INNOGY
BELIMO

Eurokomisia prijala adaptačnú stratégiu. Posilní financovanie aj zavádzanie opatrení

Kľúčovým prvkom stratégie adaptácie na zmenu klímy sú prírode blízke opatrenia. Európska komisia sa zaviazala k ambicióznym plánom.

Eurokomisia prijala adaptačnú stratégiu. Posilní financovanie aj zavádzanie opatrení

Foto: Depositphotos

Európska komisia včera (24. februára) prijala novú stratégiu adaptácie na zmenu klímy (odkaz na celú stratégiu nájdete na konci článku). Predložené návrhy vychádzajú zo stratégie pre adaptáciu na zmenu klímy z roku 2013 a ich účelom je podľa EK preniesť pozornosť z chápania problému na vypracúvanie riešení a začať plány aj realizovať.

Európska komisia ohlásila túto ambicióznejšiu stratégiu v oznámení o Európskej zelenej dohode po tom, ako v roku 2018 vykonala posúdenie stratégie z roku 2013 a v máji až auguste 2020 viedla otvorenú verejnú konzultáciu.

Návrh európskeho právneho predpisu v oblasti klímy zakomponúva do práva EÚ globálny cieľ adaptácie ukotvený v článku 7 Parížskej dohody.

Týmto návrhom sa Únia ako celok, ale aj členské štáty zaväzujú k trvalému pokroku s cieľom zvýšiť adaptívnu kapacitu, posilniť odolnosť a znížiť zraniteľnosť voči zmene klímy.

Únia hovorí o miliardových stratách

Komisia v tejto súvislosti zdôrazňuje, že hospodárske straty vyplývajúce z čoraz častejších extrémov počasia v dôsledku zmeny klímy neustále narastajú, pričom v samotnej EÚ tieto straty v priemere dosahujú už viac ako 12 miliárd eur ročne.

Podľa EK z opatrnejších odhadov vyplýva, že vystavenie súčasného hospodárstva EÚ globálnemu otepleniu o 3 °C v porovnaní s predindustriálnymi úrovňami by viedlo k ročnej strate najmenej 170 miliárd eur.

Cieľom Komisie je tak vybudovať spoločnosť odolnú voči zmene klímy. Chce zintenzívniť plánovanie adaptácie a posudzovanie rizík spojených so zmenou klímy, ako aj zrýchliť adaptačné opatrenia a následne tak pomáhať posilňovať odolnosť po celom svete.

„Opatrenia na adaptáciu musia byť založené na spoľahlivých údajoch a nástrojoch na posudzovanie rizika, ktoré sú k dispozícii všetkým: od rodín kupujúcich, stavajúcich a renovujúcich príbytky, cez podniky v pobrežných regiónoch až po poľnohospodárov plánujúcich, aké plodiny budú pestovať,“ zdôrazňuje Komisia.

Podľa nej stratégia obsahuje návrhy opatrení, ktoré Únii pomôžu naučiť sa oveľa viac o adaptácii, aby tak mohla získavať viac kvalitných údajov o rizikách a stratách súvisiacich so zmenou klímy a sprístupňovať ich všetkým.

Zameria sa na tri prierezové priority

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate na 1 rok

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X)
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Alebo zadajte kód pre odomknutie obsahu tohto článku:

odomknúť tento článok

Kód pre odomknutie obsahu vybraného článku v cene 9 € si môžete zakúpiť cez platobnú bránu CardPay tu.


Mohlo by vás zaujímať

Elektrochemická reakcia umožní produkciu amoniaku z odpadových vôd

Elektrochemická reakcia umožní produkciu amoniaku z odpadových vôd

Udržateľný systém je poháňaný slnečnou energiou, ktorá dusičnany z odpadovej vody premieňa na amoniak.

Znečistenie a bariéry sú kľúčovými problémami pre vody v Európe, tvrdí EEA

Znečistenie a bariéry sú kľúčovými problémami pre vody v Európe, tvrdí EEA

Okrem poľnohospodárskeho znečistenia je stále veľkým problémom aj nedostatočne vyčistená odpadová voda.

Vládny kabinet schválil dôležité zmeny vo vodárenstve

Vládny kabinet schválil dôležité zmeny vo vodárenstve

Povinnosť vlastníkov verejných vodovodov a verejných kanalizácií vytvárať účelovú finančnú rezervu prešla aj napriek kritike zo strany samospráv.