Eversheds Sutherland
INISOFT
BELIMO

Európske vodárenské asociácie: Pozícia Rady podporuje lepšiu ochranu pitnej vody

Najnovšia pozícia Rady EÚ k novej smernici o pitnej vode je podľa európskych asociácií významným krokom k jej väčšej ochrane. Poukazujú však aj na oblasti, na ktoré by sa EÚ mala viac zamerať.

Európske vodárenské asociácie: Pozícia Rady podporuje lepšiu ochranu pitnej vody

Foto: Pixabay

Koncom októbra Rada EÚ formálne prijala v prvom čítaní pozíciu s cieľom revidovať smernicu o pitnej vode na základe kompromisu dosiahnutého počas rokovaní medzi Radou a Európskym parlamentom.

Nová smernica EÚ o pitnej vode sa zameriava na najnovšie výzvy v oblasti zlepšovania kvality pre spotrebiteľov a životné prostredie.

Revízia smernice mala tri ciele, a to prispôsobiť právne predpisy novým výzvam aktualizáciou zoznamu kvalitatívnych parametrov, implementovať prístup WHO k plánu vodnej bezpečnosti a zvýšiť transparentnosť vodohospodárskych služieb.

Revíziu Európska komisia uskutočnila ako reakciu na európsku občiansku iniciatívu Right2Water a ako prostriedok na splnenie cieľov OSN v oblasti trvalo udržateľného rozvoja.

Rada prijala pozíciu založenú na kompromise

Nové pravidlá aktualizujú normy kvality pitnej vody a podľa Rady zavádzajú nákladovo efektívny prístup k monitorovaniu jej kvality, ktorý je založený na posudzovaní rizika.

„Rada tiež zaviedla hygienické požiadavky na materiály, ktoré prichádzajú do kontaktu s pitnou vodou, ako sú napríklad potrubia. Cieľom je zlepšiť kvalitu takýchto materiálov, aby sa zabezpečila ochrana ľudského zdravia a zabránilo kontaminácii,“ uvádza inštitúcia.

Zároveň pripomína, že v jej oficiálnej pozícii sa zavedením mechanizmu zoznamu sledovaných látok tiež riešia rastúce obavy z účinkov endokrinných disruptorov, liekov a mikroplastov na ľudské zdravie.

„Zoznam sledovaných látok umožní EÚ dynamickým a pružným spôsobom sledovať nové poznatky o týchto látkach a ich význame pre ľudské zdravie,“ konštatuje Rada.

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate na 1 rok

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X)
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Mohlo by vás zaujímať

Štát z nových eurofondov vyčlení stámilióny eur na zlepšenie prístupu k pitnej vode

Štát z nových eurofondov vyčlení stámilióny eur na zlepšenie prístupu k pitnej vode

Nové eurofondy, ktoré Slovensko dostane na roky 2021 až 2027, majú riešiť aj problém s prístupom k pitnej vode v regiónoch. Informovala o tom vicepremiérka Veronika Remišová.

Z eurofondov poputujú ďalšie milióny eur do kanalizácií aj ČOV

Z eurofondov poputujú ďalšie milióny eur do kanalizácií aj ČOV

Aktuálna alokácia výzvy by sa po schválení zmeny OP KŽP Európskou komisiou mala výrazne navýšiť.

Kontamináciu vody by mohla odhaliť dotyková obrazovka smartfónu

Kontamináciu vody by mohla odhaliť dotyková obrazovka smartfónu

Vedci pracujú s myšlienkou využiť technológiu dotykového displeja na zisťovanie prítomnosti kontaminantov. Na obrazovku by stačilo kvapnúť vzorku vody a smartfón by vyhodnotil, či je bezpečná na pitie.