Macro Components
INISOFT
BELIMO

Eurokomisia zhodnotí smernicu o kvalite vôd na kúpanie. Posvieti si na nové výzvy

Určité oblasti smernice si budú vyžadovať aktualizáciu. Komisia sa chce napríklad zamerať na látky vzbudzujúce nové obavy, ako sú mikroplasty či farmaceutiká. Posvieti si však aj na iné problémy.

Eurokomisia zhodnotí smernicu o kvalite vôd na kúpanie. Posvieti si na nové výzvy

Foto: Depositphotos

Kvalita európskych vôd určených na kúpanie sa každým rokom zlepšuje. Napriek pokroku sa však podľa Európskej únie objavujú nové výzvy, ktoré bude treba v nadchádzajúcich rokoch riešiť. A nie všetky sú obsiahnuté v príslušnej smernici, ktorá upravuje danú oblasť.

Aj Európska environmentálna agentúra vo svojej najnovšej správe zdôrazňuje, že hoci kvalita vody na kúpanie v Európe narastá a v súčasnosti je kúpanie možné aj v niektorých silne urbanizovaných oblastiach, stále existuje potreba zmierniť existujúce aj vznikajúce tlaky.

Agentúra varuje, že zmena klímy prinesie nové výzvy pre manažment vody určenej na kúpanie, a to napríklad v dôsledku zvyšovania hladiny morí, častejších a silnejších búrok, zvýšeného prietoku riek alebo nedostatku vody.

„Znečistenie živinami a chemickými látkami, ako aj znečistenie plastmi tiež zostávajú problémami, ktoré si vyžadujú ráznejšie kroky,“ uviedla EEA pred niekoľkými dňami.

Komisia prišla s novou iniciatívou

Na tento fakt reaguje aj samotná Európska komisia, ktorá včera (4. marca) otvorila spätnú väzbu ku preskúmaniu pravidiel v smernici o kvalite vody určenej na kúpanie z roku 2006. V druhom štvrťroku by mala byť následne spustená aj verejná konzultácia (odkaz na iniciatívu nájdete na konci článku).

V 70. rokoch 20. storočia zaviedla EÚ pravidlá na zabezpečenie čistých pobrežných a vnútrozemských vôd na kúpanie, pričom spomínanou smernicou z roku 2006 sa tieto pravidlá aktualizovali a zjednodušili.

Touto iniciatívou chce Európska komisia preskúmať, či aktualizované pravidlá, ktoré dopĺňajú úsilie členských štátov, prispeli k ochrane verejného zdravia a viedli k zlepšeniu kvality vody, prípadne či je potrebné zlepšiť súčasné pravidlá a navrhnúť ich potenciálnu aktualizáciu.

„Spätnú väzbu k tomuto plánu možno zasielať počas 4 týždňov. Spätná väzba sa zohľadní v ďalších fázach prípravy iniciatívy a pri jej dolaďovaní. Komisia zhrnie získané príspevky v súhrnnej správe a vysvetlí, akým spôsobom sa zohľadnia a prípadne, prečo niektoré návrhy nemôže vziať do úvahy,“ konštatuje Európska komisia.

Čo upravuje smernica?

Cieľom smernice o vode určenej na kúpanie je ochrana ľudského zdravia, ako aj ochrana a zlepšenie kvality životného prostredia.

Na dosiahnutie týchto cieľov smernica ustanovuje povinnosť monitoringu a klasifikácie kvality vody určenej na kúpanie na určených lokalitách, riadenia kvality vody určenej na kúpanie na týchto miestach, ako aj poskytovania informácií verejnosti o kvalite vody.

Smernica dopĺňa rámcovú smernicu o vode a zároveň začleňuje do európskych právnych predpisov prístupy vypracované Svetovou zdravotníckou organizáciou (WHO) vrátane prístupov týkajúcich sa monitorovania a hodnotenia kvality.

Na účely monitorovania a posudzovania smernica definuje harmonizované metódy a postupy analýzy a klasifikácie. Vyžaduje, aby členské štáty monitorovali a hodnotili vodu určenú na kúpanie pre dva parametre fekálnych baktérií (črevný enterococcus a E. coli).

Posúdenie súborov údajov zo sledovaných miest na kúpanie sa vykonáva pre všetky členské štáty na základe príslušného hodnotiaceho obdobia stanoveného v článku 4 smernice, a to konkrétne poslednej kúpacej sezóny a troch predchádzajúcich kúpacích sezón.

Súčasný klasifikačný systém sa skladá zo štyroch úrovní – výborná, dobrá, dostatočná a zlá. Vyžaduje tiež, aby členské štáty informovali verejnosť o kvalite vody vrátane informácie o druhu znečistenia a zdrojoch, ktoré by mohli ovplyvniť kvalitu vody určenej na kúpanie a predstavujú riziko pre zdravie ľudí.

Aká je kvalita vody určenej na kúpanie v Európe?

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate na 1 rok

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X)
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Alebo zadajte kód pre odomknutie obsahu tohto článku:

odomknúť tento článok

Kód pre odomknutie obsahu vybraného článku v cene 9 € si môžete zakúpiť cez platobnú bránu CardPay tu.


Mohlo by vás zaujímať

Čistenie odpadových vôd riasami sa možno stane najinovatívnejšou technológiou roka

Čistenie odpadových vôd riasami sa možno stane najinovatívnejšou technológiou roka

Technológia z dielne britskej spoločnosti prináša prírode blízke čistenie odpadovej vody a produkuje cenné vedľajšie produkty.

Nový Regulačný sandbox má podporiť zavádzanie inovácií vo vodohospodárstve

Nový Regulačný sandbox má podporiť zavádzanie inovácií vo vodohospodárstve

ÚRSO aktuálne očakáva podnety od regulovaných subjektov, akademických inštitúcií, ako aj od inovatívnych firiem. V nultom ročníku plánuje schváliť približne 10 až 15 projektov.

Je rozhodnuté. Prefiltrovanú odpadovú vodu z Fukušimy vypustia do oceánu

Je rozhodnuté. Prefiltrovanú odpadovú vodu z Fukušimy vypustia do oceánu

Z vody sa podarilo odfiltrovať väčšinu rádioaktívnych izotopov, avšak jeden z nich, trícium, sa existujúcimi technológiami nedá odstrániť.