MŽP nebude čakať na kroky Rudných baní v Nižnej Slanej. Predstavilo dočasné opatrenia | VODA-PORTAL.SK
Eversheds Sutherland
BELIMO
MARIUS PEDERSEN

MŽP nebude čakať na kroky Rudných baní v Nižnej Slanej. Predstavilo dočasné opatrenia

Podľa rezortu má ísť o rýchle a čiastočné riešenie, ktoré môže byť potenciálne efektívne.

MŽP nebude čakať na kroky Rudných baní v Nižnej Slanej. Predstavilo dočasné opatrenia

Foto: MŽP SR

Ministerstvo životného prostredia SR (MŽP SR) nemôže ďalej čakať na kroky štátneho podniku Rudné Bane. Prichádza s vlastnými dočasnými riešeniami. Vyhlásil to envirorezort v súvislosti s vytekaním banských vôd v Nižnej Slanej s tým, že ide o veľmi zložitú situáciu, ktorej technické riešenie bude náročné. Podľa MŽP však nie je možné ďalej odďaľovať vykonanie aspoň dočasných opatrení.

Rudným baniam bolo viacerými rozhodnutiami uložené vykonať zásahy na zabezpečenie bane. MŽP tvrdí, že rezortní odborníci sa rieke Slaná a bani v Nižnej Slanej intenzívne venujú už niekoľko týždňov.

Na pracovnom stretnutí priamo na mieste sa v piatok podvečer (1. apríla) stretli štátny tajomník MŽP SR Michal Kiča, riaditeľ Rudných baní Peter Žitňan a generálny riaditeľ Slovenskej inšpekcie životného prostredia Ján Jenčo s poslancom NRSR Vladimírom Zajačikom, prednostom Okresného úradu Rožňava Jaroslavom Šípom, ako aj starostom obce Nižná Slaná Tiborom Jergom.

Na diaľku sa na tomto stretnutí zúčastnil aj štátny tajomník Ministerstva hospodárstva SR Karol Galek. Ten prisľúbil okamžitý zásah banskej záchrannej služby.

Štátny podnik je v gescii rezortu hospodárstva

O čo ide? Rieka Slaná v Rožňavskom okrese sa nedávno sfarbila dohrdzava. Dôvodom je vytekanie banských vôd z bývalej šachty, ktoré obsahujú predovšetkým železité materiály a rôzne chemické prvky. O znečistení sme podrobne informovali v tomto článku.

Problém je „dedičstvom“ banského závodu Siderit, ktorý v obci fungoval od polovice 70. rokov do roku 2008, kedy skončil v krachu. Jeho súčasťou bola aj úpravňa rudy. Ložisko sideritových rúd dnes patrí štátnemu podniku Rudné bane, ktorý ako správca bane zodpovedá za znečistenie.

Nesplnenie si povinností, ktoré vyplývajú z vlastníctva bane, však nie je v zodpovednosti envirorezortu. Zriaďovateľom štátneho podniku Rudné bane je totiž Ministerstvo hospodárstva SR.

Máme aspoň dočasné riešenie, hovorí Michal Kiča

 
 

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Predplatné obsahuje:

  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Printový mesačník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Mohlo by vás zaujímať

Koncentrácia mikroplastov sa líši v rôznych častiach Atlantiku, zistila štúdia

Koncentrácia mikroplastov sa líši v rôznych častiach Atlantiku, zistila štúdia

Vo vodách severoatlantického prúdu sa podľa nového výskumu vyskytuje podstatne väčšie množstvo plastových úlomkov z obalov, lán či farebných náterov ako v iných častiach oceánu.

Vlčanov rezort volá po doplnení vodného zákona. Reaguje na nedávne rozhodnutie MŽP

Vlčanov rezort volá po doplnení vodného zákona. Reaguje na nedávne rozhodnutie MŽP

Slovensko je podľa agrorezortu povinné vytvoriť vnútroštátny právny rámec v súvislosti s udeľovaním povolení na výrobu regenerovanej vody určenej na poľnohospodárske zavlažovanie.

Hranice chránených vodohospodárskych oblastí sa majú vymedzovať inak, navrhuje MŽP

Hranice chránených vodohospodárskych oblastí sa majú vymedzovať inak, navrhuje MŽP

Vymedzenie hraníc v nariadeniach, ktoré boli prijaté ešte za bývalého režimu, nie je postačujúce, hovorí Budajov rezort. Pripravuje nové nariadenie.