Eurokomisia chce urýchliť odovzdávanie údajov o stave vodných útvarov, MŽP nesúhlasí | VODA-PORTAL.SK
Vodovody - kanalizace 2023
BELIMO
INISOFT

Eurokomisia chce urýchliť odovzdávanie údajov o stave vodných útvarov, MŽP nesúhlasí

Envirorezort hovorí, že politicky je obťažné obhájiť enormne zvýšené finančné nároky na monitorovanie.

Eurokomisia chce urýchliť odovzdávanie údajov o stave vodných útvarov, MŽP nesúhlasí

Sídlo MŽP SR / Foto: Voda-portal.sk

Európska komisia prišla koncom roka s ambicióznymi plánmi v oblasti vodného hospodárstva. Okrem revízie smernice o čistení komunálnych odpadových vôd si od nových pravidiel sľubuje lepšiu ochranu povrchových a podzemných vôd pred novými znečisťujúcimi látkami.

Navrhovaná smernica sa týka revízie rámcovej smernice a jej dvoch „dcérskych“ smerníc – smernice o podzemných vodách a smernice o environmentálnych normách kvality, ktoré sa zameriavajú na ochranu podzemnej a povrchovej vody v Európe.

Zámerom je stanoviť nové normy pre celý rad chemických látok vzbudzujúcich obavy na riešenie chemického znečisťovania vody, zabezpečenie aktuálnych informácií o stave vôd poskytovaných Európskou environmentálnou agentúrou (EEA) a vytvorenie flexibilnejšieho rámca pre riešenie nových znečisťujúcich látok.

Ministerstvo životného prostredia SR (MŽP) chváli posun k väčšej harmonizácii, ako aj k lepšiemu poznaniu o výskyte a koncentráciách prioritných a znečisťujúcich látok vo vodnom prostredí. Na druhej strane hovorí o časovej tiesni v súvislosti s transpozičnou dobou, ako aj o náraste nákladov a potrebe zabezpečiť dodatočné personálne kapacity. Niektoré návrhy Komisie by sa preto podľa envirorezortu mali zmierniť.

Vyplýva to z riadneho predbežného stanoviska, ktoré ministerstvo predložilo do medzirezortného pripomienkového konania (odkaz na celý dokument nájdete na konci článku). O stanovisku MŽP k revízii smernice o čistení komunálnych odpadových vôd, ktorej návrh Komisia predstavila v rovnaký deň, sme podrobne informovali v tomto článku.

Čo navrhuje Komisia?

Eurokomisia napríklad za účelom zlepšenia ochrany zdravia a životného prostredia navrhuje aktualizovať zoznamy prioritných a znečisťujúcich látok. Konkrétne pre monitorovanie povrchovej vody ide o doplnenie 25 nových látok, ako sú látky PFAS, veľká skupina „večných chemikálií“, ktoré sa používajú okrem iného v kuchynskom riade, oblečení a nábytku, hasiacej pene a vo výrobkoch osobnej hygieny.

Ďalej ide o celý rad pesticídov a produktov rozkladu pesticídov, ako je glyfozát, ale aj bisfenol A či niektoré lieky, ktoré sa používajú proti bolesti, a protizápalové lieky, ako aj antibiotiká.

Okrem toho sa majú sprísňovať normy pre 16 znečisťujúcich látok, na ktoré sa už pravidlá v súčasnosti vzťahujú, a to vrátane ťažkých kovov a priemyselných chemikálií. Naopak, Komisia navrhuje vyradiť štyri znečisťujúce látky, ktoré podľa nej už nie sú hrozbou pre celú EÚ.

Zároveň majú byť aktualizované zoznamy znečisťujúcich látok pre podzemnú vodu, konkrétne sa pridáva 24 látok PFAS, tri konkrétne farmaceutické látky (Karbamazepín, Sulfametoxazol a Primidón), ako aj skupina farmaceutických látok a nerelevantných metabolitov pesticídov.

Revízia smerníc prináša zosúladenie znečisťujúcich látok a monitorovacích procesov pre povrchovú vodu a podzemnú vodu, pričom monitorovanie sledovaných látok bude pre podzemnú vodu povinné.

Komisia identifikuje mikroplasty ako potenciálne riziko pre ľudské zdravie, a preto navrhuje, aby sa zaradili do zoznamov sledovaných látok v povrchovej vode a podzemnej vode a mali by sa začať monitorovať, hneď ako Komisia určí vhodné metódy monitorovania.

MŽP chváli posun k väčšej harmonizácii

 
 

Zostáva vám 61% na dočítanie.

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Predplatné obsahuje:

  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Printový mesačník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Alebo zadajte kód pre odomknutie obsahu tohto článku:

odomknúť tento článok

Kód pre odomknutie obsahu vybraného článku v cene 7,50 € + DPH si môžete zakúpiť cez platobnú bránu CardPay tu.


Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Plán manažmentu povodňového rizika schválime už čoskoro, sľubuje Budajov rezort

Plán manažmentu povodňového rizika schválime už čoskoro, sľubuje Budajov rezort

Nedostatky v oblasti manažmentu povodňových rizík nám už dlhšiu dobu vyčíta Európska komisia.

Čistenie brehov aj návštevy nádrží. Na svetový (týž)deň vody vodohospodári pripravili množstvo aktivít

Čistenie brehov aj návštevy nádrží. Na svetový (týž)deň vody vodohospodári pripravili množstvo aktivít

Svetový deň vody každoročne pripadá na 22. marec. Slovenský vodohospodársky podnik však pre verejnosť pripravil nie deň, ale týždeň sprievodných podujatí na území celého Slovenska.

Stovky miliónov eur z plánu obnovy sú v ohrození. Poslanci zablokovali kľúčovú reformu

Stovky miliónov eur z plánu obnovy sú v ohrození. Poslanci zablokovali kľúčovú reformu

Vládny návrh zákona, ktorý mal reflektovať aj na oblasť ochrany vôd, protipovodňové opatrenia či manažment dažďových vôd, neprešiel do druhého čítania v NR SR o jediný hlas.