Eversheds Sutherland
INNOGY
Belimo

Mená neúspešných kandidátov na šéfa VV nie sú známe, J. Budaj priznal chybu

Aj z tohto dôvodu chce iniciovať zmenu príslušnej legislatívy, aby mal uchádzač povinnosť verejného vypočutia, ako aj zverejnenia úplných výsledkov výberového konania.

Mená neúspešných kandidátov na šéfa VV nie sú známe, J. Budaj priznal chybu

Foto: Depositphotos

Nezisková mimovládna organizácia Transparency International Slovensko (TIS) na sociálnej sieti poukázala na určité nezrovnalosti vo výbere nového šéfa štátneho podniku Vodohospodárska výstavba.

Denník Voda-portal.sk už začiatkom júla písal o tom, ako víťazstvo Vladimíra Kollára údajne dopredu predvídal anonym. Ten tvrdil, že voľba bude zmanipulovaná. Ministerstvo však zdôrazňovalo, že celý proces bol transparentný.

Kandidáti nesúhlasili so zverejnením svojich mien

Mimovládna organizácia TIS však tento názor nezdieľa. Pred niekoľkými dňami na sociálnej sieti uviedla, že po troch týždňoch od podania infožiadosti jej envirorezort konečne odpovedal na otázky o výberovom konaní na šéfa Vodohospodárskej výstavby.

„Predlžovanie termínu na odpoveď súviselo so snahou ministerstva vyžiadať si dodatočne od uchádzačov súhlasy na zverejnenie ich mien. Nie až tak prekvapivo, ani jeden z neúspešných uchádzačov súhlas neudelil a poskytnutá zápisnica z výberového konania tak ukazuje súťaž úspešného nového riaditeľa Vladimíra Kollára s 19 anonymami,“ konštatuje TIS.

Zároveň dodáva, že ministerstvo nezverejnilo ani mená dvoch členov výberovej komisie, ktorí neboli jeho zamestnancami, a to aj napriek tomu, že jeden z nich už proces výberu verejne komentoval.

Okrem toho, že envirorezort nezverejnil mená uchádzačov, neodkryl ani počet bodov, ktoré jednotliví kandidáti získali vo výberovom procese. Výsledky sú zverejnené len pri mene víťazného kandidáta, ktorý celkovo získal 128 bodov z možných 150.

Voľba šéfa strategického podniku by mala podliehať verejnej kontrole

Transparentný výber nového šéfa je podľa TIS dôležitý z toho dôvodu, že Vodohospodárska výstavba je strategickým štátnym podnikom, ktorý spravuje množstvo dôležitých objektov. Ročné výnosy podniku pritom dosahujú 122 miliónov eur a aktíva viac ako 1,3 miliardy eur.

„Výber jej šéfa by tak mal podliehať verejnej kontrole. O to viac, ak médiám anonym už vopred zaslal meno budúceho víťaza. Takýto podnet ešte nemusí nič znamenať a môže byť pokusom o manipuláciu sám o sebe, no ministerstvu sa za takýto okolností bude férovosť výberu isto obhajovať ťažšie,“ zdôrazňuje mimovládna organizácia.

Podľa TIS by mal envirorezort oveľa ľahšiu situáciu v tom prípade, ak by podobne ako bratislavský magistrát vlani pri mestských firmách vopred od uchádzačov požadoval súhlas so zverejnením ich životopisov.

Magistrát vlani okrem toho zorganizoval aj verejné vypočutie pre užší výber kandidátov, prípadne vypočutie komisiou prinajmenšom streamoval.

Treba však pripomenúť, že ministerstvo životného prostredia zorganizovalo verejné vypočutie v prípade voľby šéfa Slovenského vodohospodárskeho podniku. Verejnosť tak mala možnosť oboznámiť sa s menami kandidátov, ako aj s ich víziami budúceho riadenia tohto strategického štátneho podniku.

„Rozumieme, ak sa svoje mená zdráhajú zverejniť kandidáti na post referenta oddelenia kultúry vo Vrútkach, pri kľúčových verejných inštitúciách a veľkých štátnych firmách by sa však manažéri k svojim ambíciám mali vedieť prihlásiť,“ dodáva mimovládna organizácia.

Na jednej strane chváli envirorezort za to, že výberový proces mal nastavené aj odborné kritériá, bodové hodnotenie členmi komisie, ako aj za rozhodnutie poskytnúť mimovládnej organizácii koncepciu rozvoja podniku predloženú úspešným uchádzačom.

„To, žiaľ, ani za Matovičovej vlády stále nie je štandardom,“ konštatuje Transparency International Slovensko na záver.

Kollár neporážal anonymov, zdôrazňuje Budaj

Na stanovisko mimovládnej organizácie zareagoval na sociálnej sieti samotný šéf envirorezortu Ján Budaj. Hneď na úvod zdôrazňuje, že väčšina uchádzačov odmietla požiadavku MŽP, aby mohlo publikovať ich mená, výsledky výberového konania, ako aj rozvojové projekty, s ktorými súťažili.

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate na 1 rok

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X)
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Mohlo by vás zaujímať

Českí vedci získali patent na čistenie vody od patogénov aj chemikálií. Pomáha im plazma

Českí vedci získali patent na čistenie vody od patogénov aj chemikálií. Pomáha im plazma

Metódu chcú využiť aj na čistenie vody od pesticídov, psychofarmák, ale aj vírusov v priemyselnom meradle.

SIŽP udelila hriňovskej mliekarni doposiaľ najvyššiu pokutu

SIŽP udelila hriňovskej mliekarni doposiaľ najvyššiu pokutu

Pokuta sa týka mimoriadneho zhoršenia vôd na Slatine. Mliekareň sa bráni a hovorí o úradníckej svojvôli zo strany inšpekcie. Vedenie spoločnosti považuje pokutu za drakonickú.

Bratislavská samospráva chce pokračovať v zlepšovaní hospodárenia BVS

Bratislavská samospráva chce pokračovať v zlepšovaní hospodárenia BVS

Pomôcť má nový útvar správy mestských podnikov.