Eversheds Sutherland
INISOFT
BELIMO

Kvalita slovenských vôd na kúpanie je vysoká, stále sú však pod európskym priemerom

Vynikajúce štandardy dosahovalo len niečo cez 62 % slovenských vôd určených na kúpanie.

Kvalita slovenských vôd na kúpanie je vysoká, stále sú však pod európskym priemerom

Foto: Pixabay

Kvalita vody na kúpanie v Európe sa za posledných 40 rokov, keď bola prijatá prvá smernica EÚ upravujúca túto oblasť, výrazne zlepšila. Vyplýva to z najnovšej správy Európskej environmentálnej agentúry (odkaz na celú správu nájdete na konci článku).

Účinné monitorovanie a riadenie zavedené na základe smernice v kombinácii s inými právnymi predpismi EÚ v oblasti životného prostredia, ako je napríklad smernica o čistení komunálnych odpadových vôd, viedli k drastickému zníženiu neupravených alebo čiastočne upravených komunálnych a priemyselných odpadových vôd končiacich vo vode určenej na kúpanie.

Výsledkom je, že čoraz viac lokalít spĺňa minimálne kvalitatívne normy, ale zlepšuje sa aj dodržiavanie tých najvyšších noriem.

Spolu s tohtoročnou správou vydala EEA aj aktualizovanú interaktívnu mapu, ktorá ukazuje výkonnosť každého miesta na kúpanie.

K dispozícii sú aj aktualizované správy o krajinách, ako aj ďalšie informácie o vykonávaní smernice v členských štátoch.

Komisia má v úmysle v nadchádzajúcich týždňoch začať hodnotenie smernice s cieľom analyzovať, čo fungovalo a čo nie. Na tomto základe Komisia rozhodne, či by sa mali podniknúť ďalšie iniciatívy na zlepšenie fungovania smernice.

„Pravidelné monitorovanie a hodnotenie vody určenej na kúpanie je nevyhnutné na zabezpečenie toho, aby sme v celej Európe udržiavali už aj bez toho veľmi vysokú kvalitu a v prípade potreby prijímali účinné opatrenia na riešenie znečistenia vody,“ uviedol Hans Bruyninckx, výkonný riaditeľ EEA.

Takmer 85 % lokalít dosahuje vynikajúcu kvalitu

Počet vôd určených na kúpanie v Európe každým rokom narastá. V roku 2019 dosahovali počet 22 295, teda medziročne narástli o 164 lokalít a v porovnaní s rokom 2015 tento počet stúpol o 813.

Kvalita európskych vôd zostáva na vysokej úrovni. Až 84,8 % lokalít spĺňalo najprísnejšie únijné štandardy.

Minimálne štandardy spĺňalo až 95 % lokalít. EEA zároveň pripomína, že kvalita pobrežných lokalít je vyššia ako v prípade vnútrozemských vôd určených na kúpanie.

Porovnanie kvality pobrežných a vnútrozemských vôd / Foto: EEA

Vlani totiž 87,4 % pobrežných vôd určených na kúpanie dosahovalo výbornú kvalitu v porovnaní so 79,1 % vnútrozemských lokalít.

Kvalita vôd sa zlepšuje

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate na 1 rok

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X)
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Mohlo by vás zaujímať

Komárňanské vodárne vlani zhodnotili viac kalov na bioplyn

Komárňanské vodárne vlani zhodnotili viac kalov na bioplyn

Protipandemické opatrenia sa však prejavili na tržbách. V niektorých odpočtových okrskoch vodárne zaznamenali až päťdesiatpercentý výpadok.

Väčšina plastov pláva pri pobreží, nie na otvorenom mori, tvrdí štúdia

Väčšina plastov pláva pri pobreží, nie na otvorenom mori, tvrdí štúdia

Švajčiarski vedci skúmali pohyb plastov v oceáne. Zistili, že najviac odpadu sa zhlukuje pozdĺž pobreží a veľká časť sa vyplavuje na pláže. Na otvorenom mori je koncentrácia plastov menšia, ako sa predpokladalo.

Slovenský nápad šetrí vodou aj v zahraničí

Slovenský nápad šetrí vodou aj v zahraničí

Najväčší záujem o technológie je v Ázii.