Macro Components
INNOGY
MARIUS PEDERSEN

Návrh novely zákona o ochrane spotrebiteľa z dielne SaS je zmätočný, tvrdia vodárne

Asociácia vodárenských spoločností zdôrazňuje, že povinná úplná analýza vody na zdroji je zbytočná a zavádzajúca, keďže pre spotrebiteľa je relevantná len informácia o kvalite vody v distribučnej sieti.

Návrh novely zákona o ochrane spotrebiteľa z dielne SaS je zmätočný, tvrdí AVS

Foto: Depositphotos

Asociácia vodárenských spoločností (AVS) nesúhlasí s najnovším návrhom novely zákona z dielne poslankýň zo strany Sloboda a Solidarita (SaS), ktorým sa dopĺňa zákon o ochrane spotrebiteľa.

Prevádzkovatelia verejných vodovodov považujú návrh za zmätočný a podľa nich by v dôsledku jeho prijatia mohlo dôjsť k zavádzaniu verejnosti o kvalite dodávanej vody.

Vyplýva to zo zaslaných pripomienok v rámci medzirezortného pripomienkového konania (MPK), v rámci ktorého sa mohli relevantné subjekty vyjadriť k návrhu novely zákona (odkaz na celé MPK nájdete na konci článku).

V septembri denník Voda-portal.sk informoval o tom, že poslankyne za stranu SaS Anna Zemanová, Jarmila Halgašová a Jana Cigániková predložili návrh na vydanie zákona, ktorým sa dopĺňa zákon o ochrane spotrebiteľa.

Jeho cieľom je reagovať na niektoré kauzy znečistenia pitnej vody, zlepšiť informovanosť spotrebiteľov o kvalite odoberanej pitnej vody a zvýšiť tak celospoločenskú kontrolu nad kvalitou vody určenej pre ľudskú spotrebu.

Impulzom sa stala práve známa atrazínová kauza na Žitnom ostrove. Podľa poslankýň problém spočíva v tom, že v súčasnosti vyhláška neukladá povinnosť zisťovať aj prítomnosť atrazínu a iných nebezpečných látok v skrátených analýzach, teda ľudia vodu pijú bez úplných informácií o jej zložení.

Požadujú úplnú analýzu

Pitná voda dodávaná spotrebiteľovi musí spĺňať limitné hodnoty ukazovateľov kvality pitnej vody z vyhlášky Ministerstva zdravotníctva SR, ktorou sa ustanovujú podrobnosti o kvalite pitnej vody, kontrole kvality pitnej vody, programe monitorovania a manažmente rizík pri zásobovaní pitnou vodou.

V jej prílohe sú uvedené dve možnosti vykonania analýzy, teda minimálna analýza a úplná analýza. Poslankyne však uvádzajú, že prakticky sa robí len minimálna analýza, v ktorej sa nezisťuje prítomnosť atrazínu a iných škodlivých chemických látok.

Poslankyne tak navrhujú, aby sa v zákone o ochrane spotrebiteľa § 10a doplnil odsekom 4, ktorý ustanovuje, že „ak je predmetom zmluvy dodávka pitnej vody, za hlavné vlastnosti oznamované podľa ods. 1 písmeno a) sa považuje najmenej jedna úplná analýza dodávanej vody na zdroji, a to v rozsahu podľa osobitného predpisu, vrátane porovnaní limitných hodnôt ukazovateľov kvality pitnej vody podľa osobitného predpisu poskytnuté spotrebiteľovi, a to najmenej raz ročne.“

Analýza vody na zdroji je zbytočná a zavádzajúca

V medzirezortnom pripomienkovom konaní však AVS vzniesla zásadnú pripomienku voči návrhu novely zákona.

Asociácia zdôrazňuje, že prevádzkovatelia verejných vodovodov zásadne nesúhlasia s uvedeným návrhom. Podľa nej problém spočíva v tom, že návrh stanovuje ako miesto odberu vzorky „vodu na zdroji“.

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate na 1 rok

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X)
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Alebo zadajte kód pre odomknutie obsahu tohto článku:

odomknúť tento článok

Kód pre odomknutie obsahu vybraného článku v cene 9 € si môžete zakúpiť cez platobnú bránu CardPay tu.


Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Budaj: Simulované záplavy pomáhajú v boji s klimatickými zmenami

Budaj: Simulované záplavy pomáhajú v boji s klimatickými zmenami

Zvýšené prietoky majú byť krokom k periodicky opakovaným simulovaným záplavám v ľavostrannej ramennej sústave Dunaja.

Európa má potenciál oslobodiť až 50-tisíc kilometrov riek

Európa má potenciál oslobodiť až 50-tisíc kilometrov riek

Odstránenie nefunkčných a starých prekážok je najlepší spôsob spriechodnenia rieky, zdôrazňuje organizácia WWF Slovensko.

Zlepšenie ekologického stavu vodných útvarov by malo byť prioritou do roku 2030

Zlepšenie ekologického stavu vodných útvarov by malo byť prioritou do roku 2030

Správa o stave životného prostredia za rok 2019 zdôrazňuje, že na splnenie cieľa Envirostratégie 2030 musíme vyvinúť značné úsilie v realizácii opatrení na zlepšenie ekologického stavu vodných útvarov.