Komisia navrhuje prísnejšie opatrenia voči environmentálnym trestným činom. Sprísniť chce aj sankcie.
Ochrana životného prostredia na európskej úrovni by sa mala zefektívniť. Vyplýva to z najnovšieho návrhu revízie smernice EÚ na boj proti environmentálnym trestným činom, ktorý minulý týždeň predstavila Európska komisia (odkaz na celý návrh smernice nájdete na konci článku). Legislatívnym návrhom sa bude následne zaoberať Európsky parlament a Rada.
Prehodnotenie pôvodnej smernice z roku 2008 preukázalo, že počet úspešne stíhaných prípadov v oblasti životného prostredia bol nízky, sankcie boli príliš nedostatočné na to, aby odrádzali od nezákonných činností, pričom slabá bola aj cezhraničná spolupráca.
V návrhu EK definuje nové trestné činy proti životnému prostrediu, stanovuje minimálnu úroveň sankcií a posilňuje účinnosť spolupráce v oblasti presadzovania práva.
„Okrem toho sa členským štátom ukladá povinnosť poskytovať podporu a pomáhať osobám, ktoré nahlasujú trestné činy proti životnému prostrediu a spolupracujú pri presadzovaní práva,“ vysvetľuje Komisia.
Rozšírenie zoznamu aj intenzívnejšia cezhraničná spolupráca
Kľúčovou novinkou je stanovenie nových trestných činov proti životnému prostrediu v rámci EÚ. Ide napríklad o nezákonný obchod s drevom, nezákonnú recykláciu lodí alebo nezákonný odber vody.
V návrhu tiež Komisia objasňuje existujúce definície trestných činov proti životnému prostrediu, čím chce zabezpečiť lepšiu právnu istotu.
Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.
Predplatné obsahuje:
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
- Printový mesačník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť
chcem získať predplatné
© PROPERTY & ENVIRONMENT s. r. o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.