Macro Components
INISOFT
MARIUS PEDERSEN

Europoslanci urgujú Úniu. Chcú menej odpadu v moriach

Európsky parlament zdôrazňuje, že priemerný spotrebiteľ mäkkýšov v oblasti Stredozemného mora každoročne strávi okolo 11 000 úlomkov plastu.

Europoslanci urgujú Úniu. Chcú menej odpadu v moriach

Foto: Depositphotos

Europoslanci požadujú, aby sa cirkulárna ekonomika podporovala aj v rybnom hospodárstve, čím členské štáty výrazne znížia znečistenie okolitých morí. Vyplýva to z najnovšej správy s názvom Dosah morského odpadu na rybolov, za ktorú zahlasovalo celkovo 646 poslancov (odkaz na celú správu nájdete na konci článku).

Európsky parlament (EP) schválil už koncom marca 2019 novú legislatívu so zameraním na plastové výrobky, ktoré sa najviac povaľujú na európskych plážach, ako aj na stratený rybársky výstroj. Dokopy podľa EP tvoria tieto plasty približne 70 % morského odpadu. V máji nové pravidlá odobrila aj Rada ministrov.

Európska komisia tiež vypracovala návrh na reguláciu najrozšírenejšieho odpadu v oceánoch, akými sú predovšetkým plastové príbory, fľaše či cigaretové ohorky. Niektoré plasty na jedno použitie, pre ktoré sú dostupné aj alternatívy z iných materiálov, navrhla zakázať úplne. Do tejto skupiny patria napríklad plastové príbory, taniere, tyčinky na miešanie nápojov, slamky alebo paličky na balóny.

Návrh komisie podporili poslanci EP aj Rada EÚ, pričom do zoznamu plastov, ktoré by sa mali do roku 2021 zakázať, pridali aj ďalšie výrobky.

Pre výrobcov produktov, ako sú obaly, cigaretové filtre alebo vlhčené obrúsky, chcú europoslanci zaviesť povinnosť podieľať sa na nákladoch na ich likvidáciu, pričom zodpovednosť by mali niesť aj výrobcovia rybárskeho výstroja, ktorý predstavuje až 27 % všetkého morského odpadu.

Členské štáty by tak mali zbierať minimálne polovicu strateného rybárskeho výstroja a do roku 2025 recyklovať minimálne 15 %.

Dôležité je, aby aj spotrebitelia vedeli, ktoré výrobky sa ťažko likvidujú. Z tohto dôvodu europoslanci odporúčajú, aby boli na hygienických vložkách či vlhčených vreckovkách vysvetľujúce informácie.

Posvietiť si treba aj na rybné hospodárstvo

Európski poslanci však zároveň tvrdia, že podpora recyklácie v rybnom hospodárstve a podstatné zníženie používania plastov sú kľúčovými predpokladmi pre čistejšie moria v Európe.

Zdôrazňujú, že svetové oceány sú celistvým vodným útvarom, ktorého dobrý environmentálny stav je nevyhnutný na zabezpečenie jeho odolnosti a nepretržitého poskytovania ekosystémových služieb, ako je absorpcia oxidu uhličitého a výroba kyslíka, pričom akákoľvek zmena morských a pobrežných ekosystémov by mohla oslabiť jeho úlohu regulátora klímy.

Podľa europoslancov predstavuje morský odpad, najmä mikroplastový a nanoplastový, vážnu hrozbu pre množstvo druhov morských živočíchov, ako aj pre rybárov a spotrebiteľov.

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate na 1 rok

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X)
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Alebo zadajte kód pre odomknutie obsahu tohto článku:

odomknúť tento článok

Kód pre odomknutie obsahu vybraného článku v cene 9 € si môžete zakúpiť cez platobnú bránu CardPay tu.


Mohlo by vás zaujímať

Čistenie odpadových vôd riasami sa možno stane najinovatívnejšou technológiou roka

Čistenie odpadových vôd riasami sa možno stane najinovatívnejšou technológiou roka

Technológia z dielne britskej spoločnosti prináša prírode blízke čistenie odpadovej vody a produkuje cenné vedľajšie produkty.

Nový Regulačný sandbox má podporiť zavádzanie inovácií vo vodohospodárstve

Nový Regulačný sandbox má podporiť zavádzanie inovácií vo vodohospodárstve

ÚRSO aktuálne očakáva podnety od regulovaných subjektov, akademických inštitúcií, ako aj od inovatívnych firiem. V nultom ročníku plánuje schváliť približne 10 až 15 projektov.

Je rozhodnuté. Prefiltrovanú odpadovú vodu z Fukušimy vypustia do oceánu

Je rozhodnuté. Prefiltrovanú odpadovú vodu z Fukušimy vypustia do oceánu

Z vody sa podarilo odfiltrovať väčšinu rádioaktívnych izotopov, avšak jeden z nich, trícium, sa existujúcimi technológiami nedá odstrániť.