Cieľom projektov, ktoré pripravuje organizácia WWF Slovensko, je obnova biodiverzity v mestskej krajine, ale aj zmierňovanie negatívnych vplyvov zmeny klímy.
Dnes (29. júna) si pripomíname Medzinárodný deň Dunaja, ktorý vyhlásila v roku 2004 Medzinárodná komisia pre ochranu Dunaja (ICPDR).
WWF Slovensko s partnermi pripravuje na rieke Dunaj v Bratislave projekty oživenia starých riečnych ramien. Cieľom je obnova biodiverzity v mestskej krajine, ale aj zmierňovanie negatívnych vplyvov zmeny klímy.
Dunaj v minulosti prešiel rozsiahlymi úpravami. Podľa ICPDR bol zregulovaný na viac ako 80 % svojej dĺžky a zo záplavových území, ktoré ležali pozdĺž Dunaja v 19. storočí, zostala len asi pätina. Na rieke a jeho hlavných prítokoch bolo vybudovaných vyše 700 priehrad a prehradení.
Najväčším vodným dielom sú pritom Železné vráta, ktoré spoločne prevádzkujú Rumunsko a Srbsko a druhým najväčším je Vodné dielo Gabčíkovo na Slovensku.
Veľtok prešiel zásahmi aj z dôvodu budovania bezpečnej medzinárodnej plavebnej cesty a z dôvodu protipovodňových opatrení. WWF (Svetový fond na ochranu prírody) zaradil Dunaj medzi desať najhrozenejších tokov sveta.
Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.
Predplatné obsahuje:
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
- Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť
chcem získať predplatné
© PROPERTY & ENVIRONMENT s. r. o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.