Macro Components
INISOFT
BELIMO

Umývačka riadu už dávno nie je luxus. Viete, ako ju vybrať?

Vedeli ste, že v priemernej domácnosti sa umývajú riady až 210 hodín ročne? Pritom v priebehu piatich rokov odtečie do odpadu toľko vody navyše, koľko by stála nová umývačka.

Umývačka riadu už dávno nie je luxus. Viete, ako ju vybrať?

Foto: Beko.co.uk

Prináša úsporu, vyššiu hygienu a šetrí čas. Umývačka riadu umyje kuchynský riad lacnejšie - spotrebujete omnoho menej litrov vody, než na rovnaké množstvo riadu pri ručnom umývaní. 

Jej prednosťou okrem iného je, že nepoužíva centrálne dodávanú teplú vodu, ale ohrieva lacnejšiu studenú vodu.


Aké druhy umývačiek možno dostať na trhu?

V súčasnosti je na trhu dostať niekoľko variantov umývačiek riadu. Ich základné delenie je na voľne stojace a vstavané. Obe kategórie majú modely so šírkami 45 cm, ktoré sa hodia pre menšie domácnosti, alebo 60 a 90 cm pre viacčlenné domácnosti.

Spotreba elektriny a vody pri väčšej umývačke je síce vyššia, avšak vyhnete sa jej častému používaniu, čím celkovo ušetríte viac.

Kým do spotrebiča so 60-centimetrovou šírkou vložíte na jedenkrát 12 až 14 súprav riadu (jedna súprava predstavuje dezertný, hlboký a plytký tanier, šálku s tanierikom a príbor), pri užšej môžete počítať s ôsmimi súpravami.

Myslite však na to, že užšia umývačka vám neponúkne príliš mnoho priestoru na umývanie hrncov, panvíc či fritézy. Nie je teda vhodná pre vášnivých kulinárov.

Foto: Nay.sk

Pri vstavaných spotrebičoch tiež počítajte s vyššou cenou. Dobrou správou je, že mnohé modely voľne stojacich umývačiek možno po odstránení vrchného krytu zasunúť pod pracovnú dosku. 


Málo priestoru pre umiestnenie?

Ak ste limitovaný priestorom, na trhu dostať aj tzv. „slim” umývačky riadu. Sú malé, flexibilne, efektívne a zároveň majú dostatok priestoru na umytie až desiatich obedových súprav.

Stolná umývačka riadu predstavuje najkompaktnejšiu verziu umývačiek. Zvládne umyť všetky typy riadu ako klasické umývačky, ale v menšom množstve. Je tak ideálnym riešením do menších domácností, či kancelárii. Bežne zvládne umyť 5 – 8 súprav riadu.

Foto: Yuppiechef.com

Možno ju umiestniť kamkoľvek v dosahu rozvodov vody, odpadu a elektriny. Stolná umývačka riadu je oproti klasickému modelu úspornejšia. Spotrebuje 7 – 10 litrov vody za jedno umývanie. Je to až 10× menej oproti ručnému umývaniu pod tečúcou vodou z batérie, uvádza portál Alza.


Spotreba energie a funkcie

Pri nákupe umývačky riadu vám pomôžu informácie na energetickom štítku. Hodnotí sa nielen energetická trieda, ale aj účinnosť umývania a sušenia.

Umývačky sa tiež líšia tým, ako kombinujú prácu čerpadla a výhrevnej špirály. Voliť môžno stratégiu s dlhším časom umývania s nižšou teplotou, alebo vysokú teplotu s kratším časom oplachu.

Chýbať by nemal rýchly oplach, funkcia polovičnej náplne či dlhý ekonomický režim pre nočné spúšťanie. Nočný umývací cyklus je síce o niečo dlhší, ale oveľa tichší ako klasické programy.

Dodatočnú úsporu energie a vody zaistí zabudovaný senzor, ktorý vyhodnocuje znečistenie vody. Dokáže prispôsobiť dĺžku cyklu, teplotu a objem vody tak, aby ste ušetrili.

Foto: Beko.co.uk

Praktický je i režim na umývanie skla či dezinfekčný program. Dezinfenkčný režim zničí až 99,9 % choroboplodných zárodkov baktérií ako E.coli a salmonely, ktoré sa udržujú na starých hubkách na riad a v drezoch.

