebo vo forme peletiek ako palivo do kotlov na tuhé palivá.

Vysušený kal je s obsahom sušiny nad 90 % transportovaný a skladovaný vo vreciach (big bagoch).

Sušička využíva treciu energiu generovanú ťažkou rotáciou kalu (10-12 otáčok za sekundu). S priemerom 600-720 otáčok za minútu má každá časť kalu priemernú dobu ošetrenia v sušičke 2-3 minúty.

Na napájanie sušičky je potrebná iba elektrická energia. Vysokou rotáciou dosiahneme teplotu v sušiacom mlynu v intervale 105 ° C - 115 ° C. Teplota je riadená dvoma snímačmi teploty. Kal je úplne hygienizován a stabilizovaný.

Fáza lepenia nevláknitého rybieho kalu je problémom väčšiny technológií sušenia. Sušička TMD nie je citlivá na fázu lepenia ani na zmeny v kvalite kalu a zabezpečí 100 % proces sušenia bez nutnosti servisných odstávok na čistenie zanesenej technológie.

Do systému je možné pridať systémy na úsporu energie. Buď možno použiť paru zo sušičky na ohrev budov alebo vody (potenciál až 75 % rekuperácie tepelnej energie) alebo je možné nainštalovať systém na predhriatie kalu pred vstupom do sušičky s potenciálom úspory energie 15 - 20 %.

Systém sušiarne kalov Fjell FRS TMD je škálovateľný. Systém sušičky kalov Fjell FRS TMD400 má maximálnu kapacitu sušenia približne 700 kg / hod. kalu s obsahom sušiny 25%.

Nákres vnútrajšku termo-mechanickej sušičky | Zdroj: Carbofer

Potrebný priestor závisí na dispozičných možnostiach klienta a konečnom usporiadaní (uhloch, veľkosti a umiestnenia systému Big Bag), malo by však stačiť 75 - 100 metrov štvorcových. Samotná sušička TMD má rozmery iba 6 metrov (dĺžka) x 2,5 metra (šírka) x 3,5 metra (výška).

Hlavné prvky v systémoch spracovania od FTG sú:

1. dekantačná odstredivka pre mechanické zníženie obsahu vody z 3,5 - 25 % obsahu sušiny,
2. násypná nádrž s miešacou skrutkou - cca. 2 m3,
3. patentovaný Fjell TMD400 (termo-mechanický sušič), ktorý suší až 92-95% obsah sušiny,
4. odstránenie zápachu a čistenie odparovania (systém prania),
5. Big Bag System pre skladovanie 90-95 % DM hygienizovaného a stabilizovaného kalu.

Očakávaný obsah sušiny v kale je približne 3,5 %. Maximálna plná produkcia sušeného kalu za deň bude približne 2500 kilogramov (95% obsah sušiny).

Kal je hygienizovaný a stabilizovaný (je možné jeho dlhšie skladovanie na mieste, prípadne lepšie optimalizovať jeho ďalšiu prepravu).

Systém poskytuje viaceré výhody

Zariadenie TMD pre sušenie kalov sa líši od alternatívnych riešení na trhu niekoľkými pozitívnymi spôsobmi.

Kompletný systém sušenia kalu Fjell TMD je veľmi kompaktný a robustný. Vyžaduje minimálnu dohľad a údržbu a zvláda kolísanie obsahu sušiny, kvality kalu aj fázu lepivého kalu pri sušení.

Najmä rozdiely v kvalite lepidla a kvalite kalu sú známe ako veľká prekážka pre väčšinu technológií sušenia.

TMD sú inštalované v takmer 70 závodoch po celom svete a sušia rôzne druhy kalov s vynikajúcimi výsledkami.

Nasledujúce komponenty sú dodávané kompletne namontované na lyžinách:

• Centrifúga GEA PRO 1 500
• Zásobník kalu. Objem cca 2 m3
• Dávkovacie čerpadlo kalu pre sušičku TMD400 (excentrické skrutkové čerpadlo s núteným podávaním)
• Fjell TMD Thermo Mechanical Dryer 400 kWh
• Transportná skrutka zo sušičky TMD DN200 x 3000
• Kompletný čistiaci systém na odstránenie zápachu a ochladenie odpadového tepla
• Všetky nástroje a prieduchy potrebné pre automatickú prevádzku zariadenia na kal
• Panel MCC a PLC s dotykovou obrazovkou
• Tepelná izolácia TMD a trubice odpadovej pary
• Všetka potrebná dokumentácia pre inštaláciu, prevádzku a údržbu
• Kontrola kvality inštalácie a školiaci program pre prevádzku systému

 Zdroj: Carbofer


PR článok spoločnosti Carbofer, s.r.o., ktorá má výhradné obchodné zastúpenie spoločnosti Fjell Technology Group pre Českú a Slovenskú republiku.


Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Pozvánka na konferenciu: SANHYGA 2022

Pozvánka na konferenciu: SANHYGA 2022

26. ročník medzinárodnej vedecko - technickej konferencie so zameraním na vodovody, kanalizácie a plynovody.

Nestíhali ste v lete sledovať dianie? Tu je našich 10 najčítanejších článkov z oblasti vôd

Nestíhali ste v lete sledovať dianie? Tu je našich 10 najčítanejších článkov z oblasti vôd

Pozrite si, ktoré témy rezonovali v júli a auguste na Voda-portal.sk najviac. Prinášame 10 textov, ktoré by vám nemali ujsť.

Vodohospodári plánujú na Svetový deň vody vyčistiť od odpadu 13 lokalít

Vodohospodári plánujú na Svetový deň vody vyčistiť od odpadu 13 lokalít

Veľké čistiace akcie sa rozbehnú v utorok 22. marca v ranných hodinách.