Eversheds Sutherland
BELIMO
MARIUS PEDERSEN

Nová metóda odstraňovania hormónov z vody využíva slnečné žiarenie

Nemeckí vedci vyvinuli chemický proces, ktorý pomocou fotokatalýzy eliminuje steroidné hormóny a prostredníctvom špeciálne upravenej membrány ich premieňa na oxidačné produkty.

Nová metóda odstraňovania hormónov z vody využíva slnečné žiarenie

Foto: Depositphotos

Hormóny v pitnej vode predstavujú riziká

Organické znečisťujúce látky, ako sú liečivá, pesticídy a hormóny, kontaminujú pitnú vodu po celom svete a ich prítomnosť aj v minimálnych koncentráciách môže predstavovať významné riziko pre ľudí, zvieratá a životné prostredie.

Obzvlášť škodlivé pre zdravie ľudí aj voľne žijúcich živočíchov môžu byť steroidné hormóny estrón, estradiol, progesterón a testosterón. Európska únia preto stanovila prísne minimálne normy kvality pre bezpečnú a čistú pitnú vodu, ktoré je potrebné zohľadniť aj pri vývoji nových technológií na úpravu vody.

Podľa profesorky Andrey Iris Schäfer, ktorá sa venuje výskumu membránových technológií na Karlsruher Institut für Technologie (ďalej KIT – pozn. red.), je vývin citlivejších metód na odhaľovanie prítomnosti molekúl hormónov a ich odstraňovanie pre vedcov výzvou.

Hlavným problémom totiž je, že steroidné hormóny sa vo vode detegujú veľmi ťažko. Na každú molekulu hormónu pripadá trilión molekúl vody, čo je extrémne nízka koncentrácia. To sa odráža na nedostatku technológií čistenia vody, ktoré by hormóny dokázali odstrániť efektívnym, udržateľným spôsobom a na veľkokapacitnej úrovni.

Riešenie prinášajú vedci z nemeckého technologického inštitútu, ktorí vyvinuli nový chemický proces na odstraňovanie hormónov. Ten využíva mechanizmy fotokatalýzy a znečisťujúce látky premieňa na potenciálne bezpečné oxidačné produkty.

Odhaľovanie a odstraňovanie mikropolutantov

Bežné technológie úpravy vody, ktoré sa používajú v čistiarňach odpadových vôd, nedokážu mikropolutanty odhaliť ani odstrániť. Nemeckí vedci preto pracujú na nových metódach, ktoré by slúžili nielen na detekciu a meranie mikropolutantov, ale aj na ich elimináciu.

Sľubne vyzerá nový fotokatalytický proces, v rámci ktorého vedci potiahli komerčne dostupnú polymérnu membránu svetlocitlivou molekulou obsahujúcou paládium, ktorá sa nazýva Pd(II)-porfyrín a dokáže absorbovať viditeľné žiarenie.

foto: Pexels

 
 

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Predplatné obsahuje:

  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Nenapúšťajte bazény nárazovo, apelujú vodárne. Niektoré ponúkajú alternatívu

Nenapúšťajte bazény nárazovo, apelujú vodárne. Niektoré ponúkajú alternatívu

Napúšťanie bazénov môže skokovo znížiť tlak vo vodovodoch. Z potrubí sa zároveň môžu uvoľňovať inkrusty.

Zaplavili lužné lesy pri Dunaji. Vodohospodári ukončili simuláciu

Zaplavili lužné lesy pri Dunaji. Vodohospodári ukončili simuláciu

Prietok zvýšili z bežných hodnôt na dvojnásobok.

Treba obrovské investície, do vodárenstva musí vstúpiť štát, mieni Soták

Treba obrovské investície, do vodárenstva musí vstúpiť štát, mieni Soták

Vo vodárenstve je investičný dlh 10 miliárd eur a najväčšia vodárenská spoločnosť má tržby 120 miliónov eur, upozorňuje predseda Klubu 500.

X
X
X
X