Eversheds Sutherland
INNOGY
INECS

Južná Kórea a Čína chcú splachovať znečistenie umelým dažďom

Jedným z ázijských miest, kde je fenomén znečistenia vzduchu najvýraznejší, je juhokórejský Soul. Kvôli tomu vládne orgány podnikajú drastické kroky, aby sa pokúsili vysporiadať so smogom, ktorý sa usádza nad mestom.

Južná Kórea a Čína chcú splachovať znečistenie umelým dažďom

Foto: Pxhere

Znečistené ovzduše je problémom všade vo svete, avšak v najväčšej miere sa s ním potýkajú ázijské metropoly. Podľa OSN je približne 92 percent populácie v regióne Ázie a Tichomoria vystavených úrovniam znečistenia ovzdušia, ktoré predstavujú významné riziko pre ich zdravie.

Jednotlivé mestá sa s týmto negatívnym fenoménom snažia bojovať rôznymi spôsobmi. V Novom Dillí sa v roku 2017 pokúšali použiť helikoptéry na rozptýlenie vody po meste, no vrtuľníky neboli schopné lietať kvôli nízkej viditeľnosti spôsobenej smogom.

V Bangkoku skúšali postrekovanie nadjazdov vodou, či dokonca nasadenie flotily vodonosných dronov, uvádza Japan Times.

Foto: Pxhere

Severočínske mesto Xi'an experimentuje s obrím čističom vzduchu veľkosti priemyselného komína, od ktorého očakávajú zníženie koncentrácie znečistenia PM 2,5 o 15 percent v rámci 10 km2.

Hongkong tento rok otvoril 3,7-kilometrový tunel vybavený systémom čistenia vzduchu, ktorý bol prezentovaný ako najväčší svojho druhu na svete, pokiaľ ide o objem spracovávaného vzduchu. Dokáže vyčistiť až 5,4 milióna m3 každú hodinu.

Samotní obyvatelia týchto miest bežne nosia na tvári masky, aby tak redukovali množstvo prachových častíc, ktoré vdychujú. V Ázii sa z nich tak časom stali doslova módne kúsky, ktoré sa postupne dostávajú do celého sveta.

Foto: Aliexpress

Najnovším plánom juhokórejského prezidenta Moon Jae-in je vytvoriť umelé dažďové prehánky, ktoré účinne zmyjú znečistenie ovzdušie, informuje portál Science Alert. Je to stratégia, ktorá nie je žiadnou novinkou.

Tzv. osievanie mrakov (cloud seeding) je založené na uvoľňovaní špecifických chemikálií (jodidu strieborného) do ovzdušia s úmyslom podporiť tvorbu kvapiek vody, zvyčajne pomocou lietadiel. Dážď, ktorý následne vznikne priťahuje a následne počas padania ťahá k zemi znečisťujúce aerosólové častice.

Mnohí vedci sú voči tejto technológii skeptickí, pretože výsledky niektorých predchádzajúcich pokusov boli nejednoznačné. Doteraz sa táto technika využila napríklad v Číne na zabezpečenie dobrého počasia na olympijských hrách v Pekingu.


Krajina tiež využila túto technológiu v roku 2009 v snahe bojovať so suchami. Namiesto zlepšenia situácie však Číňania zaznamenali náhly a rapídny pokles teploty. Úrady informovali o zničenej vegetácii a erodovanej mestskej infraštruktúre v Pekingu.

Komplikáciou tiež je, že na to, aby bol cloud seeding účinný musia byť osievané konkrétne druhy mrakov. Okrem toho je tu aj pokračujúca diskusia o dlhodobej účinnosti využívania vody na odstránenie znečistenia a celkového ekologického dopadu. 

Dážď môže znečisťujúce častice zo vzduchu odstrániť, ale do akej miery a ako efektívne, to vedci ešte stále skúmajú .

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate na 1 rok

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X)
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý vidíte na obrázku.

Captcha image
Show another codezobraziť iný obrázok

Mohlo by vás zaujímať

SVP: Odpad na brehoch vodných stavieb pomáhal odstrániť stroj riadený umelou inteligenciou

SVP: Odpad na brehoch vodných stavieb pomáhal odstrániť stroj riadený umelou inteligenciou

Stroj je schopný spracovať až desať ton plastov denne.

Vodohospodárska výstavba ušetrí reštrukturalizáciou úveru viac ako pol milióna eur ročne

Vodohospodárska výstavba ušetrí reštrukturalizáciou úveru viac ako pol milióna eur ročne

Nový šéf štátneho podniku tiež pracuje na zefektívnení nákladovej stránky spoločnosti.

Smernicu o čistení odpadových vôd čakajú zmeny. Komisia prijíma spätnú väzbu

Smernicu o čistení odpadových vôd čakajú zmeny. Komisia prijíma spätnú väzbu

Podľa Komisie by mala právna úprava reagovať na objavujúce sa kontaminanty, ale aj nové pandémie. Upozorňuje tiež na dôsledky pre kaly a rozšírenú zodpovednosť výrobcov.