Využívaním umývačky sa tak zabezpečí maximálna hygiena. Majte na pamäti, že pri ručnom umývaní teplotu 45 °C nepresiahnete. Riad z umývačky je teda mnohonásobne čistejší.

Ak chcete čo najviac ušetriť, v umývačke riadu používajte čo najviac šetrné programy bez predumytia. Umývačku zapínajte až vtedy, keď je úplne plná.


Čo ešte zvážiť pri kúpe?

Veľmi dôležité je tiež vnútorné usporiadanie košov a výšková nastaviteľnosť. Praktickým doplnkom sú i držiaky na poháre na stopkách.

Pri umývačkách riadu je dôležitá aj hlučnosť. Všímajte si tento parameter, najmä ak máte obývačku prepojenú s kuchyňou do jedného celku. V takomto prípade je ideálne, ak hlučnosť neprekročí hranicu 45 dB. Niektoré umývačky na trhu sa hlučnosťou blížia až k hranici 60 dB.


Čistiace prostriedky a ďalšia starostlivosť

Aby umývačka dokázala naplno využiť možnosti niekoľkofázových tabliet, je potrebné, aby dokázala rozoznať ich prítomnosť alebo aby ovládací panel umožňoval voľbu správneho režimu.


Foto: Which.co.uk

Tableta môže zastúpiť čistiaci prášok, soľ i leštidlo. Technologicky slabá umývačka tablety efektívne nevyužije, vtedy je lepšie počítať s použitím trojice samostatných prostriedkov.

Dbajte i na správne nastavenie tvrdosti vody - niektoré umývačky dokážu optimalizovať svoj chod - stačí iba zatelefonovať do vodární a spýtať sa na tvrdosť vody vo vašej časti mesta.


Koľko vlastne ušetríte?

Priemerná rodina do roka umyje neuveriteľných 3920 kuchynských sád, čo predstavujete 11 760 tanierov, 3920 šálok, 3920 pohárov a 19 600 kusov príboru, informuje portál Piešťanský denník.

Napr. pri umývačkách Bosh vďaka klasickému 45-minútového Ecoprogramu ušetríte 210 hodín do roka, čím získate 23 voľných dní.

Počas ručného umývania riadu spotrebujete na zohriatie vody 2,6 kWh. Pre porovnanie umývačka potrebuje len 1,8 kWh energie. Ak by bežala umývačka riadu 280-krát za rok, spotrebuje iba 204,4 kWh elektrickej energie.

Na umytie naplnenej umývačky by ste potrebovali 40 l vody. Celkovo umývačka riadu spotrebuje za rok len 1960 l vody na umytie 30-tisíc kusov riadu a príboru, čím si ušetríte vodu až na 52 napustení vane.

Orientačná ročná spotreba, ktorú výrobcovia udávajú na energetických štítkoch sa počíta na 280 umývacích cyklov. Náklady na jedno umytie sa podľa energetickej triedy pohybujú o 9 do 15 centov.

Foto: Pexels.comNa záver

Ceny umývačiek sa pohybujú od 200 eur za stolné a niektoré lacné umývačky až po najdrahšie veľkokapacitné modely, ktoré stoja do 1000 eur. Optimálnym riešením pri zvažovaní pomeru ceny, úspornosti a výkonu sú umývačky energetickej triedy A++ v cenových reláciách 300-450 eur.

Niektorí predajcovia ponúkajú možnosť “požičania“ spotrebiča na skúšku. Napr. spoločnosť Alza ponúka svoje umývačky riadu na vyskúšanie. Zákazníci majú možnosť spotrebič otestovať v pohodlí domova až na 60 dní a v prípade nespokojnosti ho firma bezplatne odvezie.


Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Špeciálne nanofiltračné membrány odstraňujú arzén a olovo z priemyselných odpadových vôd

Špeciálne nanofiltračné membrány odstraňujú arzén a olovo z priemyselných odpadových vôd

Okrem vysokej účinnosti prinášajú aj iné výhody.

Tvrdá voda je v 82 % okresov Slovenska. Výhodným riešením sú vodné filtre

Tvrdá voda je v 82 % okresov Slovenska. Výhodným riešením sú vodné filtre

Tvrdá voda skracuje životnosť domácich spotrebičov. Odpoveďou na vodný kameň sú vodné filtre.

Ceny vodného a stočného v roku 2021

Ceny vodného a stočného v roku 2021

Prečítajte si, koľko zaplatíte za vodné a stočné v tomto roku.