Eversheds Sutherland
INNOGY
MARIUS PEDERSEN

Kanadskí výskumníci vynašli metódu degradácie mikroplastov pri zdroji

Elektrolytický proces budú môcť využívať napríklad komerčné práčovne, vďaka čomu sa zamedzí unikaniu mikroplastov odpadovými vodami do životného prostredia.

Kanadskí výskumníci vynašli metódu degradácie mikroplastov pri zdroji

Foto: Institut national de la recherche scientifique (INRS)

Tím vedcov z kanadského Quebecu vyvinul elektrolytický proces čistenia odpadových vôd, ktorý pri zdroji degraduje mikroplasty.

Mikroplasty sú úlomky plastov s dĺžkou menej ako 5 milimetrov, ktoré sa často nachádzajú v kozmetických výrobkoch alebo sa vylučujú z polyesterového oblečenia.

Sú prítomné prakticky vo všetkých kútoch sveta a predstavujú obzvlášť vážnu hrozbu pre morské ekosystémy. Vysoké koncentrácie mikroplastov sa môžu prenášať do životného prostredia v odpadových vodách.

Prelom v degradácii

Problémom je, že doposiaľ neboli stanovené žiadne degradačné metódy na manipuláciu s mikroplastmi počas čistenia odpadových vôd.

Hoci niektoré techniky existujú, tie zahŕňajú fyzickú separáciu ako prostriedok filtrácie znečisťujúcej látky. Takéto techniky však nedegradujú mikroplasty, čo si vyžaduje ďalšiu prácu na riešenie eliminácie oddelených fragmentov. Doteraz bol vo všeobecnosti výskum degradácie mikroplastov veľmi obmedzený.

Vedci z kanadského inštitútu pod vedením experta na úpravu vody profesora Patricka Droguiho sa rozhodli vyskúšať degradáciu plastových častíc elektrolytickou oxidáciou. Ide pritom o proces, ktorý nevyžaduje pridanie chemikálií.

„Pomocou elektród generujeme hydroxylové radikály, ktoré útočia na mikroplasty. Tento proces je šetrný k životnému prostrediu, pretože ich rozkladá na molekuly CO2 a vody, ktoré nie sú toxické pre ekosystém,“ vysvetľuje P. Drogui.

Elektródy použité v tomto procese sú drahšie ako elektródy zo železa alebo ocele, ktoré sa časom degradujú, avšak je možné ich opakovane používať niekoľko rokov.

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate na 1 rok

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X)
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Mohlo by vás zaujímať

Štát z nových eurofondov vyčlení stámilióny eur na zlepšenie prístupu k pitnej vode

Štát z nových eurofondov vyčlení stámilióny eur na zlepšenie prístupu k pitnej vode

Nové eurofondy, ktoré Slovensko dostane na roky 2021 až 2027, majú riešiť aj problém s prístupom k pitnej vode v regiónoch. Informovala o tom vicepremiérka Veronika Remišová.

Z eurofondov poputujú ďalšie milióny eur do kanalizácií aj ČOV

Z eurofondov poputujú ďalšie milióny eur do kanalizácií aj ČOV

Aktuálna alokácia výzvy by sa po schválení zmeny OP KŽP Európskou komisiou mala výrazne navýšiť.

Kontamináciu vody by mohla odhaliť dotyková obrazovka smartfónu

Kontamináciu vody by mohla odhaliť dotyková obrazovka smartfónu

Vedci pracujú s myšlienkou využiť technológiu dotykového displeja na zisťovanie prítomnosti kontaminantov. Na obrazovku by stačilo kvapnúť vzorku vody a smartfón by vyhodnotil, či je bezpečná na pitie.