Macro Components
INISOFT
MARIUS PEDERSEN

Ako porozumieť budúcnosti oceánov pomocou fytoplanktónu?

Európsky projekt využíva inovatívnu metódu na objasnenie miery adaptácie fytoplanktónu na obmedzený prístup k živinám.

Ako porozumieť budúcnosti oceánov pomocou fytoplanktónu?

Foto: Depositphotos

Pozitívne vplyvy oceánov sú nespochybniteľné. Pokrývajú 71 % povrchu planéty a zadržiavajú približne 97 % všetkej vody. Zmierňujú extrémy počasia, generujú kyslík, majú kľúčovú úlohu v potravinovej bezpečnosti a ukladajú prebytočný oxid uhličitý. V posledných desaťročiach na seba preberajú najväčšie bremeno zmeny klímy, čo má za následok menšiu slanosť, vyššiu kyslosť a väčšie otepľovanie.

Zmena klímy ovplyvňuje hydrodynamiku svetových oceánov a vedie k zvýšeniu ich stratifikácie, ktorá má zase tendenciu zachytávať fytoplanktón v povrchovej vrstve ochudobnenej o živiny.

Aby niektoré fytoplanktóny prežili v takomto extrémnom prostredí, dokážu aktivovať skupinu enzýmov, ako je napríklad takzvaná alkalická fosfatáza, a použiť rozpustenú organickú hmotu ako zdroj živín.

Klimatická zmena viedla v posledných niekoľkých desaťročiach k dôležitým zmenám v životnom prostredí, ktoré môžu znížiť dostupnosť živín pre fytoplanktón, čo zase ovplyvňuje spoločenstvá druhov a štruktúru ekologickej niky.

Fytoplanktón zohráva kľúčovú úlohu v biologickej produkcii oceánov a je tiež zodpovedný za zhruba 40 % fixácie anorganického uhlíka na Zemi. Podľa odborníkov nárast počtu oblastí s nízkou koncentráciou fytoplanktónu v budúcnosti drasticky zmení uhlíkový cyklus Zeme.

A hoci je už v súčasnosti možné vykonávať meranie aktivity alkalickej fosfatázy, žiadna existujúca metóda nedokáže sledovať v reálnom čase a na úrovni jednotlivých buniek fyziologickú adaptáciu, ako je napríklad uvoľňovanie alkalickej fosfatázy fytoplanktónom.

V dôsledku toho žiadny experimentálny dôkaz nemôže priamo spojiť aktivitu enzýmu alkalickej fosfatázy vo vzorke s individuálnym druhom. Práve preto sa európski vedci rozhodli vyvinúť nový kompletný mikrofluidný systém, aby lepšie preskúmali, ktoré druhy uvoľňujú alkalickú fosfatázu, v akom rozsahu a ako predpokladané podmienky prostredia vrátane teploty a oxidu uhličitého upravujú túto enzymatickú aktivitu.

O projekte podrobnejšie informovalo centrum CORDIS, ktoré funguje v rámci Európskej komisie a prináša informácie o kľúčových únijných výskumoch.

Zamerali sa na adaptačný mechanizmus

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate na 1 rok

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X)
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Mohlo by vás zaujímať

Čistenie odpadových vôd riasami sa možno stane najinovatívnejšou technológiou roka

Čistenie odpadových vôd riasami sa možno stane najinovatívnejšou technológiou roka

Technológia z dielne britskej spoločnosti prináša prírode blízke čistenie odpadovej vody a produkuje cenné vedľajšie produkty.

Nový Regulačný sandbox má podporiť zavádzanie inovácií vo vodohospodárstve

Nový Regulačný sandbox má podporiť zavádzanie inovácií vo vodohospodárstve

ÚRSO aktuálne očakáva podnety od regulovaných subjektov, akademických inštitúcií, ako aj od inovatívnych firiem. V nultom ročníku plánuje schváliť približne 10 až 15 projektov.

Je rozhodnuté. Prefiltrovanú odpadovú vodu z Fukušimy vypustia do oceánu

Je rozhodnuté. Prefiltrovanú odpadovú vodu z Fukušimy vypustia do oceánu

Z vody sa podarilo odfiltrovať väčšinu rádioaktívnych izotopov, avšak jeden z nich, trícium, sa existujúcimi technológiami nedá odstrániť.