Vedci v novej analýze skúmali, či by sa oplatilo pridávať do oceánu umelo vyrobené látky, ktoré podnecujú rast fytoplanktónu, a vytvoriť tak z oceánu úložisko CO2.
Oceánu by sa mohli dodávať živiny podobne ako pôde
Medzinárodný tím vedcov z americkej výskumnej inštitúcie Pacific Northwest National Laboratory pod vedením Michaela Hochellu tvrdí, že oxid uhličitý by z atmosféry mohol odstraňovať planktón.
Vedci skúmali, čo by sa stalo, keby oceán nasýtili umelými hnojivami s vysokým obsahom železa. Cieľom by bolo nakŕmiť nimi fytoplanktón, teda mikroskopické rastliny, ktoré sú kľúčovou súčasťou oceánskeho ekosystému, a podporiť jeho rast, čím by sa zvýšila absorpcia oxidu uhličitého.
Michael Hochella vysvetľuje, že by išlo o rozšírenie dávno zaužívaného procesu. Podobne ako už po stáročia zvyšujeme hnojením úrodnosť pôdy, môžeme podľa vedca začať hnojiť oceány.
Odumierajúci planktón sekvestruje CO2
Živiny z pevniny riečnymi tokmi a pôsobením vetra prenikajú do oceánu, kde sa nimi živí planktón. Výskumníci navrhujú posunúť tento prirodzený proces o krok ďalej a odstraňovať cez oceán prebytočný oxid uhličitý.
Základnou premisou je, že keby sa do oceánu pridali špecifické kombinácie umelo vyrobených materiálov, takýto spôsob hnojenia by povzbudil rast fytoplanktónu, ktorý by následne pôsobil ako zachytávač uhlíka. Vedci skúmali vedecké dôkazy, ktoré naznačujú, že by mohlo ísť o efektívne riešenie.
Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.
Predplatné obsahuje:
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
- Printový mesačník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť
chcem získať predplatné
© PROPERTY & ENVIRONMENT s. r. o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.