Eversheds Sutherland
INISOFT
INECS

Koniec krádežiam vody z hydrantov? Izraelská spoločnosť prišla s riešením

Lacná a efektívna pomôcka dokáže presne zistiť, v akom smere prúdi voda v hydrante. Zabráni tak nelegálnym odberom aj možným zámerným kontamináciám pitnej vody.

Koniec krádežiam vody z hydrantov? Izraelská spoločnosť prišla s riešením

Foto: Pixabay

Hydranty sú vo všeobecnosti využívané na vykonávanie pravidelných preplachov verejnej vodovodnej siete. V prípade potreby slúžia hydranty verejného vodovodu aj hasičským jednotkám pri zásahu.

Podľa slovenskej legislatívy je odber vody s použitím požiarneho obtoku na iné účely ako požiarne klasifikovaný ako neoprávnený.

Problémy s neoprávnenými odbermi vody z hydrantov riešia krajiny po celom svete. Napríklad Chicago stráca denne 5 miliónov galónov vody z dôvodu otvárania hydrantov alebo nezákonného používania vrátane zlodejov vody. To stojí mesto asi 9 miliónov dolárov ročne.

V menej stabilných regiónoch sa čoraz viac objavuje problém s teroristickými útokmi na infraštruktúru, ktoré sú zamerané na otrávenie prívodu vody pridaním smrtiacich chemikálií pomocou hydrantu. V Izraeli prišli na efektívne riešenie tohto problému.

Vyrieši to náramok

Tieto skutočnosti prinútili Dovika Barkaya, aby spustil Hydrantech. Táto spoločnosť so sídlom v severnom Izraeli vyvinula inteligentný „elektronický náramok“, ktorý sa pripája k tryske hydrantu na monitorovanie toho, čo vychádza a čo vstupuje dnu.

https://www.inisoft.sk/

„Ak vyteká voda, je to krádež,“ hovorí Barkay. „Ak je smer vody opačný, môže to byť nebezpečné,“ dodáva.

Barkay si spomína na situáciu spred niekoľkých rokov, ktorá sa udiala v izraelskom meste Safed, keď niekto ukradol benzín, ale začala ho naháňať polícia.

„Nemohol len hodiť benzín na ulicu - to by bolo cítiť - tak našiel hydrant a nalial benzín dovnútra. Tri mesiace ľudia v mestečku nemohli piť vodu,“ vysvetľuje.

Každý elektronický náramok Hydrantech má celulárny vysielač, ktorý oznamuje svoj stav centrálnemu riadiacemu uzlu.

To umožňuje mestu odhaliť problém – či už ide o únik alebo biopotenciálny teroristický útok – v reálnom čase a okamžite poslať technika alebo bezpečnostné služby na zisťovanie detailov.

Lacné riešenie

Rozhranie Hydrantech funguje v bežnom webovom prehliadači, ktorý je možné otvoriť v okne existujúceho systému monitorovania infraštruktúry v meste.

Ak sa vyskytne problém, v prehliadači a na mobilných zariadeniach sa objaví kontextové upozornenie pre tých, ktorí to potrebujú vedieť, ako sú napríklad bezpečnostné zložky či správcovia utilít.

Technológia spoločnosti Hydrantech necíti prietok vody, vysvetľuje Barkay. Namiesto toho náramok obsahuje senzory vrátane akcelerometra. Senzory môžu „vidieť“ a „počuť“ pohyb vody. Tieto údaje sa odosielajú do cloudu Hydrantech, kde softvérové algoritmy interpretujú, či sa voda pohybuje von alebo dnu.

Náramky Hydrantech sa pilotne zavádzajú vo viacerých izraelských obciach vrátane Haify či Tel Avivu. Poplatok približne 3 USD za hydrant pokrýva náramok, monitorovací softvér, celulárnu službu, výmenu batérií a aktualizáciu softvéru.

Konkurencia je zatiaľ slabá

Spoločnosť Hydrantech získala približne 1 milión dolárov od súkromných anjelských investorov a postupne navyšuje svoj kapitál. V oblasti, ktorú rieši, existuje malá konkurencia.

Mueller Streamline, svetový líder v oblasti medených potrubí, má produkt, ktorý uzavrie ventil, ak zistí problém, nejde však o „inteligentné“ zariadenie, ktoré komunikuje s centrálnym uzlom.

Spoločnosť Sieglock Spartan vyvinula špičkový hydrant, ktorý zamieňa typické oceľové, železné a gumové časti za „prakticky nezničiteľnú“ nehrdzavejúcu oceľ, ktorá dokáže prežiť vplyv búrok aj slanej vody. Ide však len o náhradu za existujúce hydranty, nie upgrade.

Izrael ako líder vodných technológií

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate na 1 rok

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X)
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Mohlo by vás zaujímať

TVK vlani zdvojnásobili zisk. Väčšina poputuje do fondu na obnovu a rozvoj

TVK vlani zdvojnásobili zisk. Väčšina poputuje do fondu na obnovu a rozvoj

Narástli im však aj dlhodobé a krátkodobé záväzky.

Pesticídy v studniach v okolí Istrochemu aj stonásobne prekračujú limity, tvrdí strana Spolu

Pesticídy v studniach v okolí Istrochemu aj stonásobne prekračujú limity, tvrdí strana Spolu

Strana pritom upozorňuje, že môže ísť o nebezpečné karcinogény.

Európski audítori si posvietia na to, či je využívanie vody v poľnohospodárstve udržateľné

Európski audítori si posvietia na to, či je využívanie vody v poľnohospodárstve udržateľné

Spoločná poľnohospodárska politika totiž priamo ovplyvňuje kvalitu aj kvantitu vôd. Komisia pritom nedávno zistila, že má určité medzery.