Macro Components
INISOFT
MARIUS PEDERSEN

Morská tráva dokáže odstrániť mikroplasty z oceánu

Vedci z Barcelony zistili, že drobné čiastočky plastov sa zhlukujú v trávnatých porastoch na dne morí. Otvárajú sa tak nové možnosti, ako vyčistiť oceán.

Morská tráva dokáže odstrániť mikroplasty z oceánu

Foto: redakcia

Druh morskej trávy Posidonia oceanica zohráva v morskom prostredí dôležitú ekologickú úlohou a podľa novej štúdie vedcov z Universitat de Barcelona dokáže zachytávať a odstraňovať zvyšky plastových materiálov z mora.

Barcelonský výskum je prvý, ktorý popisuje vynikajúcu schopnosť tejto morskej trávy filtrovať a lapať plasty v pobrežných oblastiach a približuje prirodzený mechanizmus, ktorý rastlina na zachytávanie a odstraňovanie týchto materiálov z vodného prostredia využíva.

Pasca na plasty v pobrežných oblastiach

Posidonia oceanica sa vyskytuje v hustých porastoch, ktoré vytvárajú biotop s veľkou ekologickou hodnotou pre morskú biodiverzitu, predovšetkým čo sa týka poskytovania výživy, príbytkov pre živočíchy, či miesta na rozmnožovanie.

Morská tráva zlepšuje kvalitu vody, je základom pobrežného potravinového reťazca, pohlcuje oxid uhličitý a produkuje kyslík. Keďže sa hromadí v plytkých vodách, prispieva k predchádzaniu erózie pláží a tlmí prívalové vlny.

Morských tráv existuje sedemdesiat druhov a vyskytujú sa od Arktídy až po tropické oblasti. Väčšina druhov má dlhé listy pripomínajúce steblá trávy rastúcej na pevnine, ktoré môžu pod vodou tvoriť celé lúky. 

V rámci štúdie tím výskumníkov analyzoval zachytávanie a extrakciu plastov veľkými morskými trávami druhu Posidonia na pobreží Malorky, kde sa tento druhu hojne vyskytuje.

Plastové úlomky sa nachádzali v polovici vzoriek voľných listov morskej trávy, ktoré barcelonskí vedci v oblasti odobrali, pričom na kilogram listov pripadalo priemerne až šesťsto kusov mikroplastov.

V trávach zoskupených do gulí našli mikroplasty síce iba v sedemnástich percentách vzoriek, no v oveľa väčšej hustote – okolo tisícpäťsto úlomkov.

„Všetko naznačuje, že plasty sa v morskej tráve druhu Posidonia zachytávajú. V trávnatých porastoch sa plasty včleňujú do zhlukov prírodných vlákien guľovitého tvaru, takzvaných neptúnových guličiek, ktoré sa z morí počas búrok často vyplavia na pevninu,“ poznamenáva Anna Sanchez-Vidal, ktorá výskum viedla.

foto: Universitat de Barcelona | Scientific Reports

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate na 1 rok

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X)
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Budaj: Simulované záplavy pomáhajú v boji s klimatickými zmenami

Budaj: Simulované záplavy pomáhajú v boji s klimatickými zmenami

Zvýšené prietoky majú byť krokom k periodicky opakovaným simulovaným záplavám v ľavostrannej ramennej sústave Dunaja.

Európa má potenciál oslobodiť až 50-tisíc kilometrov riek

Európa má potenciál oslobodiť až 50-tisíc kilometrov riek

Odstránenie nefunkčných a starých prekážok je najlepší spôsob spriechodnenia rieky, zdôrazňuje organizácia WWF Slovensko.

Zlepšenie ekologického stavu vodných útvarov by malo byť prioritou do roku 2030

Zlepšenie ekologického stavu vodných útvarov by malo byť prioritou do roku 2030

Správa o stave životného prostredia za rok 2019 zdôrazňuje, že na splnenie cieľa Envirostratégie 2030 musíme vyvinúť značné úsilie v realizácii opatrení na zlepšenie ekologického stavu vodných útvarov.