Eversheds Sutherland
INISOFT
MARIUS PEDERSEN

Možné straty v dôsledku vodných rizík v korporáciách sú päťkrát vyššie ako náklady na mitigáciu

Ak nedôjde k správnemu nasmerovaniu investícií, globálne korporácie môžu prísť do roku 2050 o stovky miliárd eur, čo je päťkrát viac ako náklady na mitigáciu rizík a adaptáciu.

Možné straty v dôsledku vodných rizík v korporáciách sú päťkrát vyššie ako náklady na mitigáciu

Foto: Depositphotos

Obchodná hodnota v objeme stoviek miliárd dolárov je ohrozená z dôvodu pretrvávajúcich výziev v oblasti riadenia vody, avšak podnikom by bola potrebná len pätina z tejto hodnoty, aby zabezpečili vhodné adaptačné a mitigačné iniciatívy.

Okrem riadenia rizík existujú aj obchodné príležitosti pri investovaní do vodnej bezpečnosti, ktoré sa odhadujú na 711 miliárd dolárov.

Vyplýva to z najnovšej správy CDP (odkaz na celú správu nájdete na konci článku), globálnej neziskovej environmentálnej organizácie, založenej na údajoch získaných od 2 934 spoločností, ktoré zverejnili informácie prostredníctvom svojho dotazníka o vodnej bezpečnosti.

Problém predstavuje najmä znečistenie

Aj keď medziročne došlo k dvadsaťpercentnému nárastu počtu podnikateľov, ktorí sa zúčastnili na prieskume, CDP varuje, že väčšina spoločností nevie dokázať, že uskutočňuje dostatok aktivít na boj proti najnaliehavejším problémom súvisiacim s vodou, ako aj na minimalizáciu súvisiacich rizík.

Takmer dve tretiny spoločností znižujú alebo udržiavajú odbery vody na stálej úrovni a viac ako polovica sleduje kvalitu vypúšťania odpadových vôd, čo je podľa CDP základné opatrenie, ktoré by mali prijať všetky spoločnosti.

„Je znepokojujúce, že iba 4,4 % podnikov uvádza pokrok v dosahovaní cieľov v oblasti znižovania znečistenia vody, pričom opatrenia v tejto oblasti vážne chýbajú a musia sa urgentne rozšíriť,“ zdôraznila organizácia v správe.

Viac ako tretina respondentov zvýšila odbery vody a viac ako 95 % z nich nebolo schopných preukázať pokrok v dosahovaní cieľov v oblasti znečistenia.

Mitigačné opatrenia sa oplatia

CDP varuje, že na zabránenie veľkým finančným stratám bude potrebné lepšie vyhodnocovanie a zverejňovanie rizík súvisiacich s vodou spolu so zvýšenými investíciami do mitigačných a adaptačných opatrení.

V rámci všetkých regiónov sveta sú pritom náklady na dôslednú akciu nižšie ako náklady plynúce z nečinnosti.

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate na 1 rok

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X)
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Alebo zadajte kód pre odomknutie obsahu tohto článku:

odomknúť tento článok

Kód pre odomknutie obsahu vybraného článku v cene 9 € si môžete zakúpiť cez platobnú bránu CardPay tu.


Mohlo by vás zaujímať

Čistenie odpadových vôd riasami sa možno stane najinovatívnejšou technológiou roka

Čistenie odpadových vôd riasami sa možno stane najinovatívnejšou technológiou roka

Technológia z dielne britskej spoločnosti prináša prírode blízke čistenie odpadovej vody a produkuje cenné vedľajšie produkty.

Nový Regulačný sandbox má podporiť zavádzanie inovácií vo vodohospodárstve

Nový Regulačný sandbox má podporiť zavádzanie inovácií vo vodohospodárstve

ÚRSO aktuálne očakáva podnety od regulovaných subjektov, akademických inštitúcií, ako aj od inovatívnych firiem. V nultom ročníku plánuje schváliť približne 10 až 15 projektov.

Je rozhodnuté. Prefiltrovanú odpadovú vodu z Fukušimy vypustia do oceánu

Je rozhodnuté. Prefiltrovanú odpadovú vodu z Fukušimy vypustia do oceánu

Z vody sa podarilo odfiltrovať väčšinu rádioaktívnych izotopov, avšak jeden z nich, trícium, sa existujúcimi technológiami nedá odstrániť.