Macro Components
INISOFT
MARIUS PEDERSEN

Kórejskí vedci vymysleli spôsob, ako si poradiť s riasami v čistiarňach

V zariadeniach na úpravu odpadových vôd dochádza pod vplyvom počasia k premnoženiu rias, ktoré v pitnej vode zanechávajú nepríjemnú chuť a zápach a môžu produkovať toxické látky. Tím vedcov z Južnej Kórey vyvinul metódu, ktorá tieto problémy rieši.

Kórejskí vedci vymysleli spôsob, ako si poradiť s riasami v čistiarňach

Fotolia

Bežná úprava vody nestačí

K premnoženiu rias v čistiarňach odpadových vôd dochádza predovšetkým v lete, kedy sa v dôsledku silného slnečného žiarenia a vyššej teploty vody rýchlo množí fytoplanktón vrátane modrozelených rias.

V poslednej dobe vzbudzuje tento jav obavy, keďže k nemu pod vplyvom nezvyčajne vysokých teplôt a úbytku zrážok v súvislosti s globálnym otepľovaním dochádza čoraz častejšie.

Niektoré druhy modrozelených rias produkujú toxické látky, iné zase substancie, ktoré šíria zemitý alebo plesnivý zápach a sprevádza ich aj rovnaká chuť.

Odstrániť tieto látky z vody nie je jednoduché. Bežný  proces čistenia na to nestačí a nevyhnutná je ďalšia úprava pomocou pokročilých zariadení na čistenie vody.

Tím vedcov z kórejskej Národnej výskumnej rady pre vedu a technológie (National Research Council of Science & Technology), ktorý viedol Dr. Kyung-Guen Song, vyvinul čistiaci proces, ktorý odstraňuje látky a toxíny produkované modrozelenými riasami, ktoré spôsobujú nepríjemnú chuť a zápach.

Postup možno jednoducho aplikovať v už existujúcich čistiarňach odpadových vôd.

Aktívne uhlie v prášku

Na predchádzanie premnoženiu rias majú veľké čistiarne odpadových vôd k dispozícii moderné zariadenia na úpravu vody, ktoré využívajú ozón a granulované aktívne uhlie.

V prípade nízkokapacitných zariadení na čistenie odpadových vôd sa na adsorpciu mikroskopických znečisťujúcich látok z rias pridáva práškové aktívne uhlie a chlórovaním sa znásobuje sila oxidácie.

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate na 1 rok

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X)
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Čistenie odpadových vôd riasami sa možno stane najinovatívnejšou technológiou roka

Čistenie odpadových vôd riasami sa možno stane najinovatívnejšou technológiou roka

Technológia z dielne britskej spoločnosti prináša prírode blízke čistenie odpadovej vody a produkuje cenné vedľajšie produkty.

Nový Regulačný sandbox má podporiť zavádzanie inovácií vo vodohospodárstve

Nový Regulačný sandbox má podporiť zavádzanie inovácií vo vodohospodárstve

ÚRSO aktuálne očakáva podnety od regulovaných subjektov, akademických inštitúcií, ako aj od inovatívnych firiem. V nultom ročníku plánuje schváliť približne 10 až 15 projektov.

Je rozhodnuté. Prefiltrovanú odpadovú vodu z Fukušimy vypustia do oceánu

Je rozhodnuté. Prefiltrovanú odpadovú vodu z Fukušimy vypustia do oceánu

Z vody sa podarilo odfiltrovať väčšinu rádioaktívnych izotopov, avšak jeden z nich, trícium, sa existujúcimi technológiami nedá odstrániť.