Aktuálne znenie legislatívneho návrhu môže obmedziť rozsah a presnosť posudzovania vplyvov na životné prostredie a viesť k zhoršeniu kvality aj kvantity vôd, myslia si európski vodári.
Polovodičové čipy sú základnými stavebnými prvkami digitálnych výrobkov, ktoré dennodenne používame v našich smartfónoch, počítačoch, spotrebičoch, ako aj životne dôležitom zdravotníckom vybavení, v odvetviach komunikácií, energetiky, priemyselnej automatizácie a podobne. Čipy sú skrátka všade.
Problém je, že od roku 2020 pozorujeme ich celosvetový nedostatok, čo sa odzrkadľuje vo vyšších cenách, dlhších dodacích dobách spotrebnej elektroniky, ale aj zníženej výrobe automobilov.
Ďalší problém spočíva v tom, že EÚ má približne len desaťpercentný podiel na celosvetovom trhu a je vo veľkej miere závislá od dodávateľov z tretích krajín, často pochybných režimov.
Jej cieľom je preto zohrávať vedúcu úlohu pri návrhu a výrobe ďalšej generácie mikročipov až po dvojnanometrové a menšie uzly. Prvým kľúčovým krokom má byť prijatie Európskeho aktu o čipoch, ktorý podľa Európskej komisie zabezpečí, že EÚ posilní svoj polovodičový ekosystém, zvýši jeho odolnosť a zabezpečí dodávky a zníži závislosť od vonkajších podmienok.
V akte o čipoch sa pritom navrhujú viaceré opatrenia. Ide napríklad o investície do technológií novej generácie, prístup v rámci Európy k dizajnérskym nástrojom a pilotným linkám na výrobu prototypov, podporu inovatívnych startupov, scaleupov a malých a stredných podnikov pri prístupe ku kapitálovému financovaniu či vytváranie medzinárodných partnerstiev v odvetví polovodičov s podobne zmýšľajúcimi krajinami.
Podľa Komisie sa Aktom o čipoch zmobilizuje až 43 miliárd eur vo verejných a súkromných investíciách. Návrh sa v súčasnosti nachádza v legislatívnom procese.
„Naším cieľom je spoločne vytvoriť moderný európsky čipový ekosystém vrátane ich výroby. Musíme spojiť naše špičkové výskumné, projekčné a testovacie kapacity. Musíme koordinovať investície EÚ a vnútroštátne investície v rámci celého hodnotového reťazca. Nejde len o našu konkurencieschopnosť. Ide aj o technologickú suverenitu,“ uviedla predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová.
Problémom sú „večné chemikálie“ aj spotreba vody
Zostáva vám 57% na dočítanie.
Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.
Predplatné obsahuje:
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
- Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť
chcem získať predplatné
© PROPERTY & ENVIRONMENT s. r. o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.