Eversheds Sutherland
INISOFT
MARIUS PEDERSEN

Ktorá metóda umývania riadu je najekologickejšia?

Vedci skúmali, aké techniky zvyčajne používame na umývanie riadov a aké sú ich dopady na životné prostredie. Umývačka riadu prekvapivo nie je najšetrnejším variantom.

Ktorá metóda umývania riadu je najekologickejšia?

Reshot

Metóda „dvoch drezov“

Dnešné umývačky riadu spotrebujú menej energie a vody ako tradičné metódy umývania riadu ručne. Vedci však zistili, že existuje jedna technika, ktorá je spojená s ešte menšími emisiami skleníkových plynov ako umývačka.

Ide o metódu takzvaných „dvoch drezov“: špinavé riady sa najprv namočia a vydrhnú v horúcej vode a následne opláchnu v studenej vode. Toto je jedným z viacerých prekvapivých zistení vedcov z Michiganskej univerzity, ktorí vo svojej novej štúdii analyzujú ekologickosť jednotlivých metód umývania riadov.

V súvislosti s umývačkami riadu vedci prišli aj na to, že keď sa rozhodneme neoplachovať riady pred naložením do umývačky a nevyužijeme funkciu sušenia teplom, dokážeme ušetriť veľké množstvo emisií skleníkových plynov.

„Ide o prvé komplexné zhodnotenie cyklu manuálneho umývania riadov a umývania riadov v umývačke. Domácnostiam poskytuje užitočné rady, ako obidve metódy využívať čo najšetrnejšie k životnému prostrediu,“ hovorí vedúci štúdie Greg Keoleian z Michiganskej univerzity.

Laboratórne pozorovanie

Štúdia vychádza z diplomovej práce Gabriely Porras, ktorá ju vypracovala na Katedre životného prostredia a udržateľnosti na Michiganskej univerzite.

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate na 1 rok

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X)
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Čistenie odpadových vôd riasami sa možno stane najinovatívnejšou technológiou roka

Čistenie odpadových vôd riasami sa možno stane najinovatívnejšou technológiou roka

Technológia z dielne britskej spoločnosti prináša prírode blízke čistenie odpadovej vody a produkuje cenné vedľajšie produkty.

Nový Regulačný sandbox má podporiť zavádzanie inovácií vo vodohospodárstve

Nový Regulačný sandbox má podporiť zavádzanie inovácií vo vodohospodárstve

ÚRSO aktuálne očakáva podnety od regulovaných subjektov, akademických inštitúcií, ako aj od inovatívnych firiem. V nultom ročníku plánuje schváliť približne 10 až 15 projektov.

Je rozhodnuté. Prefiltrovanú odpadovú vodu z Fukušimy vypustia do oceánu

Je rozhodnuté. Prefiltrovanú odpadovú vodu z Fukušimy vypustia do oceánu

Z vody sa podarilo odfiltrovať väčšinu rádioaktívnych izotopov, avšak jeden z nich, trícium, sa existujúcimi technológiami nedá odstrániť